"400 000 работници живеят с по 314 лв." извежда на първа страница в. "Монитор"

Всеки втори служител е нает в столицата или Софийска област

400 000 работници преживяват с до 314 лв. на месец, показват данни на синдикатите. Това означава, че 7,8% от трудещите се у нас попадат в графата "бедни", въпреки че имат постоянен доход. "Това са хора, които могат да работят и за висока заплата, но да издържат други неработещи. Така на член от семейството се падат до 314 лв, колкото е линията на бедност", обясни пред "Монитор" директорът на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ Любен Томев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"ГЕРБ реже права на граждани и фирми заради магистралите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

ГЕРБ се кани да направи поредния скандален ремонт на закон. Депутати от управляващата партия внесоха законопроект, който предвижда орязване на възможностите да се обжалват екологичните оценки за големи инвестиционни проекти. Ако поправката бъде приета, оценките за въздействие върху околната среда (ОВОС) за магистрали, язовири, газопроводи и нефтопроводи, паркове като "Рила" и "Пирин" и други обекти с национално значение ще минават по "експресна писта", тъй като ще могат да бъдат обжалвани пред една-единствена съдебна инстанция. Юристи веднага коментираха, че такава промяна ще е шамар за гражданското общество.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Плащанията в брой ще се ограничат до 5000 лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

ГЕРБ ще предложи ограничението на кешовите разплащания да бъде 5000 лв. от началото на следващата година. По този начин долният праг на плащанията в брой няма да бъде толкова нисък, колкото в първоначалния вариант за промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс, предложен от Министерския съвет. В първия формат на поправките се предвиждаше от 1 август плащането в брой на суми над 5000 лв. да бъде забранено, на 1 януари 2018 г. лимитът да падне на 3000 лв., а на 1 януари 2019 г. той да стане едва 1000 лв. В момента ограничението е 10 хил. лв., а санкцията при нарушение е 50% от плащането за фирми и 25% за физически лица.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Основният купувач в курортите - българинът" е заглавиe от в. "24 часа"

Хората имат доста различни представи за това какво е хубава и приятно прекарана ваканция. За някои жители на големия град може да няма нищо по-хубаво от това да си купят малка къща в балканско село и да се опитват да произведат собствени зеленчуци.

За други притежаването на апартамент в близост до ски пистите в Банско е крайно належащо, защото прекарват там всеки свободен миг и хотелите са им омръзнали.

У нас, когато се говори за пазар на ваканционни имоти, обикновено се имат предвид основните морски и планински курорти. Но в най-голямата световна търсачка за ваканционни имоти - themovechannel.com, едно от всеки пет запитвания за покупка на имот в България се отнася до Велико Търново.

Прочети ще от в. "24 часа"

"МВФ: Нивото на лошите заеми е твърде високо", четем във в. "Стандарт"

БНБ предприе мерки за намаляването на лошите кредити в банковата система, но въпреки това нивата на необслужваните заеми остават високи. Това се посочва в технически бележки на Международния валутен фонд (МВФ) по отношение на финансовия сектор в България. В края на юни 2016 г. лошите кредити са 19,7% от всички отпуснати от банките заеми. Това ни нарежда на второ място по необслужвани кредити сред страните от ЕС, посочват от МВФ.

Банките в България разполагат с високи буфери, но покриването на кредитите с провизии трябва да се подобри, пишат от МВФ. Политиката на БНБ принуди банките да повишат капиталовите и ликвидните си буфери. Като цяло адекватните капиталови позиции бяха потвърдени и по време на прегледа на качеството на активите на банките, посочват още от МВФ.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Строителство: Магистрално спускане", пише в. "Капитал"

В унисон с целия сектор приходите на най-големите 30 дружества се свиват с 37%, а печалбите падат наполовина.

Ако 2015 г. беше златна за строителния бранш, печалбите бяха удвоени и утроени, а ръст на приходите от 100% беше нещо обичайно, през 2016 г. пейзажът е напълно мрачен. Сривът в оборота е с над 35%. Основната причина е, че миналата година нямаше започнати големи европроекти, а предходната бяха разплатени ударно завършените пътища и ВиК инфраструктура по старата европрограма. Така обичайно големият принос на държавата в строителния бранш не е силен, а слаба се очертава и текущата година освен за...

Прочети още от в " Капитал"

"Живков позна, че ще закъсаме с боядисването", пише в. "Сега"

Сюрприз: Като председател на ЕС България ще стимулира борбата с корупцията

Суетнята около ремонта на НДК за председателството на България в ЕС възкреси думи, приписвани на Тодор Живков: "Това, което съм построил, вие не можете да го боядисате". Не е сигурно дали ги е казал, но неговият най-близък слушател през 90-те години Бойко Борисов си ги присвои. "(Моят внук) ще се вози на метро, ще види какво е построил дядо му - църкви, манастири, магистрали, жп линии, пречиствателни станции, музеи... Ще вика: Ей, не може да боядисате това, което дядо ми е построил. Другото си заминава, а построеното остава."

Прочети още от в. "Сега"