„4 милиона изхарчиха депутатите за път", четем на първа страница на в. „24 часа"
Стъпиха на 4 континента, не са били само в Австралия, става ясно от справка от НС за 20 месеца за командировките на народните представители

Почти 4 милиона лева са изхарчили депутатите в командировки по света и у нас от началото на мандата на 43-ото народно събрание на 27 октомври 2014 г. до юни тази година. Това става ясно от справка на парламента за “24 часа”, изготвена по Закона за достъп до обществена информация.

Интересното е, че по-голяма част от сумата - 2 601 594 лева, са изплатени за командировки в страната.

Прочети още от в. „24 часа"

“Скумрията норвежка, сафридът от съседите” четем на първа страница във в. “Монитор”
Само 30% от морските дарове в кръчмите по курортите са български
Само една трета от рибата, която се продава у нас, е българска. С изключение на калкана, морските дарове са основно внос от Гърция, Турция и Норвегия. Сафридът, ципурата и лаврака идват от южните ни съседи, а хекът и скумрията - от Норвегия. От далечен Виетнам пък внасяме екзотичния пангасиус.

Вносът многократно надвишава това, което вадят нашите рибари, съобщиха за „Монитор” от сдружението на рибарите „Черноморски изгрев”.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Кунева продава учителите на „Америка за България”" четем на първа страница на в. “Труд”
Помощта била поискана за обучение на кадри. Министърът отново търгува национални ценности

“Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева поиска помощ за учителите на среща с ръководството на фондация “Америка за България”. Тя се срещна с Нанси Шилер, заместник-председател на Управителния съвет и действащ президент на организацията”, съобщиха от МОН.

“Учителите нямат мотивация и подкрепа от обществото. Затова те са мой приоритет и искам да бъдат издигнати отново сред най-престижните професии”, заявила Кунева и посочила като голям проблем пенсионирането на 45 000 учители през следващите 10 години. Според министърката трябвало да бъдат насочени публични и частни инвестиции към стимулирането на учителите и тяхната квалификация. По този начин щяло да се подобри качеството на българското образование.

Прочети още от в. “Труд”

“Откраднаха ток като за цял град”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Драстично са нараснали кражбите на ток в областите на Югоизточна България, които се обслужват от електроразпределителната компания ЕВН-България, сочат данните за първите шест месеца на годината. „Откраднатата електроенергия е за над 500 хил. лв. или колкото годишното потребление на един средно голям град като Девин", съобщи в Стара Загора Костадин Величков, изпълнителен член на съвета на директорите на компанията.

В Старозагорска област например кражбите на ток са скочили с 54% в сравнение с първото полугодие на миналата година. В областния център, в който потребената електроенергия се отчита изцяло дистанционно, кражбите обаче са минимални. Затова и инсталирането на дистанционни електромери в областта ще продължи с пълна сила. В Казанлък те вече са над 20 хил., а от октомври започва монтирането им и в Радневската община.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Парламентът плахо даде власт и независимост на съдиите", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Важна крачка за отнемане едноличната власт на ръководителите на съдилищата и въвеждане на съдийското самоуправление беше направена във вторник с окончателното приемане на текстове в Закона за съдебната власт в парламента. На общите събрания на съдилищата беше дадена възможност да решават ключови въпроси по управлението на съда, както и да издигат номинации пред Висшия съдебен съвет за председатели. По този начин може да бъде разбит порочният модел политически и икономически кръгове през ВСС да назначават близки до тях началници в съда, които да имат еднолична власт в управлението.

Друга добра новина е, че парламентът отхвърли предложението членовете на ВСС, които са били съдии, прокурори и следователи, автоматично да бъдат повишавани след края на мандата им. Главният прокурор пък ще може да бъде викан и изслушван от Народното събрание по някои въпроси, като ще могат да му бъдат задавани и писмени въпроси от граждани.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Ремонтираната магистрала "Марица" влезе в нов ремонт” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Ремонт на ремонтиран само преди 5 години участък от магистрала "Марица" започна вчера. От Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обявиха, че се работи по стария участък между Харманли и Любимец. Причината според държавните експерти е в изполвания битум, който не издържал на високите температури. В резултат, заради интензивния трафик на тирове, са се образували коловози, дълбоки 30 и повече сантиметра, които са опасни за движението. Проблемният участък е строен през 2008 г. През 2010 г. бе ремонтиран и тържествено открит от премиера Бойко Борисов в първия му мандат и от тогавашния строителен министър Росен Плевнелиев. Тази част от магистралата е около 16 км.

Магистрала "Марица" и нейните 117 километра всъщност е най-ремонтираният път в България. Тя свързва магистрала "Тракия" с турската граница при Капитан Андреево. За последните 8-9 месеца това е четвърто отстраняване на дефекти в различни участъци, всички от тях откривани, ремонтирани и откривани наново.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„БЕХ емитира облигации за 550 млн. евро при доходност от 5.125%", пише в. “Капитал Daily”
Българският енергиен холдинг (БЕХ) пласира втора емисия корпоративни облигации на международните капиталови пазари и така се превърна в местното дружество, привлякло най-голям финансов ресурс по този начин. Само за два дни процедурата по предлагане на 5-годишни необезпечени книжа събра необходимия инвеститорски интерес и приключи със записване на облигации за 550 млн. евро. Подадените заявки бяха почти четири пъти повече - за 2.1 млрд. евро. Постигнатата доходност е 5.125%, което се приема от експертите за добър резултат на фона на проблемите в енергийния сектор и колебливите капиталови пазари след Brexit и преврата в Турция. Сред причините за успеха е, че със старта на процедурата бе обявено, че неназован инвеститор е резервирал 20% от емисията, което даде позитивен сигнал на останалите участници. По информация на "Капитал" от два източника ангажиментът е на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР).

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Новият председател на КФН ще поиска само финансов одит", пише в. “Сега”
Единственият кандидат за председател на Комисията за финансов надзор (КФН) - Карина Караиванова, няма да ревизира вече взети решения, но ще поиска финансов одит. Това стана ясно по време на изслушването й в парламентарната комисия по бюджет и финанси вчера.

Караиванова е единствен кандидат за поста, предложена от ГЕРБ. Така пореден ключов орган е на път да се сдобие с ново ръководство без състезание, след вяла и формална процедура. Дебат в бюджетната комисия на практика нямаше, а по-сериозните въпроси не получиха отговор. Караиванова не даде никаква оценка на наследството на предшественика си на поста Стоян Мавродиев, също номинация на ГЕРБ, и не сподели мнението си по същество за проблемите в подназорните сектори на КФН. Гласуването на кандидатурата й в пленарната зала предстои до края на седмицата.

Прочети още от в. “Сега”

“Има интерес от турски инвеститори към големи инфраструктурни проекти у нас” пише в. „Труд"
"Има сериозен интерес от различни турски инвеститори към големи инфраструктурни проекти, към изграждането на мощности и разширяването на такива в България." Това каза министърът на икономиката Божидар Лукарски.

Според Лукарски българската икономика отбелязва ръст от 2,9 процента през първото тримесечие на годината, страната става привлекателна за инвеститорите дестинация, като в момента се забелязва разширяване на съществуващи инвестиции, включително намерения за турски такива.

Прочети още от в. „Труд"

“Данъчно убежище за съседите“, четем във в. “Монитор”
С изливането на десетки милиарди кредиторите успяха да стабилизират финансите на Гърция, но все повече фирми от там бягат да се регистрират в България. Както е тръгнало, ще станем данъчно убежище за комшиите. Е, не със стандарта и банките на Швейцария, но все пак убежище.

Въпросът е обаче дали това пренасяне на регистрациите на фирмите ще донесе повече инвестиции в България и отварянето на нови работни места. Едва ли. Според публикации в медиите на южната ни съседка в много от случаите пренасянето на офиса на дружествата е фиктивно, а всъщност фирмата продължава да си е на практика в Гърция.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Русия превзе Черно море", пише в. „24 часа"
С противокорабните си ракети, съвременни военни самолети, кораби и подводници руският флот “остави зад борда” корабите на НАТО.

Русия постигна феноменални успехи, укрепвайки своите позиции в Черно море и разрушавайки плановете на НАТО и САЩ в региона, пише в статия американското финансово-икономическо списание Forbes.

През последните няколко години Вашингтон все по-често се обръща към страните, разположени по бреговете на Черно море, предлагайки им провеждането на военноморски маневри и учения и обсъждайки с тях перспективите от съвместната отбрана.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Новата Тачър или повече черен хумор", пише в. “Стандарт”

"Каква България в каква Европа?" е поредица от статии на доц. д.ю.н. Атанас Семов,
носител на Катедра „Жан Моне" на ЕС и ръководител на международната магистърска програма „Право на ЕС" в Софийския университет.

Брюксел изведнъж спря да настоява Лондон да бърза с напускането. Ангела Меркел „разбира необходимостта от още време за подготовка на преговорите", Франсоа Оланд просто напомня, че трябва да се спазват 4-те свободи на ЕС. И на двамата скоро им предстоят избори. Навярно драматични, може би последни. И със сигурност с пряко отражение върху преговорите с Лондон!

Новият британски външен министър Борис Джонсън заявява, че „напускането на ЕС не е напускане на Европа". А, да видим! Слаба е иронията на Верхофстад че „английското чувство за хумор е безкрайно". Тук вече става дума за хумор в чувствата. Или просто за рошава наглост...

Прочети още от в. “Стандарт”