"Държавата пак ограничава наследяването на втората пенсия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Хората, които редовно са се осигурявали върху високи суми, няма да могат свободно да се разпореждат с парите си

Родените след 1959 г. ще имат избор между три варианта за изплащане на втора пенсия, но всички те не зависят изцяло от волята на осигурения, а от размера на натрупаното. Правото на наследяване на парите в индивидуалните партиди ще съществува само в определени случаи. На практика хората, които редовно са се осигурявали върху високи суми, няма да могат свободно да се разпореждат с парите си, които няма да се наследяват.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Политиците въоръжават армията с поредна стратегия", четем в "Капитал"

След като не стартира нито една от инициативите за модернизацията на армията, залегнали в предишната "Стратегия 2020", сега властта се захваща да пише пореден концептуален документ по въпроса с още по-далечен хоризонт - програма 2030. Това стана ясно след днешното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), свикан от президента Румен Радев. Официално обявената тема на разговора на държавния глава с ръководителите на изпълнителната власт и политиците беше "Роля на Република ...

Прочети още от " Капитал"

"По новите 35 км от "Хемус" само със 120 км/ч" е заглавиe от в. "24 часа"

Завършването на цялата магистрала ще е от полза за 2,9 млн. души

Новите участъци от "Хемус" ще са с 2 м по-тесни и със скорост до 120 км/час. Така ще се спестят 262 млн. лв. спрямо първия вариант, по който трябваше да се строят. Това става ясно от инвестиционното предложение на агенция "Пътна инфраструктура", публикувано преди дни.

Първият участък е с дължина 15,26 км, стартира малко след Ябланица - от село Брестница и е до пътен възел "Дерманци". Вторият, с дължина 19,29 км, започва от Дерманци и свършва при пътен възел "Каленик". Общата дължина е 34,46 км.

Прочети ще от в. "24 часа"

"22 955 празни места в университетите" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всяко второ място в частните вузове останало незаето

22 955 места от общо 73 942 обявени са останали незаети в университетите през настоящата учебна година. Това показва справка, предоставена от Министерството на образованието и науката за "Монитор". Така на практика средно около една трета от обявения план-прием е останал нереализиран.

За пореден път се затвърждава тенденцията, при която висшите училища раздуват план-приема си въпреки малкия брой зрелостници и в крайна сметка обявените места остават незаети. Утвърденият план-прием в държавните висши училища е 57 783, като 13 981 от тях са останали незаети. В числата влизат както субсидираните места от държавата, така и платеното обучение, на което има право държавните вузове. 16 159 пък е бил план приема в частните университети,като около половината не е реализиран - 8974.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Валентин Златев инвестира 45-50 млн. лв. в нов хотел в Свети Влас", пише в "Капитал"

Новият му петзвезден комплекс RIU трябва да бъде готов през май 2019 г.

Валентин Златев ще строи нов хотел в Свети Влас. Петзвездният хотел отново ще бъде под бранда RIU.

Прочети още от " Капитал"

"Независими, независими, колко да са независими...", пише в. "Сега"

Според политиците регулаторните комисии и съвети работят добре само когато решенията са съобразени с техните желания

Последните дни дадоха нагледен пример за това как управляващите разбират независимостта на т.нар. независими регулатори като Комисията за енергийно и водно регулиране, Комисията за защита на конкуренцията, Комисията за регулиране на съобщенията, Комисията за финансов надзор, Съвета за електронни медии, Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, Комисията за защита от дискриминация и др. Те могат да бъдат независими от всичко друго, но не и от тях.

Прочети още от в. "Сега"

"Как да разберем България погрешно. Кратък наръчник", пише в. "24 часа"

Защо клишетата, че България е най-бедната и корумпираната в ЕС, не са верни

Ротационното европредседателство започна. Българите са готови да ви приемат. Европейските медии повишиха интереса си и най-накрая са готови да напишат нещо за неизвестната страна от тъмния ъгъл на континента. Най-вероятният резултат ще бъде постоянно неразбиране и объркване.

Първото нещо, което може да научите, е, че българите кимат на обратно - нагоре-надолу за не, ляво-дясно за да. Не е вярно. Така беше, но повечето хора вече са научили еврокимането.

Прочети още от в. "24 часа"

"Жени-разбирачи порицаха #MeToo: Свалките не са престъпление", пише "Стандарт"

Група от 100 известни жени, сред които писателките Катрин Миле и Катрин Роб-Грийе, издателката Жоел Лофелд и актрисите Ингрид Кавен и Катрин Деньов (на снимката), изрази своята подкрепа за мъжете и правото им да флиртуват с нежния пол.

Те формулираха своята позиция в авторитетния френски "Монд", като в декларацията си се обявиха срещу "омразата към мъжете", налагана от шумните феминистки кампании след секс-скандалите с опозорения американски продуцент Харви Уайнстийн от есента на 2017 г. 

"Изнасилването е престъпление, но настоятелният или непохватен флирт не е престъпен, нито пък галантността е мъжкарска агресия", се казва в декларацията на 100-те известни европейки, според които агресивни кампании в социалните мрежи и медиите от типа #Metoo нанасят голяма вреда и на двата пола.

Прочети още от "Стандарт"