"Последната изцяло нова версия на Windows, която ще ви се наложи да инсталирате" - много маркетингови фрази са се проваляли на теста на времето, но заявката на Microsoft при дебюта на Windows 10 през 2015 г. е сред най-красноречивите примери. Само 6 години бяха нужни на компанията, за да промени решението си и да пусне на пазара версия №11 на операционната си система.
Сега софтуерният гигант прибягва до доста груби методи, за да принуди потребителите да направят ъпгрейд. А те очевидно не искат - според StatCounter 60,95% от ползвателите са с Windows 10 към октомври 2024 г. срещу едва 35,58% за Windows 11.
Новата "бухалка" на Microsoft е сигурността - ако желаете да продължите да получавате системни обновления за своята Win 10 машина след 14 октомври 2025 г., ще трябва да платите 30 долара или над 50 лева. И това ще ви гарантира ъпдейти за само една година.
Има ли зъл план?
Решението на компанията толкова бързо и рязко да спре поддръжката на водещата си операционна система предизвика много негативни реакции през миналата година, но тя така и не се отказа от него. Аргументите ѝ първо бяха в полза на сигурността, а в последно време се въртят около дълбоките Copilot/AI интеграции в Windows 11.
Разбира се, пълно съвпадение е, че междувременно хардуерните производители започнаха да вадят т.нар Copilot+ PC модели, които би трябвало да са специално оптимизирани за изпълнението на задачи с изкуствен интелект. Компютърният пазар стагнира тежко след пандемията и от бизнеса не крият очакванията си за нов "суперцикъл" именно около AI.
Не е чудно, че според някои коментатори именно интересите на хардуерните производители са в основата на силовото налагане на несъвместимия с иначе напълно адекватни системи Windows 11.
Проблемът на тази ситуация е, че не всеки има голяма трицифрена сума в лева за най-евтиния Copliot+ PC, а във фирмите обновяването на компютрите се случва в рамките на проекти, които често отнемат доста време.
Отговорът на Microsoft - използвайте Windows 10, но ще трябва да си платите още. И за предишни версии бизнесът можеше да си купи удължена поддръжка, като програмата продължава и сега. Цената - 61 долара на устройство на година. През първата година. След това стават $122 през втората и $244 - през третата. Това е повече от цената на лиценз за Windows 11 Pro ($199).
Новото е, че вече и редови потребители ще могат да си купят допълнителни ъпдейти след края на "живота" на Windows 10. Опцията е само една - гореспоменатите 30 долара за една година обновления. Доста лесно можете да намерите ключ за активация на Windows 11 Home edition за тези пари. Иначе казано, с този ход Microsoft очевидно притиска потребителите да направят ъпгрейд.
Защо обновяването е важно?
В собствения си доклад за глобалната киберсигурност, от Microsoft посочват, че оставените без поддръжка устройства са сред главните "входове" на хакерите към данните на компании и потребители.
Пред Money.bg генералният мениджър на Microsoft Security Скот Удгейт отбеляза, че антивирусната платформа на компанията Defender поддържа и операционни системи, които вече не се обновяват, но имат значителен пазарен дял: "Лесно е да се каже, че ако имате 10-годишен хардуер, който работи с 10-годишна операционна система, вероятно трябва да минете към нещо ново. При хората обаче обстоятелствата са различни.
В същото време той отбеляза, че даже и Defender не може да спаси "фундаментално несигурна" операционна система като Windows XP например, при която е нужно пренаписване на елементи от ядрото. Кога Windows 10 също ще стане "фундаментално несигурен" - зависи единствено от уменията на създателите на зловреден код.
Какво предстои?
Ако гледаме данните от StatCounter, през последните месеци Windows 10 губи по около 2%, докато Windows 11 прибавя по толкова. Това означава, че при запазване на темпото след около 6 месеца новата операционна система най-накрая ще е доминираща на пазара - 4 години след дебюта си.
Въпреки това, ще са нужни вероятно години преди Windows 10 да спре да работи на милиони компютри по света.
Черни облаци
Да обобщим - до момента двата негативни прочита около лансирането на Windows 11 се въртят около интересите на хардуерните производители и желанието на Microsoft да вкара повече (платени) потребители в Copilot екосистемата.
Има обаче и още нещо, което се случва във фонов режим. Microsoft от известно време предлага за бизнеса и държавния сектор услугата Windows 365 - виртуалния компютри с месечна такса за ползване на софтуер и хардуер, които се достъпват дистанционно. От една година вече е налична и опцията Windows 365 Boot, която позволява да се влиза във виртуална среда още при включването на локалния компютър.
За момента "облачният" Windows не е достъпен за редовите клиенти, а директното зареждане в него изисква машина с настолен Windows 11. Изглежда твърде възможно обаче и двете ограничения да бъдат премахнати на следващ етап - ако в Редмънд преценят, че приходите от абонаменти ще покрият комисионните от производителите на хардуер. Това ще означава да използваме "кухи" компютри, които са просто терминали за услугите в облака. Тогава със сигурност всички ще сме с най-новия Windows - и ще си плащаме за него. Всеки месец.