„Богатството на българите расте два пъти по-бързо от икономиката", пише в. “Сега”
През годините някои стават по-заможни, други обедняват, но според статистиката като цяло през последното десетилетие населението на България е забогатяло. Между 2011 и 2013 г. финансовото богатство на домакинствата у нас се увеличава с около 5 млрд. лева годишно, през 2014 г. - с 4 млрд. лева, а през 2015 г. - с 5.8 млрд. лева, и в края на миналата година вече надхвърля 65 млрд. лева. С други думи, от 2005 г. насам финансовото богатство на българите се е утроило - поне като абсолютна сума. Мнозина сигурно са готови да спорят, но това са фактите.
Тенденцията от последните 10 години продължава и през 2016 г. - разполагаемото богатство на домакинствата расте. Причините са няколко. На първо място доходите на работещите се увеличават и семействата успяват да спестяват от фамилните бюджети. На второ място, въпреки че лихвите се топят, те все пак са донесли 566 млн. лева на домакинствата с банкови депозити. На трето място притокът на пари, които емигрантите изпращат на своите роднини в България, расте.
“Натрупаните пари за втора и трета пенсия гонят 10 милиарда“, четем във в. “Монитор”
Активите на пенсионните фондове гонят 10 милиарда. Това показват данните на Комисията за финансов надзор за първите шест месеца на годината. Според тях в системата на допълнителното пенсионно осигуряване към края на юни са акумулирани нетни активи на стойност 9, 809 млрд. лв. В сравнение със същия период на 2015 г. нетните активи на пенсионните фондове са нараснали с 11,70%.
Сериозната сума е разпределена по сметките на 4 424 945 души, като броят на осигурените е скочил с малко под 2 на стоза една година. Най-много са клиентите на най-масовите фондове за втора пенсия – универсалните. Към края на юни в такива фондове се осигуряват 3 536 621 работещи българи, родени след 31 декември 1959 г. Статистиката на КФН показва, че средната сума, която е натрупана по сметките на клиентите в универсалните фондове е 2287 лева. Това прави обща сума от малко над 8 млрд. лв.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Проф. д-р Духомир Минев: „Нормална“ бедност има в Дания, но не и у нас" четем на първа страница на в. “Труд”
Доста е преувеличено да се говори за социална отговорност на отделна политическа сила.
– Г-н Минев, в сряда излязоха данни на статистиката за ръст на заплатите от 7,6 процента за една година у нас. Сега средната заплата е 946 лв. месечно. Забогатява ли българинът?
– Някои българи забогатяват и то отдавна, други – едва ли. За тези, вторите, е доста рано да се говори, че забогатяват, макар че има и такива случаи, като например работещата в Испания Гошка (както я представиха някои медии). Тя спечели 68 милиона евро от лотарията. Въпреки това ми се струва доста рано да се говори за забогатяване – нека поне средната работна заплата да стане адекватна на издръжката на живота.
“Онлайн търговци крият над 50% от оборота си”, четем във в. “Стандарт”
Онлайн търговци укриват над 50% от оборота си. Това показват ревизиите, направени от ТД на НАП София. За да установят реалните им обороти, данъчните засичат данните на куриерските фирми за получените за доставките плащания с декларираните обороти от онлайн търговците.
Общо над 3000 ревизии са приключени от НАП София от януари до юли 2016 г. За седемте месеца са събрани 83 млн. лв. от ревизионни актове. Извършени са и 26 електронни ревизии, при които са установени задължения за над 2 млн. лв. Най-честото нарушение е манипулиране на базата данни на търговския софтуер с цел укриване на обороти. При електронните ревизии на фирми се засичат декларираните обороти от касовите апарати с данните в информационните им системи. Прилаганите "схеми" за злоупотреби с ДДС непрекъснато се усъвършенстват, казват от НАП. Част от мерките, които се прилагат, са да се търси отговорност от бившите директори, които са продали дружество със задължения към НАП и така са ощетили хазната.
"Банките минават успешно стрес тестовете", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Българските банки са преминали през най-голямото си регулаторно изпитание безпроблемно. Това е основното заключение от приключилия преглед на качеството на активите (AQR) и стрес тестовете на банките, което гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев обяви в аванс. От неговото изявление, публикувано на сайта на централната банка два дни преди публикуването на пълните резултати, става ясно, че основният проверяван показател - адекватността на базовия капитал от първи ред, остава далеч над този при европейските банки дори при сбъдване на най-тежкия макроикономически сценарий. Освен това капиталовата адекватност на всяка една от институциите след AQR е над минималните регулаторни изисквания и няма необходимост от ползване на публични средства за подкрепа на сектора. В предварително записаното видеоизявление на Радев става ясно, че все пак ARQ е довел до корекции в показателите на някои банки, а също и до предписания за увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите експозиции. Наложените мерки трябва да започнат да се изпълняват от понеделник, 15 август. Подробното обявяване на резултатите с данни за всяка от банките ще бъде направено в събота от 13:00 ч. В допълнение към първоначалния план за публично оповестяване, който не предвижда свикване на пресконференция с възможност за задаване на журналистически въпроси, от БНБ се ангажират да предоставят "отговор на всеки поставен конкретен въпрос, свързан с тези резултати след тяхното оповестяване".
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Дончев: Политик, а не командир на щаб трябва да е президентът", четем на първа страница на в. „24 часа"
Вицепремиерът не изключи вариант и кандидатът на ГЕРБ да е генерал. Но по-важното - да играе на международната сцена В партията залагат Борисов ли ще е номинацията, или самият Томислав “Президентът не се предполага да е началник-щаб или на механично ниво да командва някакъв род въоръжени сили. Президентът трябва да е политик.” Това заяви вицепремиерът и член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ Томислав Дончев пред тв “България он еър”. Не само в партията, но и далеч извън централата залагат именно на него за кандидат-президент в случай, че лидерът Бойко Борисов в крайна сметка реши да не участва лично във вота наесен.
Прочети още от в. „24 часа"
"Няма "болни" банки, обяви БНБ” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Банките в България са в много добра форма и няма да се наложи да се прилагат спасителни планове за нито една от тях. Секторът е стабилен и "с възможност да абсорбира шокове при неблагоприятни пазарни условия", обяви вчера управителят на БНБ Димитър Радев в изявление до медиите по повод на приключването на "евроизпитите" - стрес тестовете и оценката на активите. Все пак на някои банки ще бъдат предписани мерки за увеличаване на капиталовите буфери и намаляване на рисковите кредити, става ясно от изявлението. Предписанията ще започнат да се изпълняват още в понеделник.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„Ново германско предприятие за 20 млн. лв. до Пловдив", пише в. “Капитал Daily”
Германската компания Intrama разширява производството си в България. Компанията, която изработва и търгува с пакетиращи машини и консумативи за хранително-вкусовата промишленост, ще отвори нова производствена база към действащата си в Пловдив. Фирмата има и още едно предприятие в село Герман край София. Инвестицията в новата фабрика ще е 20 млн. лв., като строителството трябва да е приключило до края на годината. Това е поредното предприятие, което избира региона на Пловдив за новото си производство.
Строителството в "Тракия икономическа зона" ще започне на 17 август, а инвестицията в завода за гъвкави опаковки е около 20 млн. лв. Предприятието, което ще се простира на около 13 000 кв. м, ще се намира в землището на с. Бенковски на влизане в Пловдив от магистрала "Тракия" точно до открития през април нов завод на Sensata. Изпълнител е "Кастело Прикаст", която е строила и други подобни проекти.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
“Кожодерството ще види сметката на морския туризъм” пише в. „Труд"
Всяко лято излиза наяве нова проява на хищничество по морските ни курорти. Поредният сюрприз е на вълна „здравеопазване“. Медицинските прегледи в комплексите били три пъти по-скъпи, а линейката се оказва лукс на стойност 100 лв за повикване. За една инжекция скубели по 30-40 лева, а за кардиограма – стотина… И понеже нашите курортни мародери тъй мразят да се споменава Гърция, че пришки им избиват на ушите, ще им разкажем за един познат, който наскоро се завърна от летуване на тамошен остров, което било помрачено от инцидент. Ужилило го насекомо, а той алергичен. Подул се скоростно, закарали го в здравния пункт, там го посрещнали като ВИП персона, поставили му инжекция и като си посегнал към портфейла на тръгване, решително го възпрели. Спешната помощ се оказала безплатна. Да, да! Ето поредна причина към българското море да има отлив, а към гръцкото – прилив на туристи.
Вярно, че българският доктор в преобладаващата си част е беден като църковен плъх в сравнение с гръцкия, но не само затова дере туристите. Той просто е органична част от цялото алчно разбойничество в крайбрежната шир. Линейката за 100 лв. не е самородно явление. Тя е в кръвна близост с таксито, чиито цени са своеволно безсрамни.
„Терорът отказа над 300 000 българи от път към Западна Европа и Турция", пише в. „24 часа"
Около 6 на сто, или над 300 хиляди българи са преосмислили плановете си да пътуват към страни от Западна Европа заради терористичните атаки там или към Турция заради преврата. Това показват изчисления на социолозите от “Галъп” въз основа на сондаж, проведен между 28 юли и 4 август т.г. “Това е сериозна цифра на фона на цялостните възможности на българите за пътувани", коментират от агенцията. Данните показват, че други 6 на сто нямат намерение да променят плановете си за път към тези страни, независимо от случващото се там.. Мнозинството от 82 на сто обаче въобще не са имали намерение да поемат към Западна Европа или Турция, показват данните. Около 40% от анкетираните твърдят, че са почивали или ще почиват по Българското Черноморие.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
“Първолакът излиза 50% по-евтин от интернет” четем във в. “Монитор”
Покемон манията завладя и тетрадките
До 50% намаленията за раница, тетрадки и несесери за първолаците предлагат големите книжарници у нас. Отстъпката за ученическите пособия ще продължи до края на септември, но важи само за онлайн покупка. „Много от клиентите идват в магазина, за да видят продукта и след това го поръчват онлайн“, обясни консултантът от верига книжарници Николина Кирилова. И тази година хит сред първолаците са раници и тетрадки с лика на любимите анимационни герои. „Почти всички момиченца избират раница „Монстър Хай“.
Най-евтината е намалена от 40 лв. на 24 лв., а най-скъпата от 90 лв. на 46 лв.“, обясни още консултантът. Момчета избират чанти между „Спайдърмен“, „Колите“ и „Енгри бърдс“. С онлайн отстъпката родителите могат да купят желаната раница за около 45 – 60 лв. Образите от любимите анимации се пренасят и върху тетрадките и несесерите. Повлияни от истерията с лова на покемони, по-големите ученици търсят тетрадки с Пикачу.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
”Намалиха неустойките за отказ от мобилен оператор", пише в. “Стандарт”
Богомил Николов е. Изпълнителен директор е на Българската национална асоциация "Активни потребители" от 1999 г.
- Господин Николов, предсрочно прекратяване на договор с мобилен оператор - възможно ли е?
- Отдавна клиентите са свикнали, че ако искат да прекратят предсрочно договора си с телеком, ще трябва да платят като неустойки всички месечни такси до края на конкретния договор. Тази практика се основаваше на неравноправни клаузи от общите условия, които противоречат на изискванията на Закона за защита на потребителите и следователно могат да бъдат обявени за нищожни от съда. В последната година и половина обаче ситуацията се промени. За да се избегнат дълги съдебни дела по заведените колективни искове, КЗП проведе преговори с операторите за доброволно изменение на тези клаузи. Наскоро председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов обяви, че са постигнати споразумения с два от мобилните оператора (Мтел и Виваком) за намаляване на неустойките при предсрочно прекратяване на договори до три месечни такси. С третия оператор (Теленор) все още не е постигнато споразумение, но се очаква той също скоро да въведе тази промяна.