Човечеството стои на ръба на технологична революция, която ще предизвика фундаментална промяна в начина ни на живот и в професионалната сфера. Трансформацията ще представлява нещо, което хората не са срещали никога до сега в историята си.
Все още никой не може да каже как точно ще изглежда т.нар. Четвърта индустриална революция. Едно обаче е сигурно – човечеството трябва да се подготви за нея и да включи в този процес всички заинтересовани страни от държавния, публичния и частния сектор, както и от академичните среди и гражданското общество, пишат в своя публикация от Световния икономически форум.
Преди да се очертаят основните очаквания за Четвъртата революция е нужно да се обърне внимание на предишните три. Първата води началото си от края на 18 век и е свързана с използването на силата на водата и парата в производството.
Втората от края на следващия век се отнася до използването на електрическа енергия и до масовото производство. Четвъртата революция се изгражда на основата на третата, която е свързана с дигитализацията, автоматизирането на производството и развиването на информационните технологии.
Има поне три доказателства, че днес сме изправени не пред поредното стъпало на Третата индустриална революция, а пред нова такава. Това са нейната скорост, обхват и въздействие върху отделните системи.
Най-вече обаче потвърждението за това опира до връзката на милиарди хора до глобалната мрежа през мобилни устройства, като техният достъп до информация и знание е безграничен.
Този достъп ще се увеличи многократно, благодарение на развиващите се нови технологии в сферата на изкуствения интелект, роботиката, интернет на нещата, автономните автомобили, 3D принтирането, нанотехнологиите и други.
Какви са предизвикателствата и възможностите на Четвъртата революция?
Подобно на предходните такива, Четвъртата индустриална революция има потенциал да увеличи нивото на глобалните приходи и да подобри качеството на живот на населението в целия свят. Към момента тези, които са спечелили най-много от промяната, са потребителите, заради достъпа до дигиталния свят.
В бъдеще иновациите в сферата на технологиите ще доведат до по-евтини транспорт и комуникации, веригите за доставки ще станат по-ефективни, разходите за търговия ще намалеят. Това ще отвори нови пазари и ще стимулира икономическия растеж.
От друга страна обаче мнозина експерти са притеснени, че Четвъртата революция ще предизвика по-голямо неравенство най-вече на пазара на труда. Автоматизирането на производството ще остави много хора без работа. Въпреки това От решаващо значение за компаниите все по-често ще бъде човешкият капитал вместо финансовият.
Какво ще е въздействието върху бизнеса?
Логично най-голямо въздействие Четвъртата революция ще окаже върху бизнеса и това се отнася до всички индустрии. В областта на логистиката, например, навлизат технологии, които предлагат напълно нови възможности за доставки. Достъпът до информация обаче може да промени статуквото в сектора. Малки играчи могат да изместят лидерите, като предложат по-добро качество, по-голяма бързина на услугата и по-ниски цени.
Промени ще има и по отношение на търсенето. Достъпът до магазини и продукти от цял свят през интернет и нарастващият интерес на потребителите ще принудят производителите да променят начина, по който проектират, предлагат и доставят продуктите и услугите си.
От ключово значение ще бъдат онлайн платформите, комбиниращи информацията за търсенето и предлагането в различните сфери, като по този начин ще може да се очертае структурата на всяка индустрия. Порталите, достъпни дори през смартфони, събират на едно място информация за клиентите, търсените и наличните стоки. Това изцяло ще измени процеса на консумация и доставки на продукти.
Обобщено, има четири основни ефекта на Четвъртата индустриална революция върху бизнеса – върху очакванията на потребителите, върху развитието на продуктите, върху иновациите и върху организацията на бизнеса. Клиентите ще бъдат в центъра на икономиката, като всичко ще бъде насочено към това те да получат по-добро обслужване.
Justice for ALL
на 23.05.2016 в 22:44:29 #1Нещо не са си направили сметката добре обаче - ако има голямо неравенство => голяма безработица и свито поребление => по-ниски приходи => колапс на един куп фирми и цели икономики => невъзможен социялен модел, т.е. капиталистическото общество трябва да бъде заменено с нещо друго. Дали ще бъде диктатура или нещо по-меко не знам, но няма да е никак красиво, поне в началото.