"Кабелни оператори скрили над 600 хиляди абоната" четем на първа страница на в. "Труд"

Немалка част от пазара на разпространение на платена телевизия и интернет е в сивия сектор, заяви Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на "Виваком". Това показват данните от изследване на консултантската компания "Ърнст и Янг". Според него в България има 616 864 необявени абонати на кабелни оператори за 2015 г., което се равнява на 25% от всички клиенти. От тях загубите за индустрията надхвърлят 150 млн. лева за година, посочи Добрев. Проучването ползва за база данните, които операторите подават в Комисията за регулиране на съобщенията.

Според последния доклад на КРС проникването на платената телевизия сред домакинствата у нас достига 59,4% към края на 2015 г. В същото време проучването E-Communications Household Survey, провеждано по инициатива на ЕК, твърди, че процентът за България надхвърля 90.

Прочети още от в. "Труд"

"Държавата следва да покаже, че защитава своите граждани", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Изгонените турски емисари от властите не само са се опитвали да агитират през последните месеци за определена политическа сила, но са насаждали идеи за нарушение на териториалната цялост на България.

Това стана ясно от интервю на главния прокурор Сотир Цацаров пред БНТ. "Тук не говорим само или единствено за намеса в изборния процес. Тук говорим като цяло за действия, които малко или много са насочени към проповядване на идеи, свързани и с нарушаване на българската териториална цялост", каза Цацаров.

И добави: "Нека да е ясно - няма нормална страна, която да не е заинтересована от много добри отношения със своите съседи. Говорим за действия, които като цяло заплашват Националната сигурност".

Прочети още от в. "Стандарт"

"Skoda и Pesa искат да доставят 13 нови трамвая за 60 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Чешката компания Skoda Transportation и полската "Железопътни превозни средства ПЕСА Бидгошч" (Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz) са двете фирми, подали оферти в търга за доставка на 13 нови трамвая.

Поръчката е с прогнозна стойност 61 млн. лв. с ДДС и се финансира по проекта "Интегриран градски транспорт" по европрограмата "Региони в растеж". Възложител е общинското дружество "Столичен електротранспорт". От дружеството поясниха пред "Капитал" преди време, че най-вероятно новите мотриси ще са предназначени за движение по линия номер 5 - от кв. "Княжево" до Съдебната палата.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Въпреки реформата българите получават все по-дълго пенсия" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Въпреки непрекъснатото увеличаване на пенсионната възраст от 2000 г. насам българите всъщност живеят все по-дълго с пенсия. В масовата трета категория средната продължителност за получаване на пенсия за стаж и възраст се е увеличила с 9 години от началото на реформата преди 17 г. По данни към 2016 г. българите получават пенсия 25.8 години, сочи анализ на Националния осигурителен институт, оповестен вчера.

Мъжете към края на миналата година получават средно пенсия в продължение на 22.6 години, а жените - 27.3 години. Любопитно е, че разликата между двата пола почти се е удвоила за 17 г. Ако през 2000 г. жените са получавали с 2.7 години по-дълго пенсия, то през 2016 г. тези години вече са 4.7.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Топлофикация ни дере с лихва върху нулеви сметки" четем във в. "Монитор"

Вещите лица често вземат страната на монополиста. Отчитат абонатите, без те да имат договори с топлинните счетоводители.

"Топлофикация-София" начислява лихви и за месеци с нулево потребление. Това съобщи за "Монитор" експертът от Федерацията на потребителите в България Евгени Недялков.

По думите му нито едно вещо лице досега не е обяснило как според Закона за счетоводството може да се начислява лихва върху сума, равна на нула. Той показа случай на потребител с висящи сметки, където в няколко от графите за начислени суми за консумирана енергия се мъдреха нули, но до тях в колоната за лихва имаше цифри, по-големи от нулата.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Концесионерът на мина "Оброчище" "Евроманган" е декапитализиран", пише в. "Капитал"

След две седмици на протести миньорите от рудник "Оброчище" обявиха гладна стачка и поискаха правителството да преразгледа концесионния договор с "Евроманган". Освен че са недоволни от ниските заплати и липсата на диалог с работодателя, работниците смятат и че компанията умишлено се тласка към фалит. Според ръководството пък продължаващият протест в предизборна ситуация може да има други цели.

Зад концесионера на най-голямото манганово находище в Европа "Евроманган" обаче стоят някои въпросителни, които подкрепят съмненията на миньорите. Досега дружеството не е публикувало нито един отчет в Търговския регистър, но справка в КАПИ показва, че от 2008 г. досега то нито веднъж не е отчело печалба, а натрупаната оттогава загуба е над 28 млн. лв. (виж таблицата).

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Кабинетът изненадващо отчете затегнат контрол върху горивата", пише в. "Сега"

Затегнатият контрол върху търговията с течни горива и върху вноса на рискови стоки е една от основните причини за ръста в данъчните приходи през миналата година. Това показва отчет на финансовото министерство, одобрен от кабинета вчера. Според данните през 2016 г. са събрани малко над милиард и половина лева (1.558 млрд. лв.) повече данъци от предходната година. Увеличението е с 9.1% спрямо 2015 г.

В документа финансовото министерство посочва, че през миналата година НАП, митниците, МВР и ГДБОП са извършили съвместни проверки на над 60 търговци на течни горива, за които е имало данни за неправомерно ползване на ДДС. Инспекцията е установила нарушения за 150 хил. литра горива, за които са предприети предварителни обезпечителни мерки.

Прочети още от в. "Сега"

"Кирил Домусчиев: КРИБ пази баланса между индустриите", пише в. "Стандарт"

- Г-н Домусчиев, КРИБ Ви преизбра за свой председател, честито. Какви са приоритетите Ви за втория мандат начело на Конфедерацията?

- Първо искам да благодаря на колегите от КРИБ за доверието, което ми оказаха, давайки ми втори мандат като председател на най-голямата и влиятелна организация на работодателите в България. Това е признание за работата ни - моята, на целия Управителен съвет и на всички членове, през последните две години. Направихме наистина много. Членовете на КРИБ се увеличиха двойно. 341 са новите членове в Конфедерацията този период. Те са от всички сектори. При това всички компании в КРИБ са в белия сектор. Увеличихме приходите си и за този период те са над 3,5 милиона лева, което също е прецедент от създаването на организацията. В момента КРИБ се радва на изключителна финансова стабилност. Тя ще й позволи да продължи да реализира целите и идеите си. Приоритетите ни за следващите две години са в две групи.

Прочети още от в. "Стандарт"

"ЕС иска да провъзгласи единство след Брекзита" пише в. "Труд"

В разгара на бушуваща буря Европа ще празнува в Рим в края на седмицата 60-ата годишнина от подписването на договора, с който са положени основите й. Тя ще отбележи годишнината си, като провъзгласи единство и "общо бъдеще", брулена от ветровете на разногласията, на съмнението и популисткото недоверие.

Брекзитът вече хвърли сянка върху римските чествания - Обединеното кралство ще обяви началото на този сложен и небивал процес на 29 март, почти веднага след бележитата годишнина.

Освен Брекзит обаче налице са и други заплахи - миграционната вълна, икономическата криза, тероризмът, обособяването на затворени общности. Възниква въпросът дали Европейският съюз, замислен от шест страни за възстановяване на Европа след Втората световна война, а днес в 27-членен състав, не е застрашен от изчезване?

Прочети още от в. "Труд"

"Търсим 71 бандити през Интерпол", четем във в. "Монитор"

Международната организация на криминалната полиция Интерпол издирва 71 души от различни националности по искане на България, показа справка на "Монитор". Това са хора, които са успели да избягат от правосъдието у нас в страни, където все още не могат да бъдат намерени или които не са сред 190-те членки на Интерпол.

От друга страна, 58 души с българско гражданство са обявени за издирване чрез Интерпол по искане на България или други държави. Основната цел на организацията е взаимодействие и подпомагане на нейните членове в борбата с престъпността - корупция, тероризъм, наркотрафик, фалшификация на пари и електронни банкови карти и други. Конституцията на Интерпол строго забранява на организацията да се намесва в политически, военни, религиозни или расови спорове в суверенните държави.

Прочети още от статията на в. "Монитор"