Един от световните лидери в текстилната индустрия - китайската Orient International, обмисля възможностите да инвестира в свое производство в България.
Именно поради интереса на нейното ръководство у нас беше организиран българо-китайски форум "Иновации в текстилната промишленост", потвърждава председателят на Българо-китайската камара за индустриално развитие Десислава Дончева.
"Orient International има общо 100 завода, като 50 са в Китай, а останалите са извън азиатската страна. Все още компанията няма инвестиция в Източна Европа", обяснява тя в интервю пред Bloomberg TV България.
"Тридневният престой на представителите на компанията в България беше, за да се запознаят с текстилната промишленосст и с възможностите на българския пазар", допълва Дончева.
По нейните думи азиатското дружество е собственик на разнообразни модни марки, а за него работят 77 000 служители. Също така компанията е лидер в производството на текстил за автомобилната индустрия.
"Китайската компания остана с добри впечатления от качеството на крайния продукт и от работната среда. Впечатли ги отношението на работодателите към работниците и условията на труд", коментира още Дончева.
Orient International е създадена през 1994 година, като тя е базирана в Шанхай.
IvoAndonov
на 28.09.2018 в 16:38:16 #1Абе батНаско мери си приказките малко! Комуне такова. Какво развито производство е имало в България? Изобщо има ли някой ефективен завод, строен през социализма? Не ти говоря да вложиш 150 лв и да изкараш 100. Това е обречено на провал, ако т*паци като теб не го разберат то страдаме в момента напълно заслужено. Страдаме, защото плащаме сега цената на 45г. социализъм. Недейте иска толкова производство, това е нелогично и тъпо. ще обясня за мало умумните. В Пловдив и региона в момента производството е направо не в бум, а в експлозия. Има стотици производствени предприятия, водеща е Тракия икономическа зона, за която има много статии тук, в сайта. Каква е обстановката? Заплатите за служителите са 700лв масово, а работата е тежка, физически натоварваща и смените са често по 12 часа. Какво му е на кол-центъра (сравнение с пр-вото) да си седиш лятото на хладно, зимата на топло в офиса? Това ще каже някой е български модел. Да ама не. Това е световен модел в производството: функциите се свеждат до елементарни повтарящи се действия, подходящи за хора със средно и основно образование.Цената на труда трябва да е максимално ниска за да се минимизират производствените разходи, за да може да се отделят повече средства за продажби и реклама. Така е в цял свят. Много производства си изнесоха пр-вото в Китай, а администрацията си е в САЩ. Да не са глупави те. Майкъл Джордан е взимал повече пари на година от реклама на Найк, отколкото производствените разходи в 3 завода в Индонезия взети заедно. Бъдещето в пр-вото са машините. Не се надявайте, че някой ден ще завали производство, където обикновения работник ще получава толкова, че да живее добре! Машини ще произвеждат, а от човешкия фактор ще са необходими малък брой висококвалифицирани инженери-програмисти. Така, че това няма да е отрасъла, който занапред ще създава масови работни места и в един момент дори ще е много незначителен откъм процент заети пряко в него. Бъдещето, там където ще се търсят много кадри и заплатите ще са винаги високи - това е ИТ сектора във всичките му разновидности. Там добавената стойност на всеки служител е огромна, защото резултата от труда му се ползва от много хора (милиони потребители) мигновено. А вие си мечтайте още колко хубаво ви е било през СОЦА и колко спокойно е било. Време е да излезете вече от матрицата.