"Мажоритарният вот прескочи първото препятствие в парламента" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Въпреки пълното партийно неглижиране на резултатите от проведения миналата година референдум той успя да си пробие път към пленарната зала. С 12 на 10 гласа правната комисия на НС прие предложените от ГЕРБ промени в Изборния кодекс, с които пропорционалната избирателна система се заменя с мажоритарен вот с абсолютно мнозинство в два тура. Това стана с помощта на гласовете на депутати от ГЕРБ, ДПС и "Воля" на Веселин Марешки. Със същия законопроект се прокарва и одобреното на допитването намаление на държавната субсидия за партиите - от 11 лв. на действителен глас, както е сега, на 1 лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Белгийската KBC плати 610 млн. евро за ОББ", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Най-голямата банкова сделка в България приключи: на 13 юни белгийската KBC плати 610 млн. евро за ОББ на гръцката NBG, а от сряда купената банка ще има избран и нов мениджмънт. Новината за приключване на транзакцията беше потвърдена от "Капитал" от няколко източника. Така на общото събрание в сряда първо ще бъде гласуван нов надзор, а след това и управителен съвет. В следващата около половин година предстои сливане на дейностите на ОББ и Сибанк, за да може до началото на 2018 г. да заработи обединената банка, която ще е трета на пазара в страната след Уникредит Булбанк и Банка ДСК.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Учители на лов за фалшиви адреси на първолаци" извежда на първа страница в. "Монитор"

9 РАЗЛИЧНИ ЛИЦА СЕ ВОДЕЛИ, ЧЕ ЖИВЕЯТ НА ЕДНО МЯСТО

Учители от елитни столични школа са тръгнали на лов за фалшиви адреси, вписани в документите за прием в първи клас. Те проверяват, както по домовете на място, така и през системите на НАП, НОИ и търговския регистър за съответствие на заявения адрес на работата на родителите. Това разказа пред "Монитор" шефката на Регионалното управление по образование в София Ваня Кастрева. Това е положителна мярка, проверка на коректността на двете страни, друг е въпросът доколко може да бъде ефективна, обясни тя. Именно заради съмнения в измами с адреси, миналата седмица стана ясно, че родители са сезирали прокуратурата за съмнения със злоупотреби.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"По морето - кадри няма, заплатите ниски" четем в "Труд"

Проблемът с работната ръка по българското Черноморие става осезаем. Хотелиери търсят персонал почти за всички позиции - камериерки, пикола, сервитьори, бармани, готвачи, преводачи, аниматори, показва проверка на "Труд".

"Причините за недостига на работна ръка са ниските заплати и кратката заетост. Предлагат се между 500-600 лв. за нискоквалифициран труд, 600-700 лв. за рецепцията, където трябва и чужд език", заяви проф. Стоян Маринов от Варненската туристическа камара. По думите му недостигът в ръководните позиции по Северното Черноморие е около 10%. На юг бизнесменът Веселин Налбантов, който е един от големите хотелиери в Слънчев бряг и заместник-председател на Съюза на собствениците описва ситуацията така: "Казал съм да наемат всичко, което мърда. Да, даваме 600 лева за почистване, но за хора в пенсионна възраст този доход може да е добра добавка към пенсията". Налбантов е категоричен, че на ръководни кадри се предлагат заплати от 1500 до 2000 лева, но и там има проблем с намирането им.

Прочети още от в. "Труд"

"Чиновници, работата не е място за почивка", четем във в. "Стандарт"

Борба с бюрокрацията да води правителството, обеща премиерът Бойко Борисов. Ще бъдем неотстъпчиви, ще надделеем над бюрокрацията - в КАТ, в Кадастъра, в Агенцията по вписванията, в общините, в консулските служби в чужбина, заяви Борисов. Защо бавната администрация продължава да спъва граждани и фирми и как да бъдат преборен досегашният манталитет на чиновниците коментира социологът Мира Радева.

През последните 30 години, в т.нар. преход, обществото ни изпадна в ступор. До там се стигна, тъй като по време на социализма мнозинството от хората бяха свикнали да работят и действат под нечия команда и под нечий натиск. А след промените обществото изпитваше твърде голям дефицит на способност да се самоорганизира и всеки да разбира работата си като мисия.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Британската армия купува български снегоходки" е заглавиe от в. "24 часа"

Петър Димитров, основателят на "Смол фут" ООД, е запален сноубордист, скиор и дизайнер на спортни облекла. Един зимен ден, изкачвайки се в планината, внезапно затъва в дълбок сняг. Трябва му много време, за да се измъкне. Тогава му хрумва идеята да направи леки, компактни и удобни за пренасяне обувки, подходящи за ходене в снега.

Така е създадена и фирмата - с идеята да произвежда иновативен продукт, който не е хрумнал на никой друг досега. След няколко години тестване и подобряване на надуваемите снегоходки днес те се произвеждат в модерна фабрика.

Прочети ще от в. "24 часа"

"IT секторът внася най-много кадри от държави извън ЕС", пише в. "Капитал"

IT секторът привлича най-много кадри от трети страни, като специалистите с издадена "Синя карта" са преобладаващо от Украйна, Русия и Китай. Това става ясно от писмен отговор на социалния министър Бисер Петков на въпрос на Георги Гьоков, депутат от БСП.

Статистиката е за първите шест месеца на годината. Разрешенията за достъп до българския пазар на граждани на страни извън ЕС традиционно са малко - общо 228 за първото полугодие на 2017 г. За същия период на миналата година разрешителните са били 226, т.е. доста сходни като число. През тази година най-много документи за работа в страната са издадени на граждани на Сърбия (46), следвани от Украйна, Русия, Тунис и Македония. През миналата на първо място са били САЩ (предимно като преподаватели във висши учебни заведения и училища), следвани от Сърбия, Турция, Русия, Канада (отново преподаватели), Тунис, Украйна.

Прочети още от в " Капитал"

"Илюзията за скок на заплатите в България", пише в. "Сега"

Мнозина са убедени, че доходите трябва да се повишат бързо. И че това е въпрос не толкова на икономически възможности, колкото на политическо решение. Единственият реалистичен път е обаче друг

.Има необходимост от "форсирано повишение на заплатите, дори над производителността" на труда, защото просто "друг начин няма". И още: това по никакъв начин няма да се отрази на конкурентоспособността на икономиката, а въпросът вече се превръща "от икономически в политически". Защото "трайното потискане на доходите създава социална несправедливост, а тя, от своя страна - социално напрежение и конфликти". Това твърдение се съдържа в Годишния доклад на Икономическия институт към БАН.

Прочети още от в. "Сега"

"Иде ли наистина евроатлантически развод?" пише в. "Труд"

Най-голямата заплаха за САЩ е Германия да стане суверенна и да нормализира отношенията си с Русия

Въпросът в заглавието е наистина въпрос - отговорът му не ми е известен. Сблъсъкът между Тръмп и Меркел обаче отекна болезнено, особено в Германия с това как първият посегна грубо на немския износ, воден от вътрешнополитически мотиви, а втората реагира остро - колкото можеше да си позволи. Такива имаше и в Америка. Дейвид Фръм, консервативният бивш речеписец на Буш II, отсече, че посещението на Тръмп е катастрофа за отношенията САЩ - Европа. Телевизионният водещ Джо Скарбъро додаде, че то причинило повече вреда за Америка от коя да е друга президентска среща от сблъсъка на Кенеди с Хрушчов във Виена в 1961 г. насам. Старият дипломат Ричард Хаас оцени казаното от Меркел, че Европа вече не могла да разчита на други и трябвало да вземе нещата в свои ръце, като критичен праг, който САЩ след Втората световна война винаги се стремели да избягнат на всяка цена.

Прочети още от в. "Труд"