Веднага щом дискусията за изграждането на нова жп линия до брега на Баренцово море замря, пристигна ново указание на президента . Правителството не по-късно от 1 март на текущата година трябва да разгледа възможността, осъществимостта и перспективите за изграждане на центрове за производство на водород и амоняк на базата на приливни електроцентрали (ПЕЦ). Става дума за изграждане на иновативни съоръжения с безпрецедентен капацитет в залива Пенжинска губа в Камчатка, а именно в североизточната част на залива Шелихов в Охотско море, пише РИА Новости.
Миналата година Министерството на развитието на Далечния изток на Русия и правителството на територията на Камчатка в рамките на Източния икономически форум подписаха споразумение с компанията "H2 Чиста енергетика", което включва проектиране и последващо изграждане на приливна електроцентрала с мощност от сто гигавата в залива Пенжинска. Мястото, разбира се, не е избрано случайно. Дългогодишни наблюдения позволиха да се установи, че височината на приливните вълни тук достига рекордните 13 метра, което прави възможно използването на енергията на водата с максимална ефективност.
Източник: http://kamtime.ru/
Нека започнем с факта, че самата идея за изграждане на приливна станция в залива Пенжинска не е нова. През 70-те години на миналия век съветските инженери по хидроенергетика обмисляха възможността да построят тук две секции, всяка от които означаваше поставяне на водноелектрически агрегати. От това време до нас стигна оценката на разходите за изграждане на ПЕЦ-1 (Северна линия с мощност 21 гигавата) на 60 милиарда долара и ПЕЦ-2 (Южна линия с мощност 87 гигавата) на 200 милиарда долара. Като се има предвид темпът на инфлация през последните десетилетия, крайната летва за разходи може да се вдигне още по-високо.
Човечеството се научи да използва енергията на приливната или отдръпващата се вода в края на 19-ти век, но идеята получава първата си техническа реализация едва през 1967 г., когато във Франция е построена приливната станция La Rance с мощност 240 мегавата . Година по-късно Съветският съюз пусна своя собствена ПЕЦ в залива Кислая близо до село Ура-Губа, Мурманска област . Първоначално станцията е замислена като експериментална и затова мощността й е много скромна: само 1,7 мегавата. Прави впечатление, че СССР по това време не знаеше как да създаде подходящи турбини, така че водноелектрическият агрегат за Кислогубската ТЕЦ беше закупен в същата Франция и едва по-късно в предприятието "Севермаш" започна производството на подходящи за целта водноелектрически агрегати, както и генератори в завод "Руселпром". И тогава нещата спряха.
През последния половин век от пускането на първите приливни станции в света са построени само единични обекти от този вид. Великобритания и Канада построиха по една ПЕЦ (съответно с 1,2 и 20 мегавата), както и Южна Корея - нейната ПЕЦ Sihwa е с инсталирана мощност от 250 мегавата и в момента е най-голямата станция от този тип.
Масовото въвеждане на ПЕЦ не се случи, дори въпреки редица неоспорими предимства. Приливните станции не отделят емисии в атмосферата, не замърсяват прилежащите територии с въглищен прах, не оставят ядрени отпадъци като отпадъчни продукти, не изискват изграждане на язовири и следователно не нарушават речната екосистема. Освен това те не се страхуват от природни бедствия като земетресения или свлачища, а ако се случат, жителите на околните земи няма от какво да се страхуват от наводнения или радиационно замърсяване. ПЕЦ, в сравнение с класическите водноелектрически централи, които отдавна са включени в списъците на възобновяеми и екологично чисти източници, унищожават само десет процента от планктона, запазвайки местната биосфера. Приливните станции предпазват бреговете от разрушителни морски вълни и, според еколозите, смекчават климата.
Изглежда, че има само солидни плюсове - но всичко отново развалят упоритите закони на физиката.
"Портите" на ПЕЦ са всъщност огромни язовирни стени, които покриват избрания залив. В тях са монтирани хидротурбини, които се въртят от входящата или изходящата вода, като по този начин генерират електричество. Проблемът е, че всяка централа работи в осем цикъла, когато станцията чака прилив и отлив в продължение на четири цикъла, а останалите четири работят. Този тип станция не може да осигури непрекъснато снабдяване с енергия и затова инженерите отдавна предлагат да се изградят сложни съоръжения, където ПEЦ се комбинира или с водноелектрическа централа, която осигурява производство по време на празен ход, или с помпена електроцентрала ( PSPP), способна да акумулира произведената електроенергия и да я доставят при необходимост, особено в пиковите периоди. На този принцип е построена френската "La Rance".
И тук уникалните приливи на залива Пенжина постепенно се превръщат от предимство в проблем. Хидролозите отдавна са изчислили, че 13-метровите приливи и отливи пренасят 500 кубически километра вода всеки ден през портите на залива. За сравнение: най-дълбоката река на планетата, Амазонка , носи толкова много течност за един месец, а нашата Волга - за две години. Движението на водата наистина е достатъчно, за да генерира невероятни сто гигавата, което е сравнимо с работата на 30 модерни атомни електроцентрали с по два енергоблока или 80 водноелектрически централи с размерите на Колимската. Но за това трябва да се монтират безпрецедентен брой турбини. Изчислено е, че само за изграждането на Южната секция ще е необходимо да се изработят и монтират повече от хиляда хидроенергийни агрегата.
Забележително е, но физическата възможност за реализиране на такъв проект не подлежи на съмнение, въпреки че тогава Пенжинската ТЕЦ ще бъде пет пъти по-мощна от китайската гравитачна водноелектрическа централа "Три клисури" на река Яндзъ, която днес няма аналози в света.
Този факт се посочва от разработчиците, които разглеждат Китай и Южна Корея като пазари за продажби на електроенергията, към които страни ще бъде възможно потенциално да се изгради енергиен мост. На разстояние от две хиляди километра Япония също е с вечен енергиен дефицит.
Но въпреки това сто гигавата мощност е твърде много. Това е 40 процента от електроенергията, която целият енергиен комплекс на Русия произвежда днес.
Източник: Pixabay
Ето защо "H2 чиста енергия", която е член на Консорциума на водородните технологии, предложи това, което изглеждаше най-доброто решение: да произвежда екологично чист водород от морска вода на място. Това би елиминирало необходимостта от изграждане на огромни акумулаторни станции и хиляди километри електропроводи, а собственият му капацитет би бил повече от достатъчен, за да осигури работата на промишлени електролизни инсталации. Това напълно се вписва в одобрената от правителството през август 2021 г. концепция за развитие на водородната енергия. Според нейните разпоредби до 2050 г. Русия трябва да произвежда и изнася от 15 до 50 милиона тона водород годишно.
Но дори и в тази сфера има повече въпроси, отколкото отговори. Причините за това са много.