"Брачен договор иска Борисов от патриотите" четем на първа страница на в. "Труд"

Лидерът на ГЕРБ настоя хора на Каракачанов, Симеонов и Сидеров да участват в правителството и да носят отговорност. ОП трябвало да приемат въвеждането на мажоритарен вот

Бойко Борисов поиска от лидерите на трите партии в "Обединените патриоти" да подпишат договори с ГЕРБ за съвместно управление. "Няма да допусна да ми се случи това, което стана в предишния мандат с реформаторите - някой да е в опозиция и в същото време да е в коалицията, която участва в управлението", заяви лидерът на ГЕРБ.

ГЕРБ и "Обединените патриоти" искат в програмата за съвместно управление да се запише, че ще изкарат пълен мандат от четири години.

Прочети още от в. "Труд"

"Правосъдното министерство иска да забрани гласуването в чужбина" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Предлагат се и драстични наказания за участие на религиозни институции в предизборната агитация

Драстични промени в законодателството, предложени от Министерството на правосъдието, са на път да ограничат рязко възможността на сънародниците ни зад граница да участват в избори. Поправките предвиждат на президентски и парламентарни избори да гласуват само българските граждани, които са живели в страната поне 3 месеца преди деня на вота. Досега принципът на уседналост действаше само при избори за кметове и евродепутати. Разпростирането му върху всички видове избори ще засегне огромен брой българи по света.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Бизнесът на лотариите е скочил с 30% до 320 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Лотарийните игри продължават да са най-бързо растящата част от хазартния сектор в България. През миналата година бизнесът с билети се е увеличил с почти 30% и е около 320 млн. лв., показват изчисления на база платени данъци за 2016 г. Двете големи компании в сектора са "Национална лотария" и "Лотария България" и се контролират от Васил Божков. Те започнаха бизнеса преди три години и чрез активен маркетинг всяка година увеличават събраните от билетчета постъпления: ако приходите от този бизнес през 2015 г. се оценяваха на 250 млн. лв., година по-късно ръстът е с около 70 млн. лв. Извън двете дружества на Божков такъв бизнес, макар и малък, развива държавният тотализатор.

Общите постъпления от такси върху хазартна дейност в бюджета също нарастват - с 32% спрямо 2015 г. и достигат 124 млн. лв., показва справка на Държавната комисия по хазарта (ДКХ), предоставена на "Капитал".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Над 635 000 ментета спрени по границите ни" четем във в. "Монитор"

Дрехи и козметика са най-конфискуваните стоки заради имитация

635 176 фалшиви стоки са спрени по родните граници през 2016 г. Това става ясно от годишния доклад на Агенция "Митници". На челно място в класацията за най-конфискувани стоки заради имитация на известни марки са дрехите, като митничарите са задържали над 267 000 фалшификата. Второ място заемат парфюмите и козметиката - 45 262 броя. Голяма част от артикулите, които не са допуснати до родния пазар, са и чанти, портмонета и детски играчки. Значителен е и броят и на часовниците и мобилните телефони, съответно - 24 168 и 6626.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Задържани преди вота цени сега скочиха", извежда на първа страница в. "Стандарт"

- Господин Стойков, изборите минаха и цените тръгнаха нагоре. След природния газ поскъпнаха парното и тока, а в София драстично скочи и студената вода. Оправдани и неизбежни ли са тези повишения ?

- При цената на водата в София увеличението е свързано с приемането на 5-годишния бизнесплан на "Софийска вода" и съответно параметри, които са заложени в самия концесионен договор. Ако трябва да се направи нещо, то е в самия договор. Така че самото увеличение горе-долу се очакваше. Комисията за енергийно и водно регулиране обаче забави доста решението, то трябваше да влезе в сила от началото на март. Второ, самата позиция на КЕВР беше много твърда по отношение на "Софийска вода". От комисията призоваха концесионера да намери вътрешни резерви. Стигна се до вътрешни конфликти в самия регулатор. Така изказванията са едни преди изборите, а след изборите се прави всъщност това, което така или иначе трябваше да се направи по-рано. Газът се очакваше да поскъпне, тъй като цената му е базирана според цените на петролни продукти от последните 9 месеца.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Очаква се силен ръст на иновациите в разплащанията", пише в. "Капитал"

Българският пазар на финансови технологии се оценява на едва 39 млн. евро, показва доклад на консултантската компания

Секторът на финансови технологии в България, или финтех индустрията, се оценява на 39 млн. евро, но пред страната има голям потенция, сочи проучване на Deloitte за Централна и Източна Европа. Зад термина стоят всякакви софтуерни технологии с приложение във финансовия сектор, а докладът е изготвен по поръчка на британския департамент по международна търговия. Идеята е да разгледа девет страни в региона, сред които и България, и да представи бизнес възможностите пред фирми и инвеститори от финтех ...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"България е в Топ 3 на страните в ЕС с най-малко задължения на домакинствата", пише в. "Сега"

Българите са едни от най-слабо задлъжнелите граждани в Европа. Поне това показват данните на Евростат за общия размер на задълженията на домакинствата спрямо брутния вътрешен продукт в страните членки през 2015 г. За България делът на задълженията на домакинствата спрямо БВП е 29.2%. С по-ниско съотношение, т.е. по-слабо задлъжнели от нас, са само румънците (21.4%) и унгарците (24.2%).

На другия полюс са Кипър, Дания и Холандия, където общият размер на задълженията на домакинствата изпреварва брутния вътрешен продукт на тези държави.

Прочети още от в. "Сега"

"30-35 лв. по-висока сметка за парно от петък", четем във в. "Монитор"

Протестиращи поискаха отлагане на поскъпването и оставка на шефа на КЕВР

С 30-35 лв. по-висока сметка на месец ще плащат от петък за парно и топла вода живеещите в обикновен двустаен апартамент в София, научи "Монитор".

Досега за такова жилище тя е била около 127 лв., но с новото поскъпване тя ще скочи на 156 лв.

Сумите съответстват на средна консумация от 1,409 МВТч за отопление и 0,233 МВтч - за топла вода. От други ден мегаватчас топлинна енергия ще струва на столичани с парно по над 95 лв. с ДДС, срещу 77,42 лв. сега.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Заради Орбан: България изпревари Унгария по демокрация", пише в. "Стандарт"

Чудо! Унгария беше класирана след България и Румъния от "Фрийдъм хаус" като ниво на демокрацията. И има защо!

Средноевропейската държава, която след промените през 1989 г. беше давана за пример за развитие, сега е на път да разбие всички илюзии заради решението на президента Виктор Орбан да затвори финансирания от Джордж Сорос Централноевропейски университет, в който учат и българи.

Парламентът в Будапеща прие днес с гласовете на управляващата партия ФИДЕС, която има почти квалифицирано мнозинство, поправки в закона за висшето образование.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Икономиката на Румъния" пише в. "Труд"

Напоследък Румъния все повече се сочи за пример за бързо развиваща се икономика. По тази причина ще разгледам текущото й състояние и ще се опитам да идентифицирам факторите, които го определят.

След демократичните промени румънската икономика не успява бързо да се приспособи към новата среда. Тя се характеризира със спад и нестабилност, остаряла материална база и бързо декапитализиране. През периода около 2000 г. обаче са предприети структурни реформи, приватизация, оттегляне на държавата от нетипични за нея дейности, либерализация на пазари, намаляване на данъчната тежест. Поставена е ясна цел за членство в Европейския съюз. В резултат на това са привлечени голям обем чуждестранни инвестиции, икономическият растеж се ускорява и достига 8,5% в реално изражение през 2006 г., а страната е обявена за втората най-бързо реформираща се икономика в света. Икономическата и най-вече фискалната политика обаче не успяват да реагират достатъчно бързо, за да противодействат на ефектите от финансовата и икономическата криза, въпреки че при настъпването й държавата вече е член на ЕС.

Прочети още от в. "Труд"