"Две магистрали ще се пресичат край Велико Търново" е заглавиe от в. "24 часа"

Довършването на магистрала "Хемус" като ключова част от икономическото възраждане на Северна България ще се обсъжда в четвъртък във Велико Търново.

Дискусията е организирана от "24 часа" и Министерството на регионалното развитие и благоустройството със съдействието на "Луйкойл България", "Трейс груп холд" и "Хидрострой".

Велико Търново става пресечна точка на две магистрали - "Хемус" и Русе - Велико Търново. Първоначалният проект предвиждаше трасето да мине на 40 км от старата столица. Промяна от 2015 г. приближи аутобана на 15 км от града.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Чиновниците предоставят 1422 услуги срещу близо 6000 документа" е водещo заглавиe на в. "Сега"

От септември трябва да стане възможно институциите да си обменят електронно информация

Държавните институции предоставят 1422 услуги, за които изискват 5985 документа. За колосалната бумащина се разбира от обсъдена вчера в правителството справка, подадена от ведомствата. От две седмици насам премиерът Бойко Борисов е впрегнал цялата администрация да намалява бюрокрацията. В резултат от всякакви служби и министерства валят съобщения за облекчаване на различни режими. И на вчерашното заседание министрите рапортуват кои услуги могат да бъдат улеснени и кои такси - намалени. Въпреки това обаче Борисов накрая отбелязва: "Още не е достатъчна енергичността. Още ми се струва, че не всички разбирате колко ни е важно".

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Приходите и печалбите на компаниите растат", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Данните на НАП показват по-бавно увеличение на бизнеса през 2016 г., а от класацията на "Капитал" на най-големите 300 дружества се вижда, че причината е в ниските международни цени на горива и метали

Икономическото оживление през последната година видимо се отразява положително на компаниите в България през 2016 г. На фона на предходната година обаче, когато бяха отчетени рекордни годишни увеличения, през миналата се вижда забавяне на тази тенденция. Това не означава, че няма подобрение. Напротив - приходите на фирмите нарастват до 332.7 млрд. лв., или с 1.5%. При печалбите увеличението е по-видимо - с почти 6%. Това показват данни на Националната агенция за приходите (НАП) за миналата година след обработване на данъчните декларации на компаниите, предоставени след запитване на "Капитал".

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Двама ексшефове на КЕВР с обвинения" извежда на първа страница в. "Монитор"

Продължава разследването срещу сегашния за инвестиции-менте, надували сметките ни

Бившите шефове на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Ангел Семерджиев и Светла Тодорова се сдобиха с обвинения в престъпления по служба. Те са подведени под отговорност от спецзвеното "Антикорупция" към Софийската градска прокуратура за това, че умишлено не са изпълнили служебните си задължения като така са обслужили интересите на конкретни фирми.

Облагодетелстван и от двамата е шефът на "Овергаз" Сашо Дончев,стана ясно от списъка с дружествата, пуснат в прессъобщението на държавното обвинение.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Случаят "Боршош" - знак за управлението на ГЕРБ" четем на първа страница на в. "Труд"

Правителството прехвърли НДК на министерство на културата, БСП поиска създаването на анкетна комисия в Народното събрание, която да установи има ли нарушения при ремонта, натиск и корупция, а депутатите от ГЕРБ бягаха от въпроса за връщането на Мирослав Боршош на поста изпълнителен директор. Така най-общо се разви скандалът в Народното събрание около разпънатия политически чадър над шефа на НДК от премиера Бойко Борисов. При дебатите нееднократно бе подчертано, че случаят "Боршош" се превръща в знак за управлението на ГЕРБ.

От опозицията коментираха, че залогът е около 50 млн. лв., които ще отидат за обновяването на НДК за българското председателство на ЕС. Обясниха и че става въпрос за сблъсък на лобита в ГЕРБ и че протестърското за втори път е победило. Припомниха, че в края на 2014 г., след като тогавашният министър на културата Вежди Рашидов вдигна мерника на Мирослав Боршош, по настояване на Румана Бъчварова, НДК бе иззет от министерството на културата и даден на Томислав Дончев.

Прочети още от в. "Труд"

"Връщат незаконни държавни помощи", четем във в. "Стандарт"

Фирмите, получили неправомерна държавна помощ, ще трябва да я възстановят. Редът за това е записан в проект на закон за държавните помощи, който беше приет от Министерски съвет. Действията за връщане на държавни помощи, включително когато са в областта на земеделието и селските райони, ще се координират от министъра на финансите. Новият закон за държавните помощи беше приет на първо четене през март миналата година, но заради разпускането на парламента и изборите сега отново трябва да бъде внесен в Народното събрание. 

Една от причините за разработване на закона е необходимостта от създаване на механизъм за възстановяване на неправомерна държавна помощ като целта е да се изпълни Решението на Европейската комисия от 5 септември 2014 г. относно държавната помощ, отпусната на предприятия при сделките за замяна на горски земи държавна собственост срещу горска земя частна собственост, пише в мотивите към проекта.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕК обсъжда орязване на парите за кохезионна и селскостопанска политика", пише в. "Капитал"

Европейската комисия предлага Бяла книга за бъдещето на финансите на ЕС Брюксел да разпределя по-голям дял от европейския бюджет, за сметка на националните правителства

Европейска добавена стойност, гъвкавост и нови функции. Това са трите кодови фрази в предложената от Европейската комисия (ЕК) Бяла книга за бъдещето на финансите на Европейския съюз. Както и при другите си бели книги ЕК формулира пет сценария за развитието на европейския бюджет (виж в карето най-долу) и отказва да се ангажира с конкретна позиция. При все това същината на представените идеи е в три насоки - прехвърляне на повече средства от национални към общоевропейски програми, освобождаване н...

Прочети още от в " Капитал"

"Положението у нас е малко по Оруел", пише в. "Сега"

Страната ни може да стане икономически тигър - ако спрем да копаем язовири с лопати, твърди макроикономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов

- Г-н Богданов, Румъния за поредно тримесечие е шампион на ЕК по икономически ръст - тоест догонва богатите по-бързо от нас. Защо България диша праха на съседите? 

- Има няколко обяснения. Едно от важните е, че у нас през последната година и половина на практика има блокаж в усвояването на еврофондовете от новия програмен период. Заредиха се избори - местни, президентски, парламентарни, 5-6 месеца политическа криза, това също влияе. Освен това при нас правителството действа в обратната посока - има доста замразени публични инвестиционни проекти, докато в другите страни от Източна Европа правителствата правят сериозни капиталови разходи. Доколко смислени са държавните инвестиции, е отделен въпрос, но все пак те създават работни места, тези пари влизат в икономиката.

Прочети още от в. "Сега"

"Лондон и ЕС още не са разкрили всичките си карти", пише в. "Стандарт"

"Искаме да останете". Това беше вербалното послание на премиера Тереза Мей към тези над три милиона граждани на страни-членки на ЕС, живеещи в Обединеното кралство при представяне на плана на британското правителство за преговорите с ЕС. На практика с него Лондон отваря вратата за вече живеещите в страната европейски граждани да узаконят своето по-нататъшно присъствие и затваря вратата за новопристигащи.

Реакцията на Брюксел засега е достатъчно хладна. Защото детайлите сочат една доста по-противоречива картина, свързана най-вече с утежнената процедура.

Първо, "статутът на уседналост", който ще узаконява пребиваването във Великобритания, изисква 5-годишен престой в страната - непрекъснат и навършен преди определена дата, която ще се фиксира в хода на преговорите между Лондон и Брюксел.

Прочети още от в. "Стандарт"