След окончателното потвърждение на историческата глоба в размер на 13,8 милиарда евро, която Apple беше осъдена да заплати, Ирландия е изправена пред неочаквано предизвикателство, пише Bloomberg. Страната трябва да реши как да похарчи равняващата се на почти 15% от годишния държавен бюджет.

Във вторник съдът на ЕС подкрепи знаковото решение от 2016 година, според което компанията се е възползвала от данъчни облекчения, които са довели до несправедливо пазарно предимство.

Ироничното е, че ирландското правителство през цялото това време твърдеше, че Apple всъщност не дължи тези данъци. Потенциално признание би хвърлило сянка върху данъчната политика на страната и съмнения за преференциално данъчно третиране на определени стопански субекти.

За последните 8 години, от произнасянето на първоначалното решение, въпросната сума се намира на депозит и върху нея се начислява лихва.

Какво ще прави с парите?

Сега обаче идва големият въпрос какво ще прави ирландското правителство с тази сравнително очаквана, но непоискана финансова инжекция. Някои политици вече призовават за дебат относно начина на използване на въпросните средства.

Според университетския преподавател Ейдън Реган, цитиран от Bloomberg, много вероятно е "всички да искат всичко", което ще направи решението още по-трудно. Сред най-открояващите се към момента идеи е парите да бъдат използвани за разрешаване на жилищната криза в страната.

Потенциален проблем обаче е и фактът, че бюджетът за 2025 година вече има своите ясни параметри, така че сумата няма как да се включи в него. Какво ще бъде решено и доколко това ще повлияе на политическия дебат в навечерието на очакваните избори, предстои да разберем.

"Революционни възможности“: Новите iPhone 16 вече са тук

"Революционни възможности“: Новите iPhone 16 вече са тук

Редактиране на изображения с помощта на изкуствен интелект е една от новите функции на смартфона

За Ирландия остава притеснението дали делото ще създаде несигурност относно условията за бизнес в страната. Поне за момента изглежда, че това не е фактор, тъй като големи компании като Meta, Alphabet и Pfizer поддържат свои големи представителства там, коментира медията.