"Богатите пътуват с кола, бедните - с влак" е заглавиe от в. "24 часа"

Българите с високи заплати пътуват с лека кола. Процентът на пътниците с месечни доходи от 1500-2000 лв., които избират този транспорт, е 81,20%. С автобус пътуват 12,50 на сто от заможните, а с влак - само 6,30%. Това показват изследвания в Интегрираната транспортна стратегия до 2030 г., която правителството прие в сряда. Документът е задължително условиe, за да получи държавата ни еврофинансиране на проекти в сектор "Транспорт".

50,30 на сто от българите със заплати между 700-1000 лв. пътуват с лек автомобил, 23,30% с автобус и 26,40% с влак.

При пътници с месечни доходи до 300 лв. с лека кола са 29,50%, още токова с автобус и 38,90% с влак. Общият процент при тази категория не е 100, защото има и пътници без доходи (безработни, студенти).

Прочети ще от в. "24 часа"

"Борисов откри, че победената контрабанда всъщност процъфтява" е водещo заглавиe на в. "Сега"

От 900 проверени бензиностанции 900 лъжат с манипулации на софтуера

Премиерът Бойко Борисов отново се самоопроверга за контрабандата, която отдавна беше обявил за победена. Вчера той призна, че бизнесът с горива продължава мощно да ощетява държавния бюджет. Борисов цитира резултати от съвместни проверки на ГДБОП и ДАНС, които установили, че бензиностанциите масово лъжат НАП за оборотите си и крият данъци. "Към данъчните отиват цифри, които изобщо нямат общо с продадените количества.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Само една трета от българите подкрепят влизане в еврозоната", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

В обществото преобладава мнението, че България не изпълнява напълно критериите за членство в Шенген, сочи изследване на "Алфа Рисърч"

Българите искат по-силна интеграция в Европейския съюз, но имат притеснения към евентуалното влизане на страната в еврозоната и едва една трета от тях подкрепят подобен ход. Поляризирано е и мнението дали България трябва да влезе в Шенген, като по-голяма част от обществото смята, че страната ни не изпълнява напълно критериите за членство.

Това са част от изводите от първото проучване на обществените нагласи на агенция "Алфа Рисърч" съвместно с "Нова тв" след старта на 44-ото Народно събрание и формирането на третия кабинет "Борисов". Изследването е проведено от 12 до 22 юни между 1024 души и е представително за страната.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Обрат: Българи се жалят от бонуси за ромите" извежда на първа страница в. "Монитор"

Арабин хули нацията ни, че е мързелива и мирише

Тенденцията в дискриминацията на етнически принцип у нас се обръща, като вече все по-често българи се жалват, че са поставени в неравностойно положение спрямо ромите. Това става ясно от годишния отчет за работата на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през миналата година, в който са описани куп случаи на оплаквания за неравно третиране.

Така например цяла група жалбоподатели скочили срещу предложение на местния общински съвет за изграждане на жилищна сграда с пари от ЕС по проект "Подкрепа за осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени групи и социално слаби и други групи в неравностойно положение". Според тях намерението сградата да се предостави именно на малцинствени групи представлява грубо нарушение на правата на гражданите на страната и определят като недопустимо да се предоставят стопански ценности - жилища и обзавеждане, само на роми. Недоволните българи обявили, че по този начин се нарушават законните права и интереси на всички граждани, които не са причислени към съответната етническа група.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бензин и дизел поевтиняха" четем на първа страница на в. "Труд"

Бензинът и дизелът у нас поевтиняха в края на юни в сравнение с май, показва проверка на "Труд" в специализираната интернет платформа fuelo.net. Средната цена на литър А95 стигна до 2,02 лв. по бензиностанциите в страната, а нафтата падна под 2 лева - 1,98 лева за литър средна цена по данни към 9,30 часа вчера. Спадът в стойностите на бензин и дизел е съответно с 5 и 7 стотинки на месечна база. С 3 стотинки до 0,97 лева за литър се понижава и цената на пропан-бутана.

Горивата в началото на активния летен сезон у нас остават малко по-скъпи в сравнение с края на юни 2016-а година, като сега дизелът на дребно се търгува с около 4 стотинки повече за литър, а бензин А95 - с 5 стотинки.

Прочети още от в. "Труд"

"В ЕС най-малко живеят българите", четем във в. "Стандарт"

Най-разпространеният икономически критерий, който показва стандарта на живот е Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната. По този показател България твърдо заема последното място сред държавите от ЕС. Но за да се оцени една страна може да се погледне и до колко години достигат нейните жители, както и колко деца раждат. Лошото е, че по отношение на очакваната продължителност на живота българите отново са на последно място в ЕС със 74,5 години. Всъщност разделяме последното място с Латвия, която има същия резултат. Точно преди нас се нарежда Литва (74,7 години). Като цяло бившите социалистически страни показват по-лош резултат по отношение на продължителността на живота, отколкото по-развитите държави в Европа. Но най-интересното е кои са отличниците по този показател и какво можем да научим от тях. Първите две места се държат от Швейцария и Испания (и двете по 83,3 години), а челната тройка се допълва от Италия (83,2 г.).

Прочети още от в. "Стандарт"

"Банките разпределят по-големи дивиденти от миналогодишните", пише в. "Капитал"

Редица банки тази година разпределят дивиденти, по-големи от миналогодишните. Заедно с печалбите за 2016 г. има институции, взели решение и за включване в него на неразпределени печалби от предходни години. От разпределение на дивиденти се въздържат някои банки с българска собственост. Това показват поканите за и протоколите от общите събрания на банките в Търговския регистър, които са ги провели и публикували или предстоят да се състоят. Собствениците на шест банки са гласували общо 883.3 млн. лв. дивидент.

Прочети още от в " Капитал"

"Високите такси топят ефекта от ниските данъци", пише в. "Сега"

Бизнес и администрация привикнаха да разсъждават един за друг като за "ние" и "те", казва Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал.

- Г-н Желязков, как ще коментирате мерките на правителството за намаляване на "данък бюрокрация"? Правят се работни групи, предстоят анализи, а работодателите отдавна знаят кои са проблемите... 

- Разбира се, ние не сме спирали да ги казваме. Парадоксът е, че за някои добри решения има дори готови проекти, но няма кой да ги приеме. Например такса "битови отпадъци". До решение се стигна отдавна, но ситуацията не се е променила. Сега таксата продължава да се обвързва с цената на имота - имаш по-скъп имот - плащаш повече. Отпадъците обаче се генерират от хората, не от имота.

Прочети още от в. "Сега"

"Проф. д-р Васил Проданов: Неравенството ще доведе до социални катаклизми" пише в. "Труд"

Страните - членки на ЕС се обръщат към националистичната реторика. Причините са социално-икономически, геополитически и технологически. Все по-голяма част от населението в развитите страни смята, че живее по-лошо и предвижда още по-тежко бъдеще за потомството си. Европейският и американският избирател е станал непредсказуем и поставя пред изпитание социологията, която все повече губи доверие в обществото.

- Става ли външната политика на България малко по-еманципирана напоследък или е все така покорна изпълнителка на повелите от Брюксел?

- На последните избори у нас се случи нещо, което го нямаше през изминалите 27 години. То се състоеше в това, че всички партии от най-ляво до най-дясно изведоха на преден план в своите обръщения към избирателите не европейските ценности и евроатлантическата вярност, а националните интереси. Тези, които се провъзгласяваха за либерали изведнъж започнаха да говорят за национални интереси, не само консерватори, патриоти или крайни националисти. И у нас се прояви една тенденция, типична за цяла Европа, пък и не само - типична е в световен план. Има я във Великобритания, в онова, което става в САЩ. Проблемната ситуация е, че политиците искат - не искат трябва да декларират в нарастваща степен именно това, защото от другото губят позиция.

Прочети още от в. "Труд"

"Павлова освободи директора на НДК Мирослав Боршош", пише в. "Стандарт"

С протокол на едноличния собственик на капитала на "Национален дворец на културата - Конгресен център София" ЕАД министър Лиляна Павлова днес освободи от длъжност изпълнителния директор и член на борда на НДК Мирослав Боршош. Променен е и съставът на Съвета на директорите на НДК. Това съобщиха от ведомството, ръководено от Павлова. 

В момента се провежда заседание на новия Съвет на директорите. За негов председател ще бъде избрана Таня Милева, а за изпълнителен директор на НДК - Борислав Велков, досегашен председател на Съвета на директорите. 

Таня Милева е началник на кабинета на министъра за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г.

Прочети още от в. "Стандарт"