"Бизнесът губи 85% от времето заради бюрокрация" четем във в. "Монитор"

Бизнесът губи 80-85 на сто от времето за един проект за уреждане на бюрократични формалности. Това стана ясно от думите на Стефан Стайков, изп. директор на Национална компания "Индустриални зони". По думите му цялата реализация на плана и самото строителство стават доста по-бързо, отколкото минаването през всички процедури. И уточни, че в тях това включва съгласуване между различни институции и възможни бюрократични дейности. Според него това е много наболял проблем. Той изрази надежда скоро да се развият нови системи, за да може той да бъде преодолян. Компанията управлява 6,7 млн. кв. м. обща площ на различни места.

Двете най-бързо развиващите се зони са Божурище до София и Бургас. За това поставяме акцента си на работа върху тези места, обясни Стайков.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Контрабанда за 1 милиард лева минава през "ведомствени бензиностанции"" четем на първа страница на в. "Труд"

Проверки се правят твърде рядко, а глобите за нарушителите са ниски

Министерството на финансите: Има над 30 000 такива нелегални обекта, но не ги знаем къде са.

Кои са най-често използваните схеми за източване на ДДС при вноса на горива за българския пазар? Защо мерките на държавата не дават ефект? Защо този сектор за милиарди левове от икономиката ни е оставен встрани от приоритетите на официалната власт? На тези и още много въпроси "Труд" дава отговор в новата си поредица ПРОБОЙНИТЕ В ПАЗАРА НА ГОРИВА.

Прочети още от в. "Труд"

"КРИБ поиска край на мафията в енергетиката", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Край на мафията в енергетиката поиска КРИБ и от Коалиция "Обединени патриоти". Новите народни представители задължително трябва да предприемат мерки срещу картелирането в енергетиката, както и за запушване на течовете в енергийния сектор, заяви изпълнителния директор на КРИБ Евгений Иванов по време на работната среща на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) с ръководството на Коалиция "Обединени патриоти. Разговорът бе част от поредицата срещи, които четирите работодателските организации - КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП, провеждат с партиите във връзка с изборите на 26 март 2017 г.

Евгений Иванов поиска още подкрепа от бъдещите народни представители и за ограничаване на екологичния рекет срещу бизнеса. "До влизането на България в чакалнята на еврозоната ERM2 валутният борд в страната трябва да се запази", посочи Иванов.

Прочети още от в. "Стандарт"

"България е 38-а в света по условия за правене на бизнес", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Страната се изкачва със седем позиции в годишната класация на сп. Forbes за 2016 г.

България е на 38-о място в света сред най-добрите държави за правене на бизнес за 2016 г., показва годишната класация на Forbes. Страната се изкачва със седем позиции спрямо миналогодишното си 45-о място, като за последните месеци е подобрила представянето си в области като иновации и развитие на капиталовия пазар.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"10 хил. работещи са прехвърлили втората си пенсия в НОИ" е водещo заглавиe на в. "Сега"

На 1000 лв. преместени в Сребърния фонд, осигурените губят по 39 лв.

9833 работещи българи, родени след 1959 г., са избрали да спрат да се осигуряват за втора пенсия в универсален пенсионен фонд и са избрали да внасят само за държавната пенсия. Това съобщиха от НАП пред "Сега". Тези хора са прехвърлили натрупаните средства по индивидуалните си партиди в Сребърния фонд, а пълната им пенсионна осигуровка от 18.8% отива в НОИ. Възможността за прехвърлянето от втория стълб към НОИ влезе в сила в началото на миналата година и към края на февруари тази година от нея са се възползвали под 1% от осигурените във втория стълб. Според последните данни на финансовото министерство към края на януари тази година в Сребърния фонд от индивидуалните партиди на осигурените са влезли над 29 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" не дадоха конкретни предложения за новите цени на тока", пише в. "Капитал Daily"

ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про" не дадоха конкретни предложения за новите цени на електроенергията и мрежовите тарифи, които трябва да влязат в сила от 1 юли. По закон ценовите намерения на енергодружествата трябва да бъдат публикувани в последния ден на февруари, а месец по-късно да бъдат внесени и в енергийния регулатор за одобрение. Причината за липса на конкретни цени обаче е, че към днешна дата няма действаща наредба за ценообразуване, която е необходима, за да бъдат изготвени предложенията...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Ръстът на кредитите следва реалния ръст на икономиката", пише в. "Сега"

В България се спестяват около 22% от доходите и печалбите, казва главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов

- Господин Павлов, лихвите по кредитите са рекордно ниски, а въпреки това няма осезаем ръст на търсенето (и това сякаш важи за всички сегменти). Какви са причините?

- Липсата на окончателни данни за продажбите на кредити маскира един доста солиден ръст през 2016 г. Кредитът за частния сектор е с 1.5% ръст годишно, но това е преди да се вземе предвид ефектът от продажбите на лоши кредити. Такива данни за цялата 2016 г. все още няма, като очакванията са те да са достигнали около 1.5 млрд. лв. Ако тези очаквания се материализират, то ръстът на кредита ще се окаже 4.5% за миналата година. С други думи, много близо до номиналния ръст на БВП, включващ реален ръст плюс промяната в динамиката на цените, измерена чрез дефлатора на БВП.

Прочети още от в. "Сега"

"2366 училища без лекар", четем във в. "Монитор"

МОН иска санкции за родители, които не помагат на учителите

2366 училища в страната от общо 2473 нямат лекар. Това става ясно от справка на Министерството на образованието и науката. Само 107 школа в страната разполагат с доктор, като в 52 от тях той е на пълен щат, а в останалите 55 - на непълен.

По закон школата не са задължени да назначават лекар, а големият проблем у нас е, че не разполагаме с достатъчно специалисти, за да има доктор във всяко школо. Дебатът около въпроса дали лекарите трябва да се върнат в школата започна след трагичния инцидент от миналата седмица, при който 11 годишното момиче от 52 СУ в София загуби живота си, след сбиване със свой съученик.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Пълзящата криза", пише в. "Стандарт"

България преживя много кризи през последните 28 години - политически, икономически, финансови и банкови. Но това, което се става днес, докато политиците се борят настървено за власта, е далеч по-опасно от всички тях. Уж нищо страшно не се случва, но въпреки това ден след ден бавно потъваме без никаква идея как да се измъкнем. Ето ги и фактите.

Демографският срив

Населението ни се топи с всеки изминат ден - през 2016 г. сме намалели с 45 000 - един средно голям град е изчезнал от картата на България. През същата тази година поставихме исторически рекорд за най-малко родени деца - около 60 хиляди. А от началото на тази година сме се стопили с още 7 хиляди. Официално днес би трябвало да сме 7 милиона, но близо 2 милиона българи живеят, работят или учат извън пределите на страната ни и повечето от тях остават там завинаги.

Прочети още от в. "Стандарт"

"На военните в Европа им е време да пораснат" пише в. "Труд"

Покриване на отбранителните разходи в рамките на "каноничните" 2% от БВП няма по никакъв начин да подобри общия баланс на силите

Трансатлантическото партньорство между САЩ и Европа е ключовият елемент в глобалната стратегия на Вашингтон за над половин век. И се намира в дълбоко затруднение. По време на президентската кампания през 2016 г. Доналд Тръмп неколкократно отбеляза, че НАТО е остаряла организация, обвини съюзниците в Европа, че "не плащат дела си", и заяви, че САЩ трябва да са готови "да оставят тези страни да се отбраняват сами". Без учудване избирането му предизвика тревога в Европа, а непредсказуемото му поведение оттогава само засилва европейските тревоги. Как могат американските партньори отвъд океана да имат доверие в най-важния си съюзник, когато президентът на САЩ битува в паралелна реалност, подхранвана от мрачните конспиративни теории на съветниците му?

Прочети още от в. "Труд"