"Държавата готви нов тормоз за гражданите заради такса смет" е водещo заглавиe на в. "Сега"

До 30 юни 2018 г. всеки собственик на жилищен имот ще трябва да декларира в общините колко души го обитават. Такова уведомление трябва да подадат и собствениците на нежилищни имоти, които се облагат с такса битови отпадъци. Това става ясно от внесените от Министерския съвет в парламента промени в Закона за местните данъци и такси, с които от 1 януари 2019 г. се променя начинът на формиране на такса смет. 

Както в. "Сега" писа, основната промяна в закона е отпадането на данъчната оценка на имотите като база за начисляване на налога и въвеждането на принципа "замърсителят плаща".

Прочети още от статията на в. "Сега"

"2017: Годината на слънчогледа и царевицата", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Силни реколти при царевицата и слънчогледа и леко по-слаби при пшеницата, но при умерен ръст на цените. Накратко това е прогнозата за земеделската година за най-произвежданите култури в страната. Добри зърнени добиви се чакат в Черноморския басейн, който е конкурентният пазар на България, но глобално има намаление на производството в ЕС и САЩ. Житните и маслодайните култури са сред топ изнасяните стоки от страната, като годишно експортът е от порядъка на 1.5-2 млрд. евро заедно с преработените до масло суровини. Така годината е силна както за производителите, така и вероятно за икономиката и бъдещия износ. А ако се сбъднат прогнозите на ЕК, 2017 г. ще се бъде рекордна за производството на слънчоглед в България от 1993 г. насам.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Двама министри на разпит за Мирослав Боршош и НДК" е заглавиe от в. "24 часа"

Министрите Томислав Дончев и Лиляна Павлова и бившият министър на културата Вежди Решидов ще бъдат разпитани във връзка с разследването за ремонта на НДК, съобщи главният прокурор Сотир Цацаров.

Рашидов е призован заради твърденията му, че е поискал да смени Мирослав Боршош като шеф на двореца, но когато се върнал от отпуск, вече не бил негов принципал.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Погват автомафията с камери в сервизите" извежда на първа страница в. "Монитор"

Разкулачват по тъмно крадени возила и ги пласират в чужбина

Денонощно видеонаблюдение във всеки автосервиз да пресича част от схемите на мафията с крадени коли. Това е една от идеите, които ще бъдат обсъдени от сформираната работна група между министерствата на вътрешните работи, на транспорта и на регионалното развитие, както и други отговорни структури при разцепването на сегашния Закон за движение по пътищата на два или три нормативни акта. "В момента не малка част от сервизите, особено в по-малки населени места, се използват нощно време за разглобяване на откраднати автомобили за части", разказа пред "Монитор" зам.-министърът на вътрешните работи Красимир Ципов.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Главният архитект на София защити идеята за три зони с небостъргачи", четем във в. "Стандарт"

Главният архитект на София Здравко Здравков защити идеята си за три зони в София, където да се строят небостъргачи. Той изложи аргументите си по време на дискусията в за развитието на столицата в Дома на архитектите, която бе организирана от БСП. 

Здравков обяви, че законът за устройството и застрояването на Столична община е изработен през 2007 г. и поправката към графичната част е от 2009 г. Затова има доста неотчетени проблеми, които трябва да бъдат решени, за да не се допусне хаотично строене на небостъргачи, искането за каквито има на доста места в момента. "Категорично ще има ограничения за високо строителство. Желанието ни е да има ясни правила и регламенти, които да важат за всички. Създаваме 3 зони в София, в които ще има възможност да се прави неограничено строителство като височина.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Без изненади в конкурса за генерален директор на БНТ", пише в. "Капитал"

Сред подалите документи са бивши и настоящи кадри на телевизията. Възможен е обаче сценарий, в който конкурсът да завърши без избор на нов ръководител

До редакционното приключване на Капитал Daily стана ясно, че в състезанието ще участват: дългогодишният спортен журналист Сашо Йовков - в момента редактор "Продуцентски център "Спорт" в БНТ, водещият на "Панорама" в миналото Иван Гарелов (през 2008 г. излезе досието му като сътрудник на бившата ДС), бившият генерален директор на БНР Валерий Тодоров, бившият финансов директор на БНТ Тома Иванов, журналистът и поет Стоил Рошкев (работил в БТА, БНР и БНТ), Теодор Ангелов - водещ на публицистично предаване в телевизия СКАТ. Както обикновено, документи е подал и инженер Радослав Главчев, който е вечен участник в конкурса, популярен с по-нестандартните си и екзотични идеи. В последния момент документи са подали и бившият изпълнителен директор на TV 7 Емил Кошлуков и бившият оперативен директор на БНТ Константин Каменаров.

Прочети още от в " Капитал"

"Отрицателните лихви на БНБ вече подяждат бюджета", пише в. "Сега"

От началото на тази година парите в Сребърния фонд се държат на депозит на загуба от 0.10%

Отрицателните лихви на БНБ върху депозираните в нея публични средства вече започват да подяждат държавния бюджет. Пример за това е Сребърният фонд, в който се акумулират дългосрочно средства от приватизация, концесии и бюджетни излишъци с цел подкрепа на държавната пенсионна система, която все повече се задъхва от огромни дефицити.

Прочети още от в. "Сега"

"Пиреос банк продава клоновете си в Румъния, България и Сърбия" пише в. "Монитор "

Иска да се отърват от лоши кредити за 4 млрд. евро

Гръцката Пиреос банк иска да продаде клоновете си в Румъния, България и Сърбия, тъй като институцията трябва да се отърве до края на годината от лоши кредити на стойност 4 млрд. евро, заяви в интервю за Блумбърг новият генерален директор на банката Христос Мегалу, съобщава Медиафакс.

"Има решение на мениджмънта за ускоряване на прилагането на плана за преструктуриране, за да бъде върната държавната помощ възможно най-скоро", посочи Мегалу, който пое ръководството на банката през март. Банка Пиреос е получила 2,72 милиарда евро държавно финансиране от ноември 2015 г., а гръцкият спасителен фонд притежава над една четвърт от банката.

Прочети още от в. "Монитор"

"Шизофреник ли е Евростат? Търтей ли е българинът?", пише в. "24 часа"

Който махне минималната заплата, ще срине държавата

Всички големи проблеми на България се свеждат до това, че заплатите са мизерни. Затова народът се разбягва към по-богатите страни, та дори и бежанците от Афганистан гледат с максимална скорост да се махнат.

Дали обаче заслужаваме нещо повече? Според Евростат - да. Той изчислява, че производителността на труда в България е 45,1% от средното за Европейския съюз, а работната заплата е едва 21 на сто. Значи трябва да вземаме 2 пъти повече.

Прочети още от в. "24 часа"