Китай е един от лидерите в развитието на възобновяемата енергия и възнамерява сериозно да увеличи инвестициите в развитието на тази индустрия.

Може би огромната азиатска страни наистина вече се подготвя за залеза на ерата на въглеводородите. 

През следващите две години властите в Пекин възнамеряват да инвестират в изграждането на слънчеви и вятърни електроцентрали 2,5 трилиона юана, което се равнява на около 380 милиарда долара, съобщава агенция Синхуа.

В дългосрочен план Държавният съвет на Китайската народна република постановява, че до 2030 г. делът на възобновяемата енергия в енергийния баланс на страната трябва да достигне най-малко 20 процента. 

С други думи, след 10 години значителна роля за посрещането на енергийните нужди на Китай ще играят не петролът, въглищата и газът, а чиста енергия от възобновяеми природни ресурси. 

Китайски компании са добавили 63% от новите вятърните ВЕИ в света

Китайски компании са добавили 63% от новите вятърните ВЕИ в света

Но преходът към ниски цени на енергията, дава фокус към ефективността

В момента световният лидер в развитието на възобновяемата енергия е Бразилия, която от доста време широко използва захарната тръстика, за да произвежда автомобилно гориво. Но в страната активно се развива и слънчевата енергетика, като се очаква тя да бъде по-евтина от въглищната електроенергия до две години. Това показва прогноза на Bloomberg New Energy Finance (BNEF) в доклад за новите енергийни перспективи.

Като цяло в света, според разчети на Международната агенция по енергетика, около 70% от цялото ново производство на енергия през следващите 5 години ще се извършва за сметка на възобновяеми източници. Техният общ дял в световното производство на електроенергия ще се увеличи от 25 на 30 на сто.