“1,80 лв. за литър бензин през януари” четем във в. “Монитор”
Петролът пак под психологическото дъно от $37
Бензинът у нас се очаква да падне до нива от около 1,80 лв. за литър през януари. Това ще стане, ако още две-три седмици се запазят сегашните ниски нива на цените на черното злато и няма сериозно поскъпване на щатската валута, след решението на Федералния резерв на САЩ да затегне паричната политика.
По думите на Светослав Бенчев, експерт в Българската петролна и газова асоциация при тези условия като нищо ще видим цени от 1,90 лв. за бензина след Нова година, а може би - 1,80 лв. - през първия месец на 2016 г. В момента по големите вериги бензиностанции А-95 се продава по 2,01-2,03 лв. за литър.
Котировките на януарските фючърси за петрола сорт Брент вчера отново паднаха под психологическия праг от 37 долара - до 36,95 долара за барел на лондонската борса ICE. Това се случи и на 14 декември, когато цената удари 7-годишно дъно. Спрямо последните си максимални котировки от юни 2014 г. (115 долара) ценообразуващ сорт за нашия пазар - Брентът вече е със 70 на сто по-евтин.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
"Още ДДС тежест за фирмите", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Компаниите няма да си възстановяват или ще внасят обратно част от данъка добавена стойност за всяка закупена стока или услуга, която е ползвана за лични нужди независимо от стойността й. Това става ясно от последните промени в Закона за ДДС и предложените редакции в правилника към него. Режимът всъщност е най-тежкият от всички предлагани и отхвърлени в закона варианти. Там имаше праг първо от 700 лв., после 5000 лв. и имаше ясно изброени групи - за коли и недвижими имоти. Сега стока или услуга дори за 1 стотинка ще трябва да се преценява дали освен за фирмени нужди се ползва и за лични.
Депутатите в парламента бяха убедени, че са отхвърлили окончателно т.нар. данък уикенд. Още тогава обаче данъчни експерти обясниха, че вратата за данъчен произвол се отваря дори повече. Първо, защото се разширява кръгът - до всяка секунда личен разговор по служебния мобилен телефон например. И, второ, защото преценката за това колко от данъчния кредит да не се приспада е оставена на компаниите и после данъчните могат да решат съвсем друго.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
”Не се втурвайте да купувате долари", пише в. “Стандарт”
Вносът на китайски, американски и руски стоки става неизгоден, печалбите от житото ни скачат
Въпросът как ще се отрази поскъпването на щатския долар на световните финансови пазари, и на българската икономика в частност, е възниквал хиляди пъти и получава винаги един и същи отговор. Това е един от валутните курсове и има съответните механизми, с които се регулира международната търговия и световните финансови отношения. Това движение на валутните курсове стимулира износа от Европейския съюз. Счита се, че това повишение на износа е един от механизмите, който подпомага възстановяването на баланса между валутите. При увеличаване на износа на еврозоната се очаква в един момент да се постигне баланс между валутите, тъй като се увеличава притокът на чуждестранна валута в еврозоната. Механизмът не е толкова прост, за да се обясни с няколко думи, но общо взето, за това става дума. То и затова се прави - стимулира се икономиката в еврозоната чрез тази политика на поевтиняване на еврото.
“Бунт в армията срещу бонуси за офицери" четем на първа страница на в. “Труд”
Бунт зрее сред редници и сержанти срещу решението на военния министър Николай Ненчев да се дадат коледни бонуси само на офицерите в Българската армия. Ще бъдат раздадени общо 200 000 лева, като командирите сами ще преценяват на кой офицер да дадат допълнително по 250 лева. Самият Ненчев ще даде бонуси на част от хората в политическия си кабинет и на десетина военни в Министерството на отбраната. „И ние като офицерите стоим по 24 часа на работа. Това е обидно“, коментират войниците в социалните мрежи.
Министерството на отбраната е първата държавна институция, която реши да раздаде допълнително пари за Коледа.
“Бойко иска: Евронаблюдатели за Темида”, извежда на първа страница в. “Стандарт”
Премиери от ЕНП ни дават за пример как си пазим границите
Рамо от Брюксел за съдебната реформа у нас поиска Бойко Борисов. Става въпрос за експерти от ЕС, които да пристигнат у нас. "Бихме искали да ни помогнат в съдебната реформа със свои пратеници, да наблюдават всяка стъпка, която правим, и да сме сигурни, че тя е в правилната посока. Това не е обидно за държавата", заяви Борисов пред журналисти в Брюксел след разговор с Ангела Меркел. "Ако нещо не се справяш и е видно, че хората не го одобряват и искаме да стане по-добре, защо да не ни изпратят двама-трима експерти", мотивира се Борисов. Той уточни, че това е инициатива, която току-що му е дошла наум. "Включително и в прокуратурата да отидат двама, които да наблюдават всичко, което се прави, за да са наясно колегите в Европа, че се полагат тези усилия", допълни Борисов.
Премиери от ЕНП предлагат България да бъде приета в Шенген като награда за начина, по който охранява своите граници.
„Затварят “Син Сити”", четем на първа страница на в. „24 часа"
Собственикът на сградата чака разрешение, за да строи там 5-звезден хотел
От Нова година прочутата столична дискотека “Син Сити” вече няма да съществува.
“Бях потърсен от представители на голяма хотелска група, очаквам тя да ми направи предложение за дискотека “Син Сити”. На нейното място планирам да построя петзвезден хотел, стига да получа разрешително за строеж”, заяви в интервю за “24 часа” собственикът на сградата Красимир Георгиев.
Самият той твърди, че не разбира от бизнеса с попфолк заведения, но щом като наемателите на “Син Сити” изкарали 10 години там, значи бизнесът им е вървял добре.
"Близо 20% от петокласниците не могат да четат добре” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Близо 20% от учениците в пети клас не умеят да четат добре, а всеки трети се затруднява с осмислянето и оценяването на текст. Децата от половин България са показали резултати под средните за страната, като с по-ниски оценки се отличават тези с майчин език, различен от българския. Тревожните резултати са от националното външно оценяване на четивната грамотност на учениците в 5-и клас, проведено от Центъра за контрол и оценка на качеството на училищното образование към просветното министерство.
Изследването е първо по рода си и е проведено на 22 октомври т.г. в изпълнение на националната стратегия за повишаване на грамотността (2014-2020). Целта му е да се откроят постиженията и проблемите на 11-годишните при работата им с текст, въз основа на които да се изготвят и съответните образователни политики за всеки регионален инспекторат.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„"Билла" отвори първите си магазини в бивши обекти на "Пени"", пише в. “Капитал Daily”
"Билла България" отвори два нови магазина в София и един във Варна. С тях общият брой на търговските обекти на веригата в България става 96. През следващата седмица ще бъдат открити още два – в столицата и в Поморие, а в последната седмица на годината или в първата на 2016 – още един – на ул. "Сан Стефано" в София, съобщи за "Капитал Daily" Бойко Сачански, управител на "Билла България".
"С изключение на магазина на ул. "Сан Стефано" останалите са бивши магазини от веригата "Пени" (Penny), която се оттегли от България", уточни Сачански. Това реално са първите отворени магазини на "Билла" в оставени от "Пени" обекти.
"Билла" и дисканутърът "Пени" са собственост на един и същ концерн – REWE Group, затова, след като през октомври "Пени" преустанови дейността си в България, "Билла" е с предимство и първа получи право да избере обекти, които да превърне в свои магазини.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Старите пенсии няма да се повишават чувствително", пише в. “Сега”
Според прогнозите през 2026 г. новите пенсии ще са с 36% по-високи от отпусканите сега, казва управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков.
- Г-н Петков, какво показват данните за обезщетенията за майчинство - удължаването на периода за изчисляване от началото на т.г. от 18 на 24 месеца води ли до намаляване на размера?
- Удължаването на периода няма за цел намаляване на обезщетението, а по-точното отчитане на осигурителния принос. В закона има текст, който определя, че обезщетението не може да бъде по-ниско от минималната заплата. Увеличението на минималната заплата на две стъпки тази година и общото увеличение на осигурителния доход водят до това, че среднодневният размер на обезщетението през 2015 г. е по-висок от миналата. Към септември тази година то е 24.81 лв. среднодневно, а към септември миналата година е било 23.73 лв. Това е ръст от 4.6%.
“Не може хем евтино, хем качествено” пише в. „Труд"
Всички магистрали досега се строяха на принципа „най-ниска цена“. Това е главната причина за множеството дефекти, които дадоха
7 месеца след пускането на отсечката от „Струма“ между Долна Диканя и Дяково на няколко места по пътя има свличания на почвата от откосите и се повредиха стоманобетоновите елементи на отводнителните канали. Това са най-тежките забелязани досега дефекти при новите магистрали. Преди това на „Тракия“ между Стара и Нова Загора се нагъна цялото платно, а на „Люлин“ вътрешната облицовка на един от тунелите започна да пада година след откриването.
“Изнасяме бира за САЩ и Австралия“, четем във в. “Монитор”
Родното пивото тръгва след емигрантите
Българска бира се изнася редовно в САЩ, Кипър, Италия, дори в далечна Австралия, както и в съседните страни, макар и в малки количества. Родната бира тръгва по следите на сънародниците ни в чужбина, отчитат от пивоварния бранш. Продължава обаче тенденцията да се свива продажбата на бира в заведенията, където вече се реализира по-малко от 20 %. В същото време сънародниците наблягат на чашата с пиво у дома. Тази мода обаче не е само българска, в годините след кризата все повече хора по целия свят пият вкъщи и избират пластмасовите опаковки за еднократна употреба.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„Любомир Дацов: Дефицит в бюджета е приемлив, ако е за сравнително кратко време", пише в. „24 часа"
С Любомир Дацов, член на Фискалния съвет, разговаря Румяна Денчева
- България има вече фискален съвет и вие сте негов член, г-н Дацов. Какво ще прави този съвет, защо е нужен?
- Целта на фискалните съвети, които имат повечето държави, е да има независима институция, която да следи коректността на макроикономическите и бюджетните прогнози.
Тази необходимост се поражда от кризата през 2008 г. Видя се, че част от проблемите за дефицитите и натрупването на публични дългове, които се оказаха в основата на кризата, са сгрешените макроикономически прогнози и допускания, обикновено правени от агенциите на правителствата.
Прочети още от статията на в. „24 часа"