Wikipedia обяви, че е блокирала близо 400 акаунта, използвани от хора, на които е било платено да създават или променят съдържание в свободната онлайн енциклопедия.

След разследване, проведено няколко седмици, доброволни редактори на английската версия на Wikipedia съобщиха, че са блокирали 381 потребителски акаунта заради некоректно редактиране.

Те са били обвързани в неразкрито платено застъпничество - практиката на приемане на пари за промотиране на външни интереси в Wikipedia без разкриване на сдружаването. Това е в нарушение на условията за ползване на енциклопедията, съобщиха в блог публикация Ед Ерхарт и Джулиет Барбара от Wikimedia Foundation.

По правило Wikipedia бива подкрепяна предимно от доброволци и ограничава платената поддръжка, която не е оповестена.

„Неутралността е ключова за осигуряване на качеството на Wikipedia. Въпреки че не се случва често, редактирането с необявено платено застъпничество може да представлява сериозен конфликт на интереси и да изложи на риск качеството на съдържанието в Wikipedia", заявиха от Wikimedia Foundation.

Енциклопедията е изтрила и 210 статии, създадени от хората, които са използвали блокираните акаунти.

Повечето от статиите, свързани с бизнес, бизнесмени или артисти, като цяло били промоционални по същността си и често включвали повлияна или изкривена информация и потенциално нарушения на авторските права.

Акаунтите, идентифицирани по време на разследването, били използвани от края на април до началото на август.

„Да редактираш Wikipedia е напълно безплатно и изисква единствено съответствие с редакционните указания на проекта. Никой не трябва да плаща, за да създава или поддържа статия в енциклопедията", категорични са от Wikimedia Foundation.