"КНСБ: Близо 1/4 от работниците получават заплата под средната за страната" е заглавиe от в. "24 часа"

В България продължава силното подоходно разделение на работещите българи - близо една четвърт от наемните работници /или около 600 000 души/ получават заплата под средната за страната. Това обяви днес на пресконференция президентът на КНСБ Пламен Димитров.

От тези 600 000, 403 000 са работещите на минимална работна заплата, като концентрацията на хора, наети на минимално възнаграждение е най-висока в сектора на хотелиерството и ресторантьорството - близо 38 процента от всички заети, както и в сектора на строителството - около 24-25 процента.

Прочети ще от в. "24 часа"

"България прахоса 2 млрд. лева за частично електронно управление" е водещo заглавиe на в. "Сега"

България вече е пръснала около 2 млрд. лева за изграждане на електронно управление и въпреки това не е напреднала особено. Естония, която е европейски лидер в е-управлението, е постигнала своя успех с 20 пъти по-малко средства - със скромните 25 млн. евро, или около 50 млн. лева. Парите са похарчени в приблизително един и същ период от време - в последните 15 г., когато и двете страни обявяват, че започват да работят за е-управлението.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"CEZ ще реши до края на годината дали да продава българския си бизнес", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Чешката държавна компания CEZ "ще реши дали да продаде или не българския си бизнес до края на тази година". Това съобщи за "Капитал" Алис Хоракова от пресслужбата на дружеството. "Засега преговорите с всички кандидати по сделката продължават без каквито и да е промени", казва още тя във връзка с последните проблеми на сочения за фаворит в наддаването - българският търговец на ток "Фючър енерджи", който беше подал оферта заедно с индийската India Power Corporation Ltd (IPCL).

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Купуваме все по-малко алкохол" извежда на първа страница в. "Монитор"

Българите купуват все по-малко алкохол, показват данни на Евростат. През миналата година домакинствата у нас са заделяли средно по 1,6% от доходите си за спиртни напитки. За сравнение през 2006 г. българските семейства са харчили 2,1 на сто за алкохол. Най-силен спад на разходите за уиски, водка и бира обаче има в Литва, където за 10 г. населението е свило харчовете си с 1%. По-малко алкохол са купували и латвийците и финландците.

Европейската статистика показва, че годишните разходи за уиски и водка в страните-членки възлизат на 130 млрд. евро, което се равнява на 0,9% от БВП на ЕС. Това означава, че всяка година един човек харчи средно по 250 евро за алкохол.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Радев: Искам силно инвестиционно присъствие на Франция в България", четем във в. "Стандарт"

Ние бихме желали да видим много по-голямо инвестиционно присъствие на Франция в България, заяви президентът Румен Радев след срещата с френския си колега Еманюел Макрон в Елисейския дворец.

Той допълни, че подкрепя Макрон по пътя към реформите, който той е поел и за което е критикуван и определи двете държави като "стратегически партньори".

Срещата им беше продължение на диалога между двамата държавни глави след разговора им в Евксиноград пред август.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Властта даде заден ход за царските имоти", пише в. "Капитал"

Изпълнителната власт не може да се меси във висящите дела за царските имоти. Спрените две съдебни дела за двореца "Врана" и за "Царска Бистрица" ще бъдат продължени, както и всички останали висящи дела. Проблемите на царската реституция обаче е добре да се решат веднъж завинаги със закон. Това е становището на работната група в Министерството на правосъдието за оглеждане на проблемите около царските имоти, чието сформиране през ноември предизвика силно недоумение именно защото всички спорове за ...

Прочети още от в " Капитал"

"В БАН решили да кажат "не" за АЕЦ "Белене", но после размислили", пише в. "Сега"

Българската академия на науките (БАН) се оплете в обясненията си, свързани с доклада за АЕЦ "Белене". Той беше представен преди десетина дни с кратко резюме от 9 страници, според което при изпълнение на ред хипотетични условия проектът може да бъде финансово жизнеспособен. И досега обаче пълният текст на анализа, който е от около 1000 страници, не е разпространен публично.

Прочети още от в. "Сега"

"Въвеждането на базов доход у нас е възможно чрез социалните помощи" пише в. "Монитор"

Биткойнът е опит за нова световна валута, но доколко ще бъде успешен, не може да се прогнозира

- Проф. Чобанов, на много места по света се експериментира с въвеждането на безусловен базов доход. Защо се налага да се дават гарантирани пари на хората?

- Въвеждането на безусловен базов доход за гражданите на една страна е възможно, ако производителността на труда в тази страна достатъчно висока. Един от резултатите на Четвъртата индустриална революция е масовата дигитална роботизация. Дигиталните роботи повишават производителността на труда в степен, която позволява да се плаща базов доход на всеки. Вече има цели фабрики, които са роботизирани от началото до края, без да има нито един човек, който да работи. Нещо повече, роботизират се цели отрасли.

Прочети още от в. "Монитор"

"На трето място сме в Европа по IT специалисти", пише в. "Стандарт"

- Г-н Борисов, освен за Индустриална зона "Загоре", държавата ще помогне на община Стара Загора и за района на старото летище в града. Какви са плановете?

- Старото летище е един прекрасен икономически и индустриален терен, който през годините е неизползван след загубата на лиценза от летище Стара Загора като търговско дружество. Дейностите са били разделени на две. От една страна летище Стара Загора е било под шапката на Министерство на транспорта, а самите имоти са били в Министерство на отбраната. Стартирахме проект за окрупняване на тези декари и в момента под шапката на Държавната консолидационна комисия /ДКК/ са 1100 дка, остават още толкова. Компанията е собственик на няколко постройки и на самата писта като съоръжения, но не и на земята. Сега успяваме да окрупним 2200 дка, първите 1100 дка са в ДКК.

Прочети още от в. "Стандарт"