"Глоби заплашват личните лекари, ако пациентите им не са здрави" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Заради желанието на здравната каса да налага глоби на личните лекари, ако хронично болните им пациенти не са постигнали подобрение, джипитата няма да подкрепят националния рамков договор.

От НЗОК искат да се наложат с рамковия договор критерии за качество при контрола на хронични заболявания като диабет, хипертония, както и глоби, ако те не се покрият. Например НЗОК иска да въведе гликиран хемоглобин до 7 като гаранция, че заболяването на пациента диабетик се контролира качествено. При хипертонията се залага пациентът да е бил с кръвно до 140 на 90 поне в 50% от случаите на измерването му. Ако тези стойности не се постигнат, общопрактикуващите може да понесат санкции от 50 до 100 лева.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"200 "убийци" в такси ни возят в София" четем във в. "Монитор"

200 шофьори на таксита, които никога не са имали книжки или са им били отнети от КАТ, ни возят в София. Това показва проучване на "Монитор", което включва данни на "Пътна полиция" и ДАИ.

Според цифрите поне 200 души са зад волана на жълтите коли без да имат нито лиценз, нито шофьорски книжки, нито каквито и да е документи. Списъците с нарушителите са изпратени до столичния КАТ, откъдето заявиха, че ще направят щателна проверка, за да установят джигитите. "Правим акции ежедневно и всеки ден пишем актове на таксиметрови шофьори", каза пред "Монитор" шефът на "Пътна полиция" в София Тенчо Тенев. Той се закани, че няма да има никаква пощада за нарушителите в жълтите коли и операциите срещу тях ще бъдат още по-често.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"4490 кандидати напират за парламента" четем на първа страница на в. "Труд"

Регистрираните кандидати за депутати в следващия парламент са 4490. Това означава, че за едно място в 44-тото народно събрание ще се борят по 19 претенденти.

Проверка на "Труд" установи, че напливът и за предишни парламенти е бил сходен. Рекорден брой регистрирани кандидати е имало през 2005 г. Тогава те са били 6000, през 2009 г. са 4397, през 2013 - 5232.

За първи път обаче нито една партия или коалиция не е поискала от комисията за установяване на принадлежност към бившата ДС предварителна проверка на хората в листите, съобщи пред "Труд" шефът на комисията Евтим Костадинов. През 2014 г. такава предварителна проверка са поискали от ГЕРБ и от ДСБ.

Прочети още от в. "Труд"

"Корпоративните дългове притесняват ЕК", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Европейската комисия (ЕК) публикува Националните доклади за 2017 г. за напредъка на държавите членки в изпълнението на специфичните препоръки (СП) на Съвета на ЕС от 2016 година и включващ задълбочени прегледи относно предотвратяването и коригирането на макроикономическите дисбаланси. От проведените задълбочени прегледи за 13 държави ЕК идентифицира, че Финландия следва да излезе от Процедурата по макроикономически дисбаланси.

Според оценката на ЕК България, заедно с още пет държави членки, продължава да изпитва прекомерни дисбаланси. Това се дължи основно на висока корпоративна задлъжнялост и непълна адаптация на пазара на труда. Намаляването на задлъжнялостта на корпоративния сектор протича бавно, което води до задържане на високи нива на частен дълг и на необслужвани кредити.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Прокуратурата приключи с основното разследване за КТБ", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Осемнадесет е финалният брой на хората, които според прокуратурата са съставлявали организирана престъпна група, виновна за източването на фалиралата КТБ. Това стана ясно от съобщението на сайта на държавното обвинение, според което специализираната прокуратура е приключила мегаразследването, продължило над две години. Така две години и половина след затварянето на банката най-накрая скоро ще има и обвинени, макар че това може и да отнеме още време, тъй като "зависи от времето, в което обвиняемите и техните защитници ще се запознаят с материалите по делото, както и от техния добросъвестен подход". А предвид обявените над 5000 страници постановления може и без протакане да изисква доста четене.

Публикуваният списък не е особено изненадващ откъм лица. Очаквано на първо място и с най-много на брой престъпления е бившият мажоритарен собственик и председател на надзорния съвет на КТБ Цветан Василев.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"България е с най-висок процент износ на интелект" пише в. "Труд"

Българските интелигентни и образовани младежи все по-често напускат България, за да търсят по-добра реализация и заплащане на труда си. Огромната емигрантска вълна след 1989 г. оказа своето негативно въздействие за развитието на страната. Над 2 милиона млади, образовани, интелигентни българи предпочетоха да живеят в страни с многократно по-малко случаи на корупция, бюрокрация, измами, грабежи, убийства и изнасилвания. Там, където администрацията работи в помощ и подкрепа на хората. Там, където има сигурност, ред и спокойствие, добро здравеопазване, високо заплащане и са осигурени всички условия за труд и професионално развитие.

Те потърсиха сигурност и справедливост далеч от своята родина, от своите семейства и близки.

Демографската криза в България все повече се задълбочава. Тенденцията на висока младежка емиграция води и до застаряване на българското население.

Прочети още от в. "Труд"

"2/3 от българите търсят работа с връзки", четем във в. "Монитор"

Близо 17 000 станали "клиенти" на бюрата по труда заради конфликт с шефа

2/3 от безработните българи търсят работа с помощта на роднини и приятели, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). В края на миналата година без препитание са били 214 900 нашенци, 158 100 от които са разчитали на връзки, за да намерят нова служба. Два пъти по-малко са хората, решили да намерят нов работодател чрез бюрото по труда. А явилите се на конкурс за свободна позиция са били едва 37 400 души. "Един човек търси работа по няколко канала", уточняват от НСИ. Има и такива, които изобщо не търсят работа, признават от Агенцията по заетостта (АЗ). "Най-често това са трайно безработни, които вече са изгубили и трудовите си навици", твърдят от АЗ.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"София избра концесионера с най-ниска инвестиция за изграждане на система с обществени велосипеди", пише в. "Капитал Daily"

"София байкс" ще изгради системата за 1.8 млн. лв. и ще я поддържа 8 години

Концесионерът, предложил най-ниска инвестиция - обединението "София байкс", победи в конкурса на Столичнато община за система за обществени велосипеди. Комисията, която се занимава с търга, е взела решението преди три седмици. В четвъртък то трябва да бъде гласувано от общинския съвет по предложение на кмета Йорданка Фандъкова. След това общината ще има три месеца да сключи договор с концесионера.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Огромни печалби от измами с храни", пише в. "Стандарт"

Печалбите от измами с храни са огромни, а глобите са нищожни. Това стана ясно по време на дискусионен клуб на тема "Измама с храни, злоупотреби с информация за храни и влиянието върху здравето на потребителя", който се проведе в Международния пловдивски панаир. Модератор беше председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Форумът беше в рамките на изложението АГРА, което ще продължи до неделя.

Акцентите във форума бяха на тема имитиращите продукти и заблуждаващите етикети, опасностите от тях, как храната влияе на потребителите и може ли тя да бъде качество на живот и инвестиция за по-добро бъдеще.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Кметове питат как да продължат да санират без пари", пише в. "Сега"

Кметове на големи градове поискаха вчера отговор на въпроса как да продължат "безплатното" саниране. След проверката на широко рекламираната програма, разпоредена от служебния регионален министър Спас Попниколов се оказа, че пари вече няма. Едновременно с това градоначалници алармираха, че има и неразплатени суми по редовно сключени договори.

Както в. "Сега" писа, ревизия на екипа на служебния министър показа, че програмата на практика е приключила на 31 декември миналата година. Увеличеният до 2 млрд. лв. финансов ресурс, гласуван безропотно от парламента на едно от последните му заседания през януари, реално е бил изчерпан с поетите ангажименти за саниране на 2022 блока още в началото на 2016 година.

Прочети още от в. "Сега"