"Доят бюджета служебно" четем на първа страница на в. "Труд"

Министри от кабинета "Герджиков" раздали по шест заплати обезщетение на свои кадри

Чиновници на летището с 8 заплати при уволнение

Служебни министри изплатили компенсации от шест работни заплати на назначени от тях експерти. Въпросните експерти са работили три месеца, а са получили възнаграждения за 9 месеца. Всеки е взел минимум 10 000 лв. обезщетение.

Подобни прецеденти има в Министерството на отбраната, където служебният вицепремиер и военен министър Стефан Янев е назначил хора от екипа си за държавни служители. По закон такива се назначават чрез конкурс. Има и изискване за изпитателен срок от шест месеца до една година, което е заобиколено.

Прочети още от в. "Труд"

"ДАНС и МВР искат пълен контрол над политическия елит" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Мерките срещу прането на пари ще включват разширена комплексна проверка и установяване на източника на богатство

ДАНС и МВР искат да поставят под пълен контрол имуществото и доходите на държавния и политическия елит. Идеята е службите да правят разширени комплексни проверки и да установяват източниците на богатство на политиците. Тази формулировка се записва за първи път в изцяло нов Закон за мерките срещу изпиране на пари. Проектът е публикуван за обществено обсъждане и е изготвен от междуведомствена група.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"ЕК оставя без промяна прогнозата си за българската икономика", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Европейската комисия запазва очакванията си за 2.9% ръст на българската икономика през тази година. Това става ясно от пролетната икономическа прогноза на институцията. Числото за България остава непроменено спрямо спрямо зимния доклад и значително над средноевропейското ниво от 1.9% за 2017 г.Очакванията на ЕК продължават да са потреблението да е основен двигател на икономиката в България през 2017 г., като резултат от засилено търсене на домакинствата и ръст на инвестициите.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Казармата е абсурд. Но трудови войски - шанс за ромите да работят за България" е заглавиe от в. "24 часа"

Това е армия от 160 000 безработни. Цели семейства - от прадядото до внука, които не знаят какво е трудов стаж

Връщането на казармата в онзи вид от недалечното минало е напълно безсмислено и невъзможно скъпо начинание за България в момента.

Според икономисти наборната служба би струвала над 1 милиард лева годишно. Отделно тя ще изкара от реалната икономика на страната десетки хиляди млади мъже, а малкото от тях, които стават за нещо и искат да работят, ще избягат от страната.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Онколекарства за половин милион изтекли в канала" четем във в. "Монитор"

30% от медикаментите за раково болни отиват на боклука

Болници и онкодиспансери са излели в канала онколекарства за близо половин милион лева през миналата година. Това става ясно от справка на Националната здравноосигурителна каса, предоставена на "Монитор". През 2016 г. 15 районни здравноосигурителни каси са направили проверки в общо 54 лечебни заведения в областта на химио- и лъчетерапията и хематологията. За откритите нарушения касата е поискала санкции от порядъка на 713 000 до 1 780 000 лева, посочиха от там.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Икономиката се ускорява", четем във в. "Стандарт"

През последното тримесечие на 2016 г. индикаторът на икономическата активност в България (ИИА) се повиши спрямо предходните три месеца и стойността му излезе на положителна територия, се посочва в анализ на Министерството на финансите.

През последните три месеца на 2016 г. реалният растеж на БВП се ускори до 3,5%, под влияние най-вече на положителното развитие на потреблението. Частните разходи за потребление достигнаха растеж от 3% на годишна база, подкрепени от възстановяването на пазара на труда и подобряването на доверието на потребителите, а увеличението на публичните разходи през последните три месеца на годината доведе до растеж на публичното потребление от над 7% в реално изражение.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Пазите ли още онова място", пише в. "Капитал"

След половин година мълчание София има номинация за еврокомисар - Мария Габриел

Ако има нещо, което Бойко Борисов вероятно вече мрази дори повече от това да коментира Сотир Цацаров, то е да избира между жени, кандидатки за постове в чужбина. Затова негласното състезание, разгоряло се след неочакваната оставка на Кристалина Георгиева от Европейската комисия преди повече от половин година, причини големи главоболия на премиера и се проточи толкова дълго, че почти успя да докаже, че България няма особена нужда от комисар.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Борисов се размечта за 6% ръст на БВП догодина", пише в. "Сега"

Еврокомисията очаква едва 2.8%, ако не започнем бързи реформи

Впечатляващ ръст от 4.5 до 6% на българската икономика през 2018 г. прогнозира вчера премиерът Бойко Борисов на конференцията "Резултати и добри практики от изпълнението на Европейския фонд за стратегически инвестиции". Посочените числа двойно надвишават заложените от финансовото министерство в тригодишната макроикономическа рамка на бюджета. Премиерът не посочи кои ще са факторите за този невероятен растеж, но подчерта, че "имаме редкия шанс с председателството и подкрепата на председателя Жан-Клод Юнкер още повече да улесним бизнеса и още по-гъвкав да го направим".

Прочети още от в. "Сега"

"Чакаме 560 млн. евро инвестиции по плана "Юнкер"" пише в. "Труд"

Притокът на европейски пари скоро ще намалее, предупреди председателят на КРИБ Кирил Домусчиев

Около 560 млн. евро се очаква да се постигнат като инвестиции на база на операциите, които се извършват по плана "Юнкер" в България. Това стана ясно от думите на финансовия министър Владислав Горанов на бизнес форум за добрите практики от изпълнението на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), известен като "Юнкер". Конференцията в София бе организирана от председателя на Комисията по регионално развитие в Европейския парламент Искра Михайлова и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). На нея участваха премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, председателят на КРИБ Кирил Домусчиев, изпълнителният директор на ЕФСИ Вилхелм Молтерер и водещи мениджъри от страната.

Прочети още от в. "Труд"

"Работим за държавата до началото на юли", четем във в. "Монитор"Отделяме цял месец да си платим осигуровките

През тази година ще работим за държавата до началото на юли за да си платим данъците към хазната, това сочат изчисления на експерти. В случай, че сметката за данъците се разпредели между абсолютно всички български граждани, включително деца и пенсионери, денят на свобода от правителството би дошъл доста по-рано - на 16 май, уточняват от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Датата е символична и показва кога държавната хазна ще се попълни, ако всичко изработено бъде незабавно изземвано.

През 2017 г. работещите българи ще изработват средно по 261 млн. лв. за един календарен ден.

Прочети още от статията на в. "Монитор"