Китай иска да унищожи доминацията на американския долар в световната финансова система и да получи повече контрол върху това как хората харчат парите си. Пекин се надява, че пускането на дигитална валута ще помогне и с двете цели, пише CNN.
След години на подготовка, страната започна амбициозен тест на дигитална версия на юана по-рано тази година. Тестовете се извършват в четири китайски града, където вече са направени трансакции с новия дигитален юан на стойност 2 млрд. юана ($300 млн.). Ако програмата обхване цялата държава, Китай ще стане най-мощната икономика, която е предлагала дигитална версия на валутата си — изпреварвайки Европейската централна банка.
Пекин хвали дигиталния юан като футуристична валута, която ще направи покупките по-удобни и сигурни. Политиците казват още, че тя ще помогне и на тези, които нямат достъп до банкова сметка и други традиционни финансови услуги. И докато Китай вече почти не работи в банкноти — почти всички трансакции се извършват чрез мобилните приложения за разплащане, в момента те са извън сферата на компетенция на китайската държава и се случва чрез частни приложения и платформи.
Дигиталният юан ще промени това и ще даде на Пекин безпрецендентно количество информация относно това къде са хората и как харчат парите си — подход, който е коренно различен от първоначалната идея на дигиталните пари. Bitcoin и другите дигитални валути разчитат на децентрализирана блокчейн система, благодарение на която нито един отделен човек или институция може да има контрол.
"Най-общо казано, дигиталният юан ще засили наблюдението и контрола на Пекин върху икономиката и обществото", казва Франк Си, професор в University of South Carolina Aiken. "Дигиталната валута засилва централизацията на властта. Това и е основната причина защо държавата бърза толкова с нея".
Китайските регулатори смятат още, че широкото приемане на юана ще им помогне да реализират и далеч по-грандиозен план: разрушаването на монопола на американския долар и повишаване на влиянието на юана по света. Само преди месец например, лидерът на Хонконг Кари Лам разкри, че американските санкции срещу нея не ѝ позволяват да си открие банкова сметка.
Все още има редица пречки пред програмата на Китай, а анализаторите са скептични дали дигиталната валута ще бъде толкова широко приета, колкото Пекин се надява — и дали въобще има шанс да представлява реална заплаха срещу зелената валута. Желанието на комунистическата партия да контролира финансовата система остава най-голямата пречка пред създаването на валута, която да стане наистина световна.
Плановете за дигитална валута започват през 2014 г., според централната банка, а през 2020 г. започнаха пилотните тестове в четири града, включително "китайската Силициева долина", Шънджън.
Както криптовалутите, дигиталният юан включва някои елементи от блокчейн технологията: всяка трансакция се записва и е проследима в дигитална "счетоводна книга". Проследимостта на дигиталния юан ще помогне и на правителството по-добре да управлява предлагането на пари в страната. И отговаря на желанието на Китай да ограничи влиянието на частните технологични компании и техните услуги за дигитални плащания.
"Пекин отдавна е притеснена от монопола в дигиталните плащания на технологичните гиганти", пише Антъни Чан, главен инвестиционен стратег за Азия в UBP. Скорошните събития подчертават притеснението — миналият месец китайското правителство спря първоначалното публично предлагане на Ant Group, което трябваше да се превърне в най-голямото в историята.
Китай е притеснена и относно изнасянето на пари от страната, а въвеждането на дигитална валута ще им помогне да направят по-силна версия на капиталовия контрол, който и в момента е в сила — и въпреки който всяка година се изнасят рекордно количество средства.
Големият успех за Пекин ще е възможността да следи гражданите си — и в момента в страната се използват редица технологии, включително лицево разпознаване и камери, чрез които се събират данни за китайците. Според централната банка дигиталният юан има "контролирана анонимност" — тоест двете страни в сделката може и да не знаят кой стои срещу тях, но централната банка знае всичко.
Дигиталният юан ще помогне на Пекин и да намали други икономически рискове, особено на фона на продължаващите спорове със САЩ. Ако Вашингтон реши да наложи забрана китайските банки за използват SWIFT, услугата, която местни пари в световната банкова система, гражданите и компаниите ще могат да използват дигиталния юан за международни трансакции.