"Мажоритарен вот искат ГЕРБ веднага" четем на първа страница на в. "Труд"
Патриотите категорични: "Против сме!"
В проекта се предлагаше и 0 лв. субсидия за партиите
Веднага след като 44-тото народно събрание започне работа, парламентарната група на ГЕРБ ще търси отново подкрепа за приемането на поправките в Изборния кодекс, които гарантират въвеждането на мажоритарния вот у нас. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е бил категоричен пред своите, че този път трябва да съберат необходимите гласове. "Мажоритарни избори пожелаха близо 2,5 млн. българи - ние трябва да защитим волята на хората", категоричен бил Борисов.
"Министерството на отбраната остана без пари за назначения" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Служебният министър Янев продължи чистката по върховете на армията, докато паралелно текат конкурси за 500 длъжности
Министерството на отбраната (МО) вече няма пари за назначаване на военнослужещи в оголените армейски редици, а в момента текат конкурси за близо 500 длъжности. Проблемът е, че от фонд "Работна заплата" са взети 12 млн. лв. за предизборно увеличение с 30 лв. на порциона в армията и на цивилните в министерството, считано от началото на април, научи "Сега" от свой източник.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Саудитски милиардер ще внася Mercedes в България", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Mercedes вече ще се продава в България от милиардер от Саудитска Арабия вместо от "Балкан стар" на Willi Betz, която го правеше през последните 25 години. Промяната обяви официално собственикът на бранда - германската компания Daimler: от началото на април "Силвър стар моторс" е новият генерален представител на марката за България.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Болници държат деца като заложници, за да точат НЗОК" четем във в. "Монитор"
15 клинични пътеки минават към поликлиниките Силвия Николова
Болници държат деца като "заложници", за да точат Националната здравноосигурителна каса. Те ги хоспитализират по три до пет дни, колкото е клиничната пътека, по която са сложени на легло малките пациенти, без каквато и да било нужда, за да си осигурят в пълен размер парите от касата. Ако ги изпишат по-рано, финансовата институция няма да им плати нищо, установи репортерска проверка на "Монитор". В същото време, докато тече престоят на децата и родителите им, се правят само рутинни операции или изследвания, за които изобщо не е нужно да са на легло. Точенето върви не само през деца, но и през възрастни пациенти.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Мобилни екипи предлагат кадри на фирмите", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Формулата бюрата по труда да регистрират безработните и да ги насочват към работни места основно в случай, че те са добра възможност за нова високо заплатена работа, отдавна е в миналото. В последно време служителите в "борсата" прилагат различни подходи, за да подобрят уменията и мотивацията на безработните да бъдат самите те по-активни в процеса на търсене и намиране на препитание. В същото време бюрата по труда се опитват да предлагат все повече алтернативи за работа, разширявайки обхвата и формите за получаване на информация от бизнеса за търсената от тях работна сила. За целта използват различни иновативни техники, за да осъществят ефективна връзка между фирмите и потенциалните кандидати за техни работници и служители.
"Такса смет се променя от 2021 г.", пише в. "Капитал"
Повече от две години след като се зае със задачата да създаде по-честно изчисление на такса смет, Министерството на финансите предложи законови промени. Накратко те предвиждат да се мери количеството боклук по два начина - чрез торбички (което е трудно за контрол) или на база живеещи в имота, или пък да се изчисли колко кофи са нужни и какви са разходите за изхвърлянето им. Общините ще трябва да изберат начин и да го въведат до началото на 2021 г. Обявените преди година намерения бяха това да стане още от 2017 г., но за пореден път срокът се премества.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Когато изборите минат, цените се развихрят", пише в. "Сега"
Двете уж независими комисии - КЕВР и КЗК, показаха, че са много зависими.
Традиционно скандалите около изборите в България са в изобилие, което позволява някои събития да минат почти незабелязано или да бъдат употребени с политическа цел. В случая това е работата на две независими комисии - Комисия за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
Какво се случи в първите три дни след изборите:
"Проф. Нина Дюлгерова пред "Труд": Сблъсък между ценови шок и нерешен въпрос за власт е опасен" пише в. "Труд"
- Проф. Дюлгерова, какво наложи рязкото поскъпване на природния газ?
- По този въпрос се изказаха и изписаха голямо количество аргументи от институции, фирми и експерти. Едва ли ще направя някакво откритие, ако мотивирам своята позиция не толкова с факти, колкото с уточняването на един устойчив във времето и пространството геоенергиен модел. През XXI век конвенционалните ресурси като нефт и газ се превърнаха в неоспорим външно- и вътрешнополитически инструмент за въздействие и контрол на икономическата и социалната сфера в национален, регионален и глобален план. В Европа, което означава и в България, газът е стратегически въпрос. Неговото политическо и финансово ситуиране е непосредствено свързано с курса на долара, цените на петрола, но и със сложните и динамични отношения между САЩ, ЕС и Русия, както и с декларираното преди дни от държавите от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) задоволство от изпълнението на 106% намаляване на добива на петрол.
"Всички дипломи за 2009 г. на СУ трябва да се преподпишат", четем във в. "Монитор"
Алма Матер вика бившия ректор проф. Иван Илчев да полага парафи
Всички висшисти на Софийския университет с диплома, издадена през 2009 г., трябва да поискат преподписването й от бившия ректор проф. Иван Илчев. Това стана ясно от коментар на образователния министър проф. Николай Денков пред БНР. Випусниците трябва да се свържат с отдел "Образователни дейности", а чиновниците ще извършват преподписването по служебен път, обясниха от Алма Матер.
Преди няколко дни стана ясно, че хиляди тапии може да се окажат невалидни, защото в тях няма задължителният по закон подпис от ректора на Алма Матер, а печат. Има много ясни правила, кога една диплома е припозната и извън висшето училище, тези правила изискват дипломите да бъдат лично подписани от ректора.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"180 000 чужденци ни заливат за Великден", пише в. "Стандарт"
Очаква се 280 000 българи да пътуват някъде за Великден (14-17 април), заяви Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма пред Нова тв.
"Те са малко по-малко като обем от миналата година, защото тогава имахме сливане на Великден с Гергьовден, уточни той. - Но пък имаме нововъзникнало обстоятелство - нискотарифните авиокомпании, които летят към 17 европейски летище и наблюдаваме ръст с около 20% на българите, които излизат в чужбина с тези много по-евтини полети", коментира Драганов.
Според него хипотетично, ако и тази година слеем Великден и Гергьовден, пътуващите няма да бъдат по-малко, напротив - повече с 20% в частта самолетни полети, европейски страни.