Футуристичен град за богати, съоръжение за съхранение на ядрени отпадъци, сгушено в планината, ултрамодерно летище, многомилионни градове, построени от нулата - всеки от тези проекти изглеждаше предопределен да успее. Още по-изненадващо е, че вместо печалба инвеститорите получиха огромни загуби и обременителен счетоводен баланс.
За изграждането на тези структури бяха изразходвани огромни суми. Въпреки това, десетилетия упорит труд и тонове използвани материали доведоха до колосални финансови загуби и тежко наследство. От гордостта на страната те се превърнаха в призрачни съоръжения, напомнящи за прахосване или даже присвояване на обществени средства.
Какво причини провала на тези перспективни правителствени проекти по света?
Източник: Wikipedia
Международно летище Сиудад Реал, Испания
Сиудад Реал е летище, разположено в едноименния район, на 200 км от столицата на Испания. Проектът се осъществи през 2009 година. Предполагаше се, че неговият терминал ще приема до 10 милиона пътници годишно и ще разтоварва съществуващата аерогара в Мадрид.
Изградена бе и високоскоростна железопътна линия, която да позволи на пътуващите да изминат 200 км и да стигнат до Мадрид само за 50 минути. Инвеститорите похарчиха 1,1 милиарда евро за изграждането на въздушното пристанище.
Въпреки това, след експлоатация в продължение на 3 години, летището фалира . През 2016 г. то беше продадено на няколко частни компании само за $57 милиона - 19 пъти по-малко от похарчените пари! Новите собственици превърнаха Сиудад Реал в база за поддръжка и депо за изведени от експлоатация самолети.
Смята се, че 2 фатални фактора са повлияли на съдбата на летището : икономическата криза в Испания и преоценката на пътническия трафик. В резултат на това от 10 милиона очаквани гости Sude Real получи само 200 хиляди пътници годишно.
Британските журналисти обаче изказаха интересно предположение: инвеститорите знаеха, че проектът е провал. Измамата се състоеше в усвояване на средства от държавния бюджет чрез договори с "точните" строителни фирми. Чиновниците и бизнесмените не се интересуваха какво и що го строят.
Източник: iStock
Ядрено хранилище в Невада, САЩ
Става въпрос за депо за погребване на отработено ядрено гориво, намиращо се на 130 км. от Лас Вегас. Хранилището се намира в планинския хребет Юка. Въпреки факта, че комплексът все още не е завършен, американските власти вече са похарчили повече от 12 милиарда долара за него!
Предполагаше се, че в бъдеще депото ще има 65 км тунели, които ще бъдат последното убежище за 77 000 тона радиоактивни отпадъци.
Заслужава да се отбележи, че това е първото и засега единственото ядрено хранилище в процес на изграждане в страната. В момента отработено ядрено гориво се съхранява на производствени площадки, което предвид натрупването на материал става все по-опасна практика.
Бъдещето на хранилището обаче остава неясно. През 2009 г. проектът беше замразен. Вашингтон срещна яростна съпротива от местното население и властите в Невада. Жителите се страхуват от радиоактивно замърсяване и са възмутени, че такова хранилище се намира в техния щат, където изобщо няма атомни електроцентрали.
Властите сега обаче са изправени пред съдебни действия от индустриалци, които са инвестирали в проекта и се опасяват от ядрени аварии в централите. Към обсъждането на проекта се присъединиха и "зелените", които смятат цялата ядрена енергия за опасна и искат закриване на проекта.
Всичко върви към факта, че депото, което не работи от няколко десетилетия, ще бъде напълно разрушено и забравено като лош кошмар. И никой няма да носи отговорност за хвърлените на вятъра пари.
Източник: flickr
Призрачни градове в Китай
Докато американските данъкоплатци се притесняват от загубата на 12 милиарда долара, китайците харчат стотици милиарди за изграждане на "мъртви" градове.
Поднебесната империя създава десетки селища в необитаемите северни и западни райони на страната. Те са построени буквално от нулата и в голям мащаб: с цялата инфраструктура, обществени институции и небостъргачи, предназначени за милиони жители. В тях са инвестирани стотици милиарди долари.
"Мегаполисите" обаче са населени под 10%. Те са абсолютно нерентабилни, тъй като държавата плаща поддръжката им и пази празните апартаменти. Общо в страната има 50 призрачни града - сред тях са Сишуан, Кангбаши, Тиандучен и Темза Таун.
Защо Китай строи празни градове? Една от причините е да се запази бурен ръст на БВП. Китай изпреварва всички страни в света по темпове на строителство, но тези цифри крият проблеми. Населението не се мести в празни градове и поради тази причина: местните апартаменти са толкова скъпи, колкото в съществуващите мегаполиси .
Китайските бизнесмени просто инвестират капитала си в строителни проекти, надявайки се да печелят от тях в бъдеще. И властите подкрепят разработчиците, но не и хората. Не ги интересува, че населението няма да може да се премести там поради липса на пари. Няма работа и живот като цяло в призрачни градове, само празни квартали на небостъргачи-мравуняци
Китай вече преживя големи строителни кризи поради прекомерното строителство. През първия (2005-2011 г.) цените на жилищата се увеличиха 3 пъти. През последните (2021-2022 г.) най-големият строителен преприемач в страната Evergrande фалира.
Да, правителството на КНР си поставя благородни цели: да премести населението в градовете, да стимулира развитието на изостаналите региони и да стартира вътрешни инвестиции вместо чуждестранни. Въпреки това, вместо бърз растеж, той получи празни градове, които няма да дочакат своите жители. Те нямат нищо и няма защо да ходят там.
Източник: Wikipedia
Forest City - град за богатите в Малайзия
"Forest City" е съвместен проект между Малайзия и Китай за създаване на модерен и екологичен градски комплекс. Полисът се строи от 2016 г. на четири острова в пролива Джохор. Намира се на 4 часа път с кола от Сингапур, голям индустриален и финансов център.
Според проекта градът е предназначен за 700 хиляди жители. Оправдавайки името си, Forest City ще бъде заобиколен от зеленина . Като транспорт са предвидени водни таксита и монорелсови влакове. Бизнесмените възнамеряват да захранват града на бъдещето със слънчева и вятърна енергия.
Футуристични небостъргачи, гигантски търговски центрове, както и болници, училища и офис сгради ще покриват площ от 1740 хектара. Стойността на проекта се оценява на 42 милиарда долара , което го прави едно от най-скъпите строителни приключения на нашето време.
Международната политика сложи край на проекта. Поради високата цена на апартаментите (над 200 хиляди долара), Forest City е фокусиран изключително върху богати чужденци - главно китайци.
През 2017 г. обаче отношенията на Китай със съседите му се влошиха. Китайският лидер Си Дзинпин въведе валутен контрол, който забрани на гражданите да теглят повече от 50 000 долара годишно в чужбина. През 2018 г. правителството в Малайзия се промени. То забрани продажбата на недвижими имоти на чужденци.
Няколко корупционни скандала с китайски инвеститори също излязоха наяве. Пандемията от коронавирус нанесе най-опустошителния удар върху проекта. Продажбите на жилища се сринаха. Forest City се превърна в призрачен град, където живеят по-малко от 5% от предвидените по проекта жители.
Източник: EPA/БГНЕС
Тексаски протонен колайдер
Идеята за изграждане на тази изследователска база в Тексас се заражда в САЩ в средата на 80-те години на миналия век. На фона на надпреварата във въоръжаването със СССР беше важно да се спечели превъзходство и в областта на фундаменталната физика.
Строителните работи започват през януари 1991 г. След 2 години бяха изкопаха 22,5 км тунели с доведени до тях 17 шахти от повърхността. Около 20% от строителните работи са изпълнени, като за това бяха похарчени повече от 2 милиарда долара.
Министерството на енергетиката изчисли, че са необходими още 11 милиарда долара за завършване на колайдера. През 1993 г. обаче Конгресът на САЩ спира финансирането на проекта. Сградата беше оставена на консервация и забравена.
Каква беше причината? Поскъпването на програмата и разпадането на СССР: Първоначално правителството възнамеряваше да похарчи не повече от 6 милиарда долара и властите вече не бяха готови да удвоят бюджета.
В крайна сметка самата идея за колайдер възниква като отговор на изграждането на колайдер в СССР. След разпадането на Съюза вече не беше необходимо да се конкурираме в научните технологии. През 1994 г. Кремъл окончателно изостави собствения си проект и го замрази.
no-noi
на 15.01.2023 в 15:41:43 #1Що не пише за белене, там доста правителства исипаха и открадна доста пари