Инвеститори от Япония, Китай, Германия и България "атакуват" с бизнеса си пловдивската "Тракия икономическа зона". В момента с пълна сила се строят нови заводи, потвърдиха пред Money.bg от най-големият индустриален парк у нас. Една от най-новите компании, която инвестира е японската Tri-Wall Bulgaria, за която писахме наскоро.
Японският производител на опаковки от хартия и картон ще инвестира над 60 милиона лева в нов завод.
Чрез дъщерното си дружество "Три-Уол" България ЕООД азиатската компания е закупила парцел с площ от 56 дка през септември. В момента новото производство е на етап проектиране, като според плановете проектът ще бъде завършен и пуснат в експлоатация до средата на 2026-а година.
"Доверяваме се на нашите партньори и благодарим на екипа на Тракия икономическа зона и на г-н Панчев за подкрепата", коментират от дружеството.
Българското подразделение на германската Schneider Electric разширява завода си след нова инвестиция в размер на 15 милиона евро. Производството ще се разпростре върху 8 дка, като впоследствие ще достигне площ от 20 дка, коментират от компанията, цитирани от Mediapool.
Източник: iStock
Партньор на Tesla и Volvo - китайското дружество ZS Europe, ще расте в Европа отново благоздарение на завод край Пловдив. През юни тази година инвестицията на компанията получи сертификат "клас А", като очакването е още със старта на проекта за производство на авточасти заетите да бъдат десетки.
ZS Europe ("Зиес Юръп" ЕООД) е с основен предмет на дейност производство на алуминиеви и други автомобилни части и е регистрирана в София през лятото на миналата година. Тя е част от групата на китайската Shanghai Unison Aluminium Products Co., Ltd, разбираме от Министерството на иновациите и растежа. Сред клиентите на компанията са Tesla, Volvo и известни китайски производители като NIO и Geely Group.
Сред инвеститорите в "Тракия икономическа зона" влиза и българската компания "Смарт Пауър Грид", която вече строи нов завод за около 25 милиона лева. Във фабриката ще се произвеждат трафопостове, електрически табла, комплектни разпределителни уредби за средно и ниско напрежение. Фирмата обяви, че ще разкрие около 150 нови работни места.
През август Тайванското правителство чрез Националния съвет за наука и технологии (NSTC) прояви сериозен интерес за партньорство с България в областта на науката и технологичните производства. NSTC подготвя разширяване на дейността на агенцията в Югоизточната част на континента като изборът е върху България и се базира на вече установено партньорство с Българската академия на науките.
Научното звено ще бъде базирано в София, а Пловдивска област се бори да стане център на технологичен трансфер и място за реализацията на различен вид иновативни производства, следствие на сътрудничеството между академичните среди и индустрията.
NSTC финансира разработки в областта на интелигентните градове, биотехнологиите и медицинските изследвания, изкуствения интелект и роботиката. Съветът насърчава разработки в областта на зелените и агротехнологиите, космическите изследвания и сателитните технологии.
projekt
на 23.10.2024 в 09:28:32 #1браво. супер, но е добре държавата да мисли как да подпомага развитието на малки и средни българки компании защото само те плащат данъци. големите компании които идват тук, без значение дали са германски, китайски, руски, италиански, японски и т.н. идат тук заради по ниските разходи за производство и ако се покачат тези разходи те бързо напускат. преди месец имаше за подобна японска компания за кабели за автомобили която заяви напускане, а има персонал около 4000 човека в няколко завода в България. отделно тези компании плащат само осигуровки. те данъци не плащат. всичко минава през компанията майка. за съжаление се правят добри условия само за големи или чуждестранни компании