Африка е континентът, в който урбанизацията расте с най-големи темпове. Но докато животът в градовете помага на милиони да избягат от бедността, това създава един нов голям проблем - нарастващия обем на отпадъците. Предприемач от Етиопия обаче има план как да разреши тази криза с изграждането на първият в Африка завод за преработка на боклуци с цел производство на електроенергия.

Самуел Елемайеху, който е завършил инженерни науки в Станфорд и е развивал бизнес в Силиконовата долина, твърди, че фабриката ще доставя 30% от необходимия на столицата Адис Абаба ток, като преработва 80 на сто от отпадъците на домакинствата там или 1400 тона такива.

В проекта ще бъдат инвестирани 120 милиона долара, като той ще бъде осъществен съвместно с китайската компания CNEEC, правителството в Етиопия и други международни дружества.

"Ние ще превърнем един от най-големите социални проблеми на Африка - управлението на отпадъците, в източник на ново богатство", посочват от компанията на Елемайеху Cambradge Industries.

В момента боклукът на Адис Абеба се изхвърля на едно огромно и постоянно растящо сметище, покриващо площ с големината на 36 футболни терена. Изхвърлените там отпадъци замърсяват близко намиращите се реки, а също така от анаероброто им разлагане води до изхвърлянето на метан в атмосферата.

Междувременно Етиопия не успява да навакса с доставката на електроенергия на фона на експанзията на икономиката, която отчита ръст от над 10% годишно. Новият завод трябва да реши двата проблема.

В съоръжението боклукът ще бъде изгарян на температура от над 1800 градуса по Целзий, като това ще доведе до производството на 185 милиона киловатчаса електроенергия годишно.

Изграждането на фабриката е част от по-мащабен проект на Етиопия за повишаване на стандарта на живот в страната чрез ограничаване на вредните емисии и изграждането на зелена икономика.