"Най-големите чужди инвеститори искат спешна и дълбока съдебна реформа" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Трябва да се въведе контрол и отчетност на прокуратурата и да има реални санкции в случаи на произвол при разследванията, написаха в позиция до Борисов 8 бизнес организации
В България цари усещане за беззаконие и произвол, прокуратурата е безконтролна, съдебната реформа далеч не е приключила, а липсва воля за провеждането й. Това са акцентите в безпрецедентната обща позиция на едни от най-големите чуждестранните инвеститори у нас от Австрия, САЩ, Великобритания, Швейцария, Канада, Франция, Италия и Норвегия. Тя е изпратена до премиера Бойко Борисов, външния и правосъдния министър, президента, главния прокурор, председателя на Народното събрание, ръководителя на представителството на Европейската комисия у нас. Сред адресатите е и председателят на Върховния касационен съд, който единствен от ръководителите на съдебната власт настоява за реформа и срещу когото вчера Висшият съдебен съвет не успя да образува поредната си проверка, тъй като протестиращи граждани извадиха от равновесие мнозинството, което защитава статуквото.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Мирослав Боршош се оттегля като изпълнителен директор на НДК", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
В официално изявление, разпространено чрез пресцентъра на Националния дворец на културата (НДК) в четвъртък привечер, Мирослав Боршош обяви, че се оттегля от поста изпълнителен директор на двореца, докато текат "наложените проверки". "Вярвам, че това е достойното и правилно поведение в момента", завява Боршош, чието уволнение в понеделник и спешно възстановяване ден по-късно от премиера Бойко Борисов предизвика политически скандал. В четвъртък парламентът сформира временна анкетна комисия от 19 ...
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Три лъжи и една истина за отмяната на парите" е заглавиe от в. "24 часа"
Това е поредната крачка към връщането на робовладелския строй
Колкото пъти пусна телевизора напоследък, толкова пъти някоя умна глава ми обяснява, че плащането с пари в брой вече е отживелица, та Брюксел, в своята безгранична мъдрост, решил малко по малко да пенсионира парите.
Публично се предлагат 3 основни аргумента за това водоразделно историческо решение.
Първо, така ще се ликвидира сивият сектор.
А защо тогава не се премахне най-големият сив сектор на планетата - офшорките? Дребният бизнес и наемният труд няма да могат да скрият и една стотинка от държавата, докато едрият бизнес ще продължава да скрива и изнася милиони и милиарди, без да плати и лев данъци.
"Близо 300 млн. евро изпратиха гурбетчиите в родината" извежда на първа страница в. "Монитор"
Близо 300 млн. евро изпратиха гурбетчиите в родината само за първите четири месеца на тази година, сочат последните данни на Българската народна банка (БНБ). Сънародниците ни, които живеят и работят зад граница, са превели на близките си тук 293,9 млн. евро.
Парите от емигрантите се увеличават с 3,9 млн. евро за периода от януари до април 2017 г. спрямо година по-рано. Само за четвъртия месец от 2017 г. гастарбайтерите са превели на близките си с над 1 млн. евро повече, отколкото през април 2016 г.
От началото на годината най-много пари са дошли от сънародниците ни зад граница през март - 81,1 млн. евро. Очаквано най-малко са били през януари - 65 млн. евро.
Основните парични трансфери на българите са от САЩ, Испания, Италия и Гърция.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Фалшива паника с храни "второ качество"" четем на първа страница на в. "Труд"
Няма двоен стандарт при храните, които се предлагат у нас и в Европа. Това показа проверката на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ). Изводите на експертите са категорични - "констатираните различия в някои от стойностите при лабораторното изпитване са несъществени и са в рамките на допустимите отклонения". Такова е заключението от изследването на физикохимичния анализ на млечните, шоколадовите изделия, детските храни и месните продукти, посочен в анализа на БАБХ.
Какво реално провериха експертите. От Германия и Австрия бяха закупени 31 продукта, а от България 30 техни аналози. От тях 8 шоколадови изделия - 2 вида бонбони, 4 вида шоколад, 1 течен шоколад и един детски шоколадов десерт. Безалкохолни напитки и сокове 7 бр., от които 1 газирана напитка, 2 плодови сока, 1 студен чай, 2 бр. енергийни напитки и 1 млечна напитка с кафе. Изследвани са и 2 броя детски пюрета, 8 млечни продукта, от които 4 сирена, 3 масла и 1 маргарин, и 6 месни продукта - 1 шунка, 1 консерва и 4 колбаса.
"Разширяват зоната "София-Божурище"", четем във в. "Стандарт"
Икономическа зона "София-Божурище" ще бъде разширена с допълнителни 115 декара, съобщиха от Министерството на икономиката. Капиталът на "Национална компания индустриални зони" ЕАД се увеличава чрез апорт на недвижим имот. Този имот се намира в землището на село Гурмазово, община Божурище, непосредствено до Икономическа зона "София-Божурище" и обхваща площ от 115 375 кв. м. Протоколното решение за увеличение на капитала на "Национална компания индустриални зони" ЕАД е подписано от министъра на икономиката Емил Караниколов, който упражнява правата на държавата в капитала на дружеството. Чрез това апортиране на имот приключва обособяването на Икономическата зона "София-Божурище", посочват от министерството.
"Започва голямото рязане на европейските пари", пише в. "Капитал"
Основни политики както кохезионната или селскостопанската може да се окажат значително свити
Европейският съюз може и да е основан на на ценности и принципи, но на всеки седем години всичко опира до това кой плаща сметката. Това предстои да се случи от средата на следващата година, когато Европейската комисия предостави първата чернова на многогодишната финансова рамка за периода 2021 - 2026 г. Тази седмица комисията публикува Бяла книга, с която цели да подгрее дебата отсега, вместо той да се разгори внезапно през 2018 г. В нея няма нищо революционно спрямо вече излезли предложения за ...
"Смешен плач за храните", пише в. "Сега"
След като установи, че ядем по-качествен шоколад и по-скъпо масло от германците, държавата включва "биг брадър" за цените
Държавата пак ни изненада в стил "Къде го чукаш, къде се пука". "Разследването" за двойните стандарти в качеството на храните, продавани у нас и на запад, приключи с идея за ценови мониторинг. Понеже в съставките големи различия нямало, но пък някои артикули в България били скандално скъпи - като едно детско пюре, което в Берлин и Виена струвало двойно по-малко, обясни министърът на храните Румен Порожанов.
Това с мониторинга е напълно безсмислено упражнение. От наблюдението нищо няма да излезе - цени със съзерцание не се свалят. И други министри преди Порожанов имаха подобни хрумвания за "биг брадър". И нищо не постигнаха. Но както се казва, нов министър, нов късмет. Вместо да се фокусират да изгонят от българските магазини истинските боклуци - като онова сирене, произвеждано в гараж, "кравето" мляко от палмово масло, и колбасите без месо, армия чиновници ще наблюдават ценовото разнообразие.
"Не за добро ни канят в еврозоната" пише в. "Труд"
В съвременния глобализиран свят истинският контрол не се осъществява със сила, а с финансова принуда, която се реализира с помощта на декретните пари. За тези, които се чудят що е това "декретни пари" - това са шарените хартийки в джобовете ви, които ви внушават и вие си въобразявате, че са пари.
Да не мислите, че е случайна изненадващата промяна на европейските комисари да поканят всички страни от ЕС, които не ползват еврото, да се включат в еврозоната? Просто комисарите са ужасно изплашени за властта си и бързат да вкарат всички във финансовия концлагер, наречен евро, от който измъкване няма.
Сигурно ще кажете, че преувеличавам. Дали?
Погледнете съседната нам Гърция. Знам, че мнозина злорадстват на това, което им се случва на гърците.
"Няма сериозна култура там, където има само пазар", пише в. "Стандарт"
- Господин Банов, как ще коментирате ситуацията около освобождаването на Мирослав Боршош като директор на НДК от Лиляна Павлова и връщането му на поста от Бойко Борисов? Какво предстои от тук нататък, след като министерството на културата отново стана принципал на двореца ?
- В момента се запознаваме със ситуацията в НДК. След като прегледаме наличната документация не само по отношение на обществените поръчки, свързани с адаптацията на сградата за председателството, ще можем да коментираме повече по темата. Важни за нас са и проверките от Прокуратурата, Агенцията за държавна финансова инспекция и Инспектората на Министерския съвет.