„Красен Станчев: Ако хората обедняват, защо харчат повече?", пише в. „24 часа"
Очевидно е по-лесно да вярваш на популистки медии, че всичко отива от зле към по-зле, вместо да приемеш факта, че за първи път през 2015 г. българите дават повече за пътувания и образование, отколкото за храна
За облекло и обувки през 2015 г. хората харчат
два пъти повече, отколкото през 2006 г. 
С основателя на Института за пазарна икономика разговаря Румяна Денчева.

Ако се ограничи нагонът да се взема нещо от някой друг, всички ще бъдат по-добре, средно погледнато. 
- Взривихте социалната мрежа с провокативното: “Забогатяхме, защо не вярваме”, г-н Станчев. Не подбрахте ли онези статистически данни, които обслужват тезата ви?

- Хубавото на статистическите факти е, че всеки е свободен да провери, да намери други факти и да ги тълкува по друг начин. Аз приведох статистика по памет, помнейки я от наскоро издадена книга - “Анатомия на кризата”, върху която работихме с колеги. Данните разкриват по-добре констатацията на НСИ, че доходите се увеличават. От този извод беше недоволна публиката. Защо? Не знам.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

„Нелегален нефтохим край старо находище до Ловеч", четем на първа страница на в. „24 часа"
Добивали незаконно по 20 хил. л кондензат на месец.

Четирима мъже са задържани за 24 ч за незаконен добив на кондензат от изоставено нефтонаходище край ловешкото село Деветаки при акция на ДАНС и полицията рано сутринта в неделя, съобщи МВР.

На пътя между Деветаки и с. Брестово служители на реда спрели за проверка микробус, натоварен с 1350 литра кондензат, добит от сондаж, който е държавна собственост. В буса пътували четирима мъже от Ловеч и селата Борима, Орешак и Бели Осъм. Един от тях успял да избяга, но малко по-късно бил заловен.

При разследването били извършени претърсвания в складова база в областния град, ползвана от крадците. Там на място бил открит тир, натоварен с 6 бидона с по 1000 л от нефтената субстанция. Наблизо били намерени още три бидона с кондензат.

Прочети още от в. „24 часа"

“Всеки десети чиновник в клуба на пенсионера” четем във в. “Монитор”
Възрастните по министерските етажи прибират завидни заплати
Приблизително всеки десети чиновник е в пенсионна възраст, но продължава да стои зад бюрото, за да си докарва по-голям доход. Това показват грубите изчисления на база справките, които министерствата и подопечните им структури са предоставили на червения депутат Георги Гьоков след отправен от него въпрос.

Близо 10% достига средният дял, който ведомствата и второстепенните разпоредители с бюджетни средства заделят за заплати и осигуровки точно на служители, придобили или упражнили право на пенсия, от общия си бюджет за възнаграждения. Цифрата изпъква от данните на повече от половината министерства и техните структури. Справка все още не са успели да изготвят обаче някои мегаминистерства, като тези на вътрешните работи, на регионалното развитие, на социалните въпроси, на правосъдието.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Няма сафрид заради студеното море" четем на първа страница на в. “Труд”
Така чаканият пролетен сафрид все още не се е появил. В други години най-силните му дни са именно в края на май. Сега се е появил съвсем за кратко и рибарите са хванали малки количества.

"Отдаваме го на студеното все още море. Много интересна година. Където се появи, беше едър, но пък малко количество. Все пак има надежда да се стопли морето и да дойдат пасажите", разкриха пред “Труд” опитни риболовци. В неделя те бяха наловили едва два килограма от мрежите на цял далян.

В момента кило пресен български сафрид върви по 8-10 лева, но се намира на рибните борси за кратко, и то рано сутрин.

Прочети още от в. “Труд”

“Санират над 750 до края на годината”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Очакваме над 750 жилищни блока да бъдат санирани в страната до края на годината по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Това заяви в Благоевград министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която присъства на официалното откриване на блок 205 в квартал "Орлова чука", заедно с премиера Бойко Борисов, кмета на общината Атанас Камбитов и областния управител Бисер Михайлов. На събитието присъства и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. Това е петнадесетият блок, обновен по програмата за енергийна ефективност, информират още от МРРБ.

Министърът на регионалното развитие изрази очакване при липса на обжалвания на процедурите по избор на изпълнител работата по сградите да се изпълни в срок. Тя напомни, че програмата е насочена към малкия и среден бизнес, защото една фирма работи по една сграда. Осигурява се заетост и за производителите на дограма, изолации и др. материали, което променя ситуацията с безработицата в регионите.

Прочети още от в. “Стандарт”

""Водстрой 98" изчезва чрез сделка с "Хидрострой"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Третата по големина строителна компания - варненската "Хидрострой", се е договорила да купи лидера в сектора "Водстрой 98". За пет-шест години от средно по размер провинциално дружество "Водстрой 98" беше напомпано с обществени поръчки за близо 900 млн. лева благодарение на връзката му с депутата от ДПС Делян Пеевски.

Сделката озадачи строителния сектор. От една страна, Пеевски демонстрира оттегляне, макар че в цигарения сектор просто прехвърли директното си участие на свързани с него офшорни фирми, а наскоро придоби дяловете на майка си в четири компании. Ако ситуацията сега е, че заради обществения резонанс управляващите са решили вече да не дават поръчки на "Водстрой 98", то на практика се купува компания с 2-3 рамкови договора и без бъдеще, но с дългове. Една от версиите е, че и тук промяната може да е привидна и да се оформи тандем - както с "ПСТ груп", която се смята за поделено владение между Пеевски и ПИБ. Извън вече споменатите дружества депутатът от ДПС се свързва и с "Техноекспортстрой".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Пенсионерите и разходите за пенсии се увеличават” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
В първите три месеца от действието на пенсионната реформа, приета миналата година, разходите за пенсии и броят на пенсионерите се увеличават. Въпреки по-строгите изисквания за пенсиониране от тази година - увеличението на стажа и на възрастта с по два месеца за мъжете и жените, общият брой на пенсионерите отново расте. Ръстът е минимален, но се случва за първи път от 2012 г. Това най-вероятно се дължи на повечето хора, излезли в пенсия от началото на годината, и заради дадената възможност за ранно пенсиониране - при достигане на необходимия стаж, но една година преди общата пенсионна възраст. Заради по-високия размер на новите пенсии се увеличават и общите разходи. В същото време в Националния осигурителен институт са постъпили повече средства от осигуровки спрямо планираните, въпреки че ръстът на вноската започва от догодина. Това показват предварителните данни за отчета на бюджета на институцията към края на март тази година.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Цената на тока за дребния бизнес пада", пише в. “Капитал Daily”
Намаление на цената на малките стопански потребители и минимално увеличение на цената на електроенергията за битовите потребители от 1 юли. Това предвижда проектодокладът за новите цени на електроенергията, публикуван в петък от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Предстои той да бъде обсъден с всички заинтересовани страни, след което в края на юни регулаторът ще вземе своето окончателно решение за цените на електроенергията за следващата една година. Обикновено разликите с първоначално обявените стойности не са съществени.

За битовите потребители по-съществено е увеличението на нощната тарифа (виж таблицата), която според повечето дружества в сектора беше "исторически занижена". Това е и една от причините поне за момента за тези клиенти да не е изгодно да сменят доставчика си, излизайки на свободния пазар, където се предлага една тарифа през цялото денонощие.
Минимално увеличение има и в дневната тарифа за бита.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Теория на перманентната депресия", пише в. “Сега”
След поредния цикъл от тежки, но безсмислени закани на политиците, безпомощно хленчене на икономистите, ново притягане (но не дотам) на коланите, навръх 24 май южните ни съседи получиха спасителен транш от 10.3 млрд евро. И нещо по-важно: полуобещание на основните им кредитори, че гръцкият държавен дълг ще се "преструктурира". Т.е. ще се опрости частично. Досега европейците не даваха дума да се рече за опрощаване на дълга на елините, макар да беше ясно още миналия август, при старта на сегашната (трета) спасителна програма, че договореният финансов пакет не решава дълговия проблем и Гърция никога няма да успее да плати натрупания дълг. Затова Международният валутен фонд още тогава искаше дългът да се съкрати наполовина. След година очевидното се потвърди - въпреки всички мерки Гърция продължава да затъва в дълговото блато и вече дължи 321 млрд. евро, (над) 180% от годишния си продукт.

Прочети още от в. “Сега”

“Ударно изнасят българска пшеница” пише в. „Труд"

Производителите чакат добра реколта. 25 хил. тона е експортът само за последната седмица. Цената на зърното за хляб тръгна нагоре и стигна 290 лв. за тон

Търговци изнасят ударно българска пшеница за хляб, показват данните на Министерството на земеделието и храните. От юли 2015 до 22 май 2016 г. през пристанище Варна са изнесени общо 1,598 млн. тона пшеница, което е с близо 33% повече спрямо същия период на предходната маркетингова година. Само за последната седмица експортът е 25 хил. тона.

Прочети още от в. „Труд"

“Режат парите на болниците заради дефицит на НЗОК“, четем във в. “Монитор”
Парите на болниците ще бъдат орязани, тъй като се очаква дупка в бюджета на Националната здравноосигурителна каса от близо 70 млн. лева към края на годината. Предвижда се средствата за лечебните заведения, които те получават от финансово-осигурителната институция, да бъдат намалени с 3 процента. Това става ясно от стенограма на заседание на Надзорния съвет на НЗОК, с която „Монитор” разполага.

От нея става ясно, че въпросният дефицит от 70 на сто ще бъде натрупан само по перото болниците.

„Приложение №2 до този момент от началото на годината в това число и месец април показва, че разходът средномесечно се движи някъде от около 106 млн. лв.в болничната помощ. Това, което остава по този модел, който беше обяснен е около 97 милиона лева.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

”Как холандското лале мачка българската роза", пише в. “Стандарт”

Търговци: БГ стоката е по-качествена, но заради законови неуредици сме принудени да внасяме. Без помощи е невъзможно да преборим конкуренцията отвън, казват родните цветари.

Отглеждането на цветя е любимо занимание на мнозина. Ухаещите градини, изпъстрени с багри, радват очите и душата. Но бизнесът с цветя е тежък, а хората, които се занимават с него, не разчитат на никаква подкрепа. За разлика от производителите на плодове и зеленчуци, които вече се радват на субсидии, родните цветари са ощетени откъм помощи от държавата и еврофондовете.

"Това е най-големият проблем на бранша. България беше износител на цветя, а сега родните производители са задушени от конкуренцията на вноса, защото в чужбина цветарският бизнес е уреден. Холандия, Турция, Гърция са далеч пред нас. Нашите производители се борят за оцеляване", казва Ива Тутекова.

Прочети още от в. “Стандарт”