Пълна промяна предстои да се случи с ЦУМ. Знаковата сграда в центъра на София ще се превърне в място за среща на богатото културно наследство на България и... Древен Египет в рамките на мащабна реконструкция, с която се е ангажирала компанията Antika World, става ясно от покана за представянето на проекта.
Той е с 20-годишен хоризонт, като акцентите в него са:
- Луксозни магазини с дизайн, вдъхновен от Древен Египет;
- 5-звезден хотел с ресторанти и модерен СПА център;
- Конгресна зона и пространство за споделена работа;
- Бизнес център и акселератор с фокус върху сътрудничеството между частния сектор в България и арабските страни.
Чрез сайта си проектът набира инвеститори.
Източник: Antika World
Кой стои зад проекта?
Компанията Antika World е регистрирана в Амстердам и се занимава със сертифицирани реплики на различни артефакти от египетската история. Тя е организирала и няколко изложби у нас.
Основателят Ахмед Наср е представен на сайта на компанията като "специалист по дигиталната трансформация" и особено в "интегрирането на цифровите технологии в бизнес операциите, с фокус върху устойчивостта и опазването на културното и природното наследство".
Източник: Antika World
В случая по-важен е този момент в неговата визитка: "Ахмед играе ключова роля за развитието на международната търговия между България и арабските страни в качеството си на официален представител и международен съветник на Съюза на арабските камари за арабските страни".
Поредна трансформация
ЦУМ е построен през 1956 г. в характерния за периода архитектурен стил и като част от ансамбъла от сгради, които днес формират "Триъгълника на властта". Когато влиза в експлоатация през 1957 г. е първият универсален магазин от този тип у нас, а освен това е и най-големият със своите 9 етажа.
Тук тръгват и първите ескалатори в България.
30 години по-късно, през 1986 г., е направен основен ремонт. В края на 80-те през магазина минават по над 100 000 души дневно.
ЦУМ е приватизиран и последният му основен ремонт приключва през 2001 г., като в него участват и британски инженери.
Скоро след това обаче се появяват първите молове - търговски центрове с много по-различна концепция и по-модерна архитектура. Така ЦУМ постепенно остана без магазини, но сериозно развитие претърпя офисната му част, която се възползва максимално от централното местоположение на сградата.