"Глобата от шефа - незаконна" четем във в. "Монитор"

Фирмата удържа до една заплата, ако служителят й е нанесъл вреда

Всички глоби за закъснение за работа, говорене по телефона и всякакви други малки провинения в офиса, които шефовете налагат, са незаконни. "Всяка парична санкция е незаконна. В Кодекса на труда ясно е регламентирано какви са наказанията - забележка, предупреждение за уволнение и прекратяване на договора.", обясни адвокатът по трудово право Ива Тодорова. Санкциите, които работодателите прилагат обикновено са разписани във вътрешните правила на фирмата. "Независимо от това, тези глоби са незаконни.", заяви юристът Стефан Кирилов. Оказва се, че най-често началниците удържат от заплатата на подчинените си, заради закъснения.

Санкциите варират от 5 лв до 100 лв.в зависимост от забавянето на служителя.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Красен Станчев: Не вярвам нещо да се промени към по-добро в обозримо бъдеще" четем на първа страница на в. "Труд"

Хубавото на предсрочните избори е, че ще бъдат отложени маса икономически вредни законопроекти

- Г-н Станчев, правим това интервю в навечерието на новата 2017 г. В икономически план кои са най-важните поуки от 2016 г. в световен мащаб?.

- Обратно на нормалната икономическа логика, в стопанската политика на т.нар. развити страни (САЩ и ЕС) се настани протекционистки възглед за търговията. Особеното в Европа е, че ЕС и ЕФТА (Европейската асоциация за свободна търговия) са по-свободни в търговско отношение от Северна Америка и особено САЩ, т.е. Европа би спечелила повече от освобождаването на търговията, но въпреки това блокира споразуменията за това. Най-малкият проблем в това развитие е свидетелството, че ЕС вече не е фактор в либерализацията и стопанското развитие - те вървят ръка за ръка, защото не може да се вземе общо решение, което е от полза и за партньорите, и за света.

Прочети още от в. "Труд"

"Фалират магазини", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Увеличават се само бензиностанциите и местата за продажба на вестници и книги

Много магазини в страната фалират. В края на 2015 г. търговските обекти за продажба на дребно са били 115 936 броя, сочат данните на НСИ. Като за година броят им намалява с 3770. Това не е драстичен спад - броят на магазините пада само с 3,15% за година.

Но фалиращите магазини реално са много повече. Просто на мястото на затворения магазин често се отваря нов в опита на хората да стартират свой бизнес. Но тъй като общият брой на обектите за търговия намалява, явно фалиращите магазини са повече от отваряните.

Намалява броят на магазините от почти всички сфери на икономиката.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Икономиката в графики", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Знаем. Оптимизмът не е точно това, което бихте очаквали напоследък за бъдещето - 2016 г. беше мрачна по много начини. Но когато поканихме традиционно икономисти и анализатори да покажат графично какъв проблем или тенденция следят, за разлика от минали години сега преобладават оптимистични очаквания - за ръст на кредитирането, износа, капиталовия пазар. България, с две думи, не я очаква лоша година. Което е добра новина, от където и да я погледнеш.

Двата най-притеснителни сектора са образованието и пазарът на труда. Те обаче, освен че са взаимно обвързани, са и устойчив проблем на икономиката: бяха сочени като такива и преди четири години.

Кристофор Павлов, главен икономист на "Уникредит Булбанк"

Докато на книга образованието е приоритет, средствата, отделяни от бюджета през последните 15 години, са по-ниски от тези в повечето икономики от Централна и източна Европа (ЦИЕ).

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Некачествено гориво или птица свалили руския Ту-154", четем на първа страница на в. "24 часа"

Половин час след падането на самолета имало взрив Разследват се 4 версии за катастрофата на Ту-154 над Черно море, съобщи руската Федерална служба за безопасност (ФСБ). Сред тях са попадане на предмет в двигателя, некачествено гориво, довело до загуба на мощност, пилотска грешка и техническа неизправност, предаде ТАСС. Службата и руското транспортно министерство подчертават, че не работят по версия за терористичен акт.

Прочети още от в. "24 часа"

"МО и МВР харчат като за последно" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Силовите министерства са лидери в харченето на пари в последния месец от годината и след оставката на правителството. На първо място е Министерството на отбраната, следвано от Министерството на вътрешните работи. Трето е Министерството на финансите. Това показват справка в Агенцията за обществените поръчки, както и отговори на различни министерства на питания на депутата Петър Славов за поръчките в месеца след оставката на правителството - от 15 ноември до средата на декември. Казусът с конкурсите в "12 без 5" стана особено интересен, след като премиерът Бойко Борисов нареди преди дни да се избягва обявяване на обществени поръчки.

За последния месец - от средата на ноември до средата на декември - МО е възложило 26 обществени поръчки, като общата стойност на сключените договори е 115.8 млн. лв. За същия период на миналата година обществените поръчки с възложител МО са 38 за 50.6 млн. лв., за строителство и строителни услуги са девет за 2.6 млн. лв., а на търговските дружества - три за 39 хил. лв.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Синдиците на КТБ са събрали едва 177 млн. лева", пише в. "Сега"

Към 20 декември 2016 г. синдиците на КТБ са събрали само 176.6 млн. лева от вземанията на банката. Това става ясно от писмен отговор на финансовия министър Владислав Горанов, изпратен до Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ. Събраната сума е нищожна, като се има предвид, че след фалита на КТБ бе обявено, че от нея са "източени", откраднати" и "изчезнали" между 3.7 и 3.9 млрд. лева. Министър Горанов вече няколко пъти предупреди, че малка част от тези милиарди е реално събираема, като в началото говореше за 30%, после за 20%, а напоследък свали прогнозата на 10 на сто.

Според отчета на синдиците на КТБ събирането на вземанията е бавно и трудно, защото минава през тежки съдебни дела, а и защото в нормативната уредба за фалитите има много новости, които сега се прилагат за първи път.

Прочети още от в. "Сега"

"Виетнам и Малдивите най-търсени от богатите за Нова година" пише в. "Труд"

До 2200 евро на човек за едноседмична почивка

Виетнам и Малдивите са най-търсените екзотични дестинации от богатите българи за Нова година. Дубай отново е сред любимите места за празничен туризъм, но все по-достъпен за почивка за по-широк кръг от хора. Това коментира пред "Труд" Байко Байков, председател на управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). По думите му едноседмична почивка на Малдивите излиза около 2200 евро за човек, цените във Виетнам са малко над 2000 евро, а в Дубай се движат между 800 и 900 евро на човек.

Грузия е новата хит дестинация за купон на 31 декември

С цени от 600 евро за седмица Грузия е най-новата близка хит дестинация за посрещане на Нова година, избрана от десетки българи.

Прочети още от в. "Труд"

"По 700 лева харчи чужд турист у нас", четем във в. "Монитор"

Средно по около 700 лева харчи чужд турист у нас. Това сочат данните в сектора за първите 9 месеца на годината. Международните посетители у нас за периода януари - септември са над 7,5 млн., а парите, които са похарчили достигат 5,5 млрд. лв., показват данни на Министерство на туризма цитирайки статистиката на БНБ. Според информацията в приходите се отчита ръст от 15 на сто, което е над 712 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година. Прогнозите са ведомството са, че постъпленията в туризма за цялата година ще минат 6,3 млрд. лв., който ще са бъдат генерирани от повече от 8 млн. чуждестранни посетители.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Имотите показват, че май е дошъл краят на кризата", пише в. "24 часа"

Почти 200 млн. лв. нови ипотечни кредити само през тази година е взел българинът. За същото време цените на жилищата в София например са се вдигнали с над 10%. Всичко това иде да покаже, че кризата май наистина си е отишла, щом като хората теглят повече кредити и пазаруват имоти. Още повече че ръстът на пазара идва изцяло от вътрешно търсене. Ако този възход се дължи на фундаментални фактори като изгодно ипотечно кредитиране, ръст на икономиката, нарастване на доходите, спад в безработицата и вътрешна миграция към големите градове, то тогава няма повод за притеснение. Може да се смята, че икономиката се движи в правилната посока и има здравословна среда за развитие.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Плащаме данъци до 28 декември", пише в. "Стандарт"

Данъци може да се плащат до 28 декември. През последните два работни дни на годината - 29 и 30 декември, банките няма да приемат за обработка бюджетни платежни нареждания. Това се посочва в указание на Министерството на финансите за годишното приключване на банковите сметки на бюджетните организации за 2016 г. Общините, както и всички бюджетни организации, също ще може да плащат данъци най-късно до 28 декември.

В последния работен ден за 2016 г. - 30 декември, бюджетните организации не могат да извършват плащания от левовите бюджетни сметки и левовите сметки за средства от Европейския съюз, гласят още указанията на МФ.Копирано от standartnews.com

Прочети още от в. "Стандарт"