"10 опорни точки за кабинет на РБ", четем на първа страница на в. "24 часа"

На лидерски разговор с Бойко Борисов днес решават кой ще е премиерът, утре го предлагат на президента Плевнелиев Зеленогорски твърдо не иска да е министър-председател. За такъв десницата имала хора и с подготовка, и с кураж 18 месеца хоризонт - до редовните избори На третия ден от преговорите за съставяне на правителство екипите на ГЕРБ, РБ и Патриотичния фронт са постигнали вчера напредък, споделиха участници от всички партии. Кабинет с мандата на РБ ще има, за да работи по 10 приоритетни области. С такова впечатление се разделили пратениците на централите. Преговорните екипи са водени от лидерите на депутатите на ГЕРБ Цветан Цветанов, на РБ Найден Зеленогорски и на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и Валери Симеонов.

Прочети още от в. "24 часа"

"Продават по един кораб годишно заради дългове" четем във в. "Монитор"

По един речен кораб средно на година се продава заради невърнати дългове. Според статистиката на Камарата на ЧСИ-тата обаче закъсалите с просрочени борчове собственици на речни кораби са повече, но като се стигне до изпълнително дело, голяма част от тях вземат кредити и плащат дълга, за да не загубят плавателния съд, обясни пред "Монитор" частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов.

В същото време от Камарата на частните съдебни изпълнители съобщиха, че нивата на публичните продажби в страната се запазват през отиващата си година. През първите 6 месеца на 2016 г. има 4650 продажби на имоти, докато през същия период на м.г. броят им е бил 4850. Едни от най-големите продажби през 2016 г. са на най-големия хипермаркет "Карфур" в България - в The Mall на бул. "Цариградско шосе" в София. Той бе продаден за 32 млн. лв. Авиоремонтният завод "Авионамс" в Пловдив бе продаден за 28,9 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Земя на лизинг е хит сред фермерите" четем на първа страница на в. "Труд"

От лизинга печелят и хора извън агросектора

Фермери все по-често окрупняват бизнеса си чрез покупка на земя на лизинг, показват данните на финансиращото дружество "Агрион Финанс". Заради ниските изкупни цени на продукцията тази година много от компаниите в агросектора нямат възможност да извадят пари накуп. Затова се обръщат към лизинговото дружество, което купува желания парцел и след това сключва договор с лизингополучателя, който започва да го изплаща на вноски. Щом изтече договорът, земята става собственост на фермера, който през цялото време има право да я стопанисва, отдава под наем и аренда, да получава евросубсидии за нея. Спокойствието, че парцелът ще стане собственост на фермера, му позволява дългосрочно планиране и по-голяма смелост при инвестиции, обясняват експертите. Интересът на земеделците към лизинга ще продължи да се засилва и през 2017 г., категорични са от "Агрион Финанс".

Прочети още от в. "Труд"

"БТПП очаква: Бум при заводите за части за коли", четем във в. "Стандарт"

Леко раздвижване на вътрешния пазар през 2017 г., очакват членовете на Българската търговско-промишлена палата (БТПП). Това каза председателят на БТПП Цветан Симеонов при представяне на проучване за бизнес климата "Европейски икономически преглед 2017". Една от причините за това раздвижване е спадът на лихвите по банковите депозити, обясни той.

Но все пак износът ще си остане основен двигател за фирмите и шансът за големи печалби ще бъде от продажби в чужбина. Според проучването, Португалия и Словения са сред страните, които също отчитат високи резултати по отношение на очакванията за износ. Цветан Симеонов подчерта, че един от секторите с най-добра перспектива у нас е производството на автомобилни части. Там се разкриват нови работни места и тези фирми показват амбициозни намерения и за следващата година.

Икономическият растеж за 2017 г. ще бъде около 3%, т.е. близък до този за 2016 г., смята бизнесът. Като цяло експертите от БТПП имат умерено позитивни очаквания за развитието на икономиката за следващата година.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Играта с третия мандат", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Партиите от все още управляващото мнозинство в парламента - ГЕРБ, РБ, ПФ, ще се съберат за консултации за сформиране на правителство в понеделник, но шансовете да се състави кабинет в рамките на това Народно събрание изглеждат минимални.

В последните няколко дни различни представители на досегашното управляващо мнозинство дават противоречиви сигнали за това дали може да се състави ново правителство в този парламент, или ще има избори в началото на пролетта. Резултат от тях може и да няма, но те със сигурност засилват усещането за политическа непредвидимост, което създава несигурност.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Местните данъци в Ловеч и Сливен вече са по-високи от тези в София" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Постоянно увеличаващите се местни данъци доведоха до парадокс - в редица бедни общини фирмите плащат по-високи налози от тези в столицата. Така например Ловеч и Сливен бият по скъпотия София, а за сравнение на икономическо развитие или доходи не може да става и дума. За периода от 2012 до 2016 г. две от всеки три промени в местните данъци и такси е в посока увеличение, а през 2016 г. най-чувствително поскъпва данъкът върху недвижимите имоти. Ако за двете години - 2014 и 2015 - има 58 случая на увеличаване на ключови местни данъци и такси, само през тази година те са 81.

Това са изводите от изследването на Института за пазарна икономика "Регионални профили: показатели за развитие" за 2016 г. В него се разглеждат три местни данъка, които влияят на бизнес средата - върху нежилищните имоти на фирмите, патентният данък за търговците на дребно, данъкът при прехвърляне на имуществото и върху колите, както и такса смет за фирмите.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Накъде ще тръгне bTV", пише в. "Капитал Daily"

Въпреки че беше представен във вторник като нов главен изпълнителен директор, Скала всъщност е от близо пет месеца в България и консултира работата на отдел "Продажби" в bTV. Това е звеното, което се занимава с планиране и продажба на рекламното време. В тази област е и основната му специализация. Новият мениджър е работил в Markiza Slovakia (CME) като директор "Продажби", а преди това в IP Austria (RTL Group). Флориан Скала има повече от 13 години телевизионен опит.

В официалното съобщение, разпространено до медиите, не се посочват причини за промените в bTV. "Предишният главен изпълнителен директор Павел Станчев се разделя с "БТВ медиа груп" след три години в дружеството", съобщават лаконично от СМЕ. Самият той също не коментира раздялата си с bTV.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"България изтърва още един важен ресор за еврокомисар", пише в. "Сега"

Зам.-председателят на ЕК, отговарящ за цифровия единен пазар, естонецът Андрус Ансип, ще стане и еврокомисар за цифровата икономика и цифровото общество, чийто титуляр Гюнтер Йотингер бе посочен за комисар по бюджета на мястото на подалата оставка Кристалина Георгиева, писа "Политико".

България губи шанс и за двата важни ресора и ще се надява председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер да отдели за нея периферен сектор от ресора на друг еврокомисар. Така стана при назначаването на Меглена Кунева през 2007 г., когато Еврокомисията вече функционираше с разпределени ресори. Подобна ситуация възникна и при първия мандат на Кристалина Георгиева, която бе назначена със закъснение заради провала на Румяна Желева на препитването в Европарламента.

Прочети още от в. "Сега"

"Цените на храните тръгнаха нагоре", четем във в. "Монитор"

Дни преди коледните и новогодишните празници цените на основните хранителни стоки тръгнаха нагоре, показва Индексът на тържищните цени, който отразява цените на плодовете и зеленчуците на едро.

Според данните индексът през изминалата седмица се е повишил с 0,79 на сто до 1,399 пункта. От Държавната комисия по стоковите борси и тържища обясняват, че на 11 ноември индексът на храните е бил 1,288 пункта и само за месец се е повишил с 8,6%. Спрямо 18 декември на миналата година стойността му пък е с 2,9 на сто по-висока.

Оранжерийните домати са поскъпнали с 0,6 на сто и са се продавали по 1,78 лева за килограм. Вносните домати обаче са се предлагали по 1,29 лева за кило. Българските оранжерийни краставици поскъпват с 1,7% до 2,75 лева средно за килограм.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Какво показва коледното пазаруване", пише в. "24 часа"

Данните за коледните разходи за пазаруване винаги са показателни за тенденции. Първо, оказва се, че има ръст на потребителите у нас, които пазаруват онлайн подъръци. Така е - все повече дейности минават все повече онлайн и ние не сме изключение от тази тенденция. По нея се ориентират търговците, дано не се помайват и държавните служби и когато гражданинът отиде при тях, нещата да се случват с един-два клика на мишката. Второ, според проучване за първи път българите средно ще дадат за коледни харчове над средното ниво за Европа - но като дял от доходите си, не като абсолютни суми, разбира се. Което е обяснимо - за българите семейните празници, когато всички сядат на трапезата, са много важно нещо. Въпросът е това засилено потребление да е не само по празници.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Към новото Status Quo" пише в. "Труд"

Шаш и паника тресе западния свят заради хаотичния развой на изтичащата 2016 г. и непредсказуемата посока, в която се очаква да поеме следващата. В променливи времена живеем, не ще и дума. "Интересни" биха казали китайците (към тях след малко). От тази страна на Европа по-скоро бихме предпочели да се обърне внимание на конкретния "обект" на интереса, но ние сме си суетни хора, в края на краищата (не като китайците). А и като казвам "страна", имам предвид съвсем индивидуално позицията на България спрямо бъдещия нов световен ред.

С тази презумпция трудно се правят прогнози, когато участваш в тях като самостоятелна величина, податлива на всякакви влияния, но какво да се прави!? Такава е участта, която сме си отредили като българи в новото световно раздаване на картите. Да, дотам се стигна, докато ви занимават с егоцентричните проблеми на пряко сили 500 души, на които сме се оставили да управляват бъднините ни.

Прочети още от в. "Труд"