"Избори на 26 март" четем на първа страница на в. "Труд"

Изборите за нов парламент ще са на 26 март. Депутатите ще работят още две седмици, а на 27 януари новият президент Румен Радев ще разпусне с един указ 43-тото НС и ще насрочи вота. Очаква се същия ден да бъде издаден и указ за назначаване на служебното правителство. По конституция избори за ново Народно събрание се произвеждат най-късно до два месеца след прекратяване на пълномощията на предишното (чл. 64, ал. 3).

За 19 февруари е насрочено тържествено заседание на НС. На официална церемония от 10 ч новоизбраните президент и вицепрезидент - Румен Радев и Илияна Йотова, ще се закълнат пред парламента. Предвижда се заседанието да се предава пряко по Българската национална телевизия и Българското национално радио.

Прочети още от в. "Труд"

"Привършват лекарства, месо и луга", четем на първа страница на в. "24 часа"

Заради тройния капан, който удари България - грип, студ и сняг, започва да се чувства недостиг на някои стоки. От дни в аптеките на столицата липсва най-популярното лекарство за грип. В голяма верига в София не дошло прясното свинско месо, защото нямало как да тръгнат камионите от Попово. В друга пък закъсали с пилешкото. В някои квартални магазини също има сериозни забавяния с доставките. Заради затворената магистрала "Тракия" в Бургас също има ограничения в асортимента. Прясна риба не се продава никъде в града. До няколко дни снегопочистващите фирми в София може да останат без соли срещу заледяване.

Прочети още от в. "24 часа"

"Всяко второ престъпление извършено от младеж" извежда на първа страница в. "Монитор"

Всяко второ престъпление е извършено от младеж, а всяко пето от дете. Това сочи статистиката на МВР, с която "Монитор" разполага. Според данните 47,1 процента от всички криминални прояви са извършени от лица, които са малко над 18 години. Това ще рече, че само за месец младежите попадат под ударите на закона поне 4 хил. пъти, тъй като последните отчети на полицията показват, че за октомври са регистрирани близо 8500 престъпления.

Друг сериозен дял се пада на децата. Почти 20 процента от престъпленията са извършени от тях. По-малко са малолетните бандити. Непълнолетните, които са до 18-годишна възраст, обаче пълнят полицейските бюлетини ежедневно. От МВР дори отчитат скок на този тип престъпност с няколко процента в последните месеци. Най-често се касае за кражби, грабежи и разпространение на дрога.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Спряха кранчето на монополисти и колектори",четем във в. "Стандарт"

Изваждането на потребителските спорове от арбитражите е в интерес на хората, казва адвокат Михаил Екимджиев

Окончателното приемане на промените в законопроекта към Гражданския процесуален кодекс (ГПК) заслужава адмирации. Похвално е, че в края на своя мандат, освен лобистки текстове, Народното събрание направи и две неща, които са категорично в обществен интерес. Най-значимото от тях е изключването на потребителските спорове от компетентността на арбитражните съдилища. Това е една голяма победа преди всичко на националния омбудсман Мая Манолова, защото тя неуморно се бореше срещу системните злоупотреби, които се извършваха от и чрез такива арбитражни съдилища. Защото в много случаи колекторски фирми, топлофикационни и електроразпределителни дружества си създаваха арбитражи и после чрез тях тормозеха и заробваха финансово своите потребители. Това беше една уникална за България ситуация, при която се злоупотребяваше точно с най-бедните хора и потребители, които често пъти нямат нито необходимата правна култура, нито възможност за ангажиране на адвокатска помощ.

Прочети още от в. "Стандарт"

"КЗК има доказателства за картела в горивата, но глобите се бавят заради жалба", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Регулаторът е излязъл с решения за над 5 млн. лв. санкции за последните шест месеца

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) има достатъчно доказателства за наличие на картел при горивата, но процедурата се бави заради жалби пред Върховния административен съд (ВАС), обяви председателят на регулатора Юлия Ненкова.

Шестте компании - "Лукойл България", "Еко България", "Шел България", "ОМВ България", "Нис Петрол" и "Петрол", заподозрени в картел, поискаха пълен достъп до доказателствата на регулатора. КЗК е предоставила достъп само до част от тях, затова някое от изброените дружества са се обърнали към съда. На 11 януари тричленен състав на ВАС е отхвърлил жалбата и сега тече 7-дневен срок за обжалване на по-горна инстанция.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Депутатите оневиняват пешеходците при катастрофа на "зебра"" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Пресичащите не са длъжни да преценяват скоростта и разстоянието от приближаващата кола, реши транспортната комисия

Пешеходците да бъдат освободени от отговорността да се съобразяват със скоростта и разстоянието от приближаващата се кола, когато пресичат на "зебра". Това предвижда промяна в Закона за движение по пътищата (ЗДвП), внесена от депутата от ГЕРБ Нели Петрова и приета от транспортната комисия в парламента на първо четене. Не отпада задължението човек да се оглежда и да внимава при пресичане.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Общините ще вдигат данъци, докато не сменим модела" пише в. "Труд"

Броени дни преди да бъдат приети общинските бюджети за 2017 г., можем да очакваме, че немалко общини ще повишат местните данъци и такси. Пловдив, Бургас, Русе, Перник и Кърджали са една малка част от общините, където се обсъжда едно или друго покачване на местните налози.

Въпреки че 2016 г. беше много добра за приходите в държавната хазна, състоянието на общинските бюджети съвсем не е розово - към третото тримесечие на 2016 г. общинският дълг е на нива от над 1,2 млрд. лв. (половината е на столицата), просрочените задължения на общините вече са над 200 млн. лв., а 65 общини отчитат текущо дефицит. Един по-внимателен поглед върху данните показва, че около 1/3 от общините изпитват сериозни затруднения и увеличават просрочените си задължения. Съвсем очаквано немалка част от тях ще погледнат към възможностите за повишение на приходите.

Прочети още от в. "Труд"

"От Сполуката към поуките", пише в. "Сега"

Припомнянето на събитията от 1996-1997 г. е сериозен сигнал към политическите процеси с днешна дата, когато БСП предлага до болка познат "нов модел за управлението на България"

Не всяка зима в България е истинска "политическа зима", но пък за сравнение тази от 1997 г. със сигурност ще си остане като българската "зима на катастрофата", когато, вцепенена, страната удари дъното. Без този път природата да ни е виновна. За да приключа с метеорологията, само ще кажа, че студовете бяха като сегашните, снегът бе сякаш по-малко. Поне в спомена ми, а пък "снегът на спомена вали", както пееше някога бардът на българските протести Георги Минчев. Та и в моя спомен ясно виждам как Гошо Минчев в кучия студ край парламента, заедно със "Стари муцуни" и цялото множество там, напява: "Никога вече/никога вече/никога вече комунизъм...".

Прочети още от в. "Сега"

"Производители на консерви скочиха на потребителска организация", четем във в. "Монитор"

Пробите за лютеницата взети през август, оповестени в края на 2016 г.

Съюзът на преработвателите на плодове и зеленчуци и други представители на бранша обвиниха организацията "Активни потребители" в самореклама за сметка на българските производители.

На нарочна пресконференция от браншовото сдружение коментираха набеждаването на родна марка лютеница, че в нея имало наркотик. Председателят на съюза Костадин Ламбрев спомена, според него, смущаващи факти по случая. "Не приемаме начинът, по който е направено изследването. Не е описан начинът, по който са взети пробите за изследването на "Активни потребители" и дали това е станало по стандартизиран метод", обясни той. "Не само лабораторията, където са изследвани те, но и методите не са акредитирани, което буди въпроси относно стойността на изследването му.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Варят ракия в казани до 1000 л.", пише в. "Стандарт"

Домашна ракия ще може да се вари в казани с вместимост до 1000 литра, вместо досегашните 500 литра. Това гласят промени в Закона за акцизите и данъчните складове, които бяха приети на второ четене от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Гласуваният проект обединява три законопроекта, предложени от Валери Симеонов (Патриотичен фронт), Петър Славов (Реформаторски блок) и Менда Стоянова (ГЕРБ). От Националната лозаро-винарска камара обаче коментираха, че за първите 10 месеца на 2016 г. събраните приходи от акциз върху домашната ракия (когато разрешената вместимост на казаните беше 500 литра) са били 476 хил. лв., което е повече в сравенение със сходни периоди, когато разрешената вместимост е била до 1000 литра. Според камарата това показва, че действащите в момента правила водят до свиване на сивия сектор и събиране на повече приходи в хазната.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Иде ли с Тръмп световен ред на сделки, от които ще се опарим", пише в. "24 часа"

Политика на договаряне? Да си спомним Берлинския конгрес и Ялтенската конференция.

Доналд Тръмп посъветва компании като "Форд" и "Тойота" да се откажат от плановете за заводи в Мексико, които да продават продукцията си в САЩ. Идва ли нов протекционизъм в Съединените щати? Тръмп още не е встъпил в длъжност. За икономическата му политика може да съдим по предизборна реторика и становища на човек, който още не е на власт. Едва след като някой встъпи в длъжност и заяви какво точно ще върши, може да бъде оценяван. Казват, че щял бил да предприеме разни мерки, но какви? Няма твърдение от администрацията на Тръмп, че САЩ ще се оттеглят от членство и ще денонсират договори на Световната търговска организация.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"И заваляха злато и компромати", пише в. "Капитал Daily"

На фона на това, което се знае за връзките на Доналд Тръмп с Русия, непотвърдените разкрития от досието "Златен дъжд" звучат лесни за вярване

"В Америка на Тръмп дори дъждът е златен" - това беше една от многото шеги в Twitter след избухването на Golden Showers Gate, както стана известна историята, че Русия в продължение на години е събирала компромати срещу новоизбрания американски президент Доналд Тръмп.

Веднага заваляха и опровержения - от самия Тръмп, който в Twitter профила си написа с главни букви "ФАЛШИВА НОВИНА - ТОТАЛЕН ПОЛИТИЧЕСКИ ЛОВ НА ВЕЩИЦИ", от Русия, където говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи информацията като "напълно изфабрикувана" и "явен опит за увреждане на отношенията", от замесени хора като адвоката на бъдещия президент Майкъл Коен, който отрече някога през живота си да е бил в Прага.

Прочети още от в " Капитал Daily"