„Няма да доказваме стаж за пенсия", четем на първа страница на в. „24 часа"
НОИ спира да изисква документи след 2 г.

Националният осигурителен институт да разпраща подсещащи писма до бъдещите пенсионери, че им предстои да си подадат документите, и съвети как да го направят. Това предвижда концепцията на единствения кандидат за управител на НОИ Бисер Петков. Той е начело на института и в момента, вчера бе изслушан от социалната комисия в парламента, а днес депутатите трябва да го гласуват.

НОИ ще разпраща писма до хората 1 г. преди да навършат възрастта за пенсия. В тях ще има указания какви документи да приготвят и откъде да ги набавят, обясни Петков. За да влезе в сила тази практика обаче, ще е нужна промяна в Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж.

Прочети още от в. „24 часа"

“Мигранти фалират бизнеса в сърцето на София” четем във в. “Монитор”
Продават за 2,2 млн. лв. закъсал за клиентела хотел, магазини с надписи на арабски изместват хранителните стоки на „Мария Луиза“
Присъствието на мигранти, което е съсредоточено основно на столичния булевард „Мария Луиза“ е започнало да фалира бизнеса в района. За това се оплакаха търговци пред „Монитор“. Много от обектите им са затворили врати, тъй като се е забелязвало масово оттегляне на клиентелата през последните две години. Причината била голямото струпване на чужденците, предимно от арабски произход, които денонощно скитат по тротоарите.

„Магазините за хранителни стоки затварят врати, а на тяхно място се появяват обекти с надписи на арабски. Хората ги е страх да пазаруват от тук. Избягват и да минават, ако са пеша. На този булевард вървят единствено дюнерите, заложните къщи и интернет телефоните, по които чужденците се обаждат на близките си зад граница“, обясни пред „Монитор“ продавачка от един от последните останали български магазини.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Подслушват ни по закон и препоръка на полицията" четем на първа страница на в. “Труд”
Отнемат лични документи по обосновано предположение

Опозицията предупреди, че е възможна злоупотреба с правата на гражданите

Законът за противодействие на тероризма връща една порочна практика от миналото - подслушването за оперативни цели по “обосновано предположение”. За това предупреди депутатът от БСП Димитър Дъбов по време на гласуването на проекта на първо четене. Дъбов припомни, че този вид подслушване не остава следа какви данни точно са събирани, с каква цел и дали след това записите са унищожени и няма да се използват във вреда на лицето. Той предупреди, че в законопроекта се фаворизира МВР и се омаловажава ролята на останалите фактори на антитерористична дейност.

Прочети още от в. “Труд”

“Очакват рекорден добив на жито”, извежда на първа страница  в. “Стандарт”

Изнасяме 2000 тона десертни праскови основно за Букурещ и Констанца

Жътвата е към своя край. Добивите са по-високи от очакванията. Ще приключим годината с най-високия добив, който България някога е имала. Това обяви в сливенското село Гавраиолово министърът на земеделието Десислава Танева. Тя беше гост на ХV-ия по ред празник "Златна праскова". Тази година добивът на праскови в България се очаква да бъде с 16% по-висок от 2015 г., каза министър Танева. Производителите на праскови остават в групата на най-високо подпомогнатите плодове от трайните насаждения, допълни тя. "Въведохме подкрепа, съгласно която всички малки и средни стопанства ще получават по-висока ставка на декар при доказан добив. Това ще допринесе за по-големи доходи за земеделските производители и повече българска продукция на пазара", каза Танева.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Силно полугодие за бизнес имотите: повече сделки и по-пълни сгради", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Силно полугодие за имотите, свързани с бизнес. Сделките с офис, търговски и логистични сгради растат, търсенето от наематели явно е силно, защото свободните площи намаляват, и логично цената, особено при офисите, започва да расте. Доходността бавно пълзи надолу, което означава, че повече продавачи ще са склонни да предложат активите си на други инвеститори. Причините са както в леко растящата българска икономика, така и в подобряващия се пазар в региона и ниските лихви по света и в страната.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Избирателите ще отговорят само на три въпроса на референдума” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Конституционният съд спря три от шестте въпроса на предстоящия през есента референдум по инициатива на "Шоуто на Слави", тъй като влизат в разрез с основния закон. От допитването отпадат питането за намаляването на депутатите наполовина, гласуването по електронен път и за мажоритарния избор на полицейските шефове. Така гражданите ще се произнесат в края на октомври само за мажоритарния избор на депутати, за намаляване на партийната субсидия на 1 лв. на получен глас и за въвеждане на задължителен вот. Референдумът ще се проведе едновременно с избора на президент.
До решението на КС се стигна, след като в началото на юни президентът Росен Плевнелиев се обърна към съда с молба да се произнесе дали формулираните и приети от НС въпроси отговарят на основния закон. Съдиите се съгласяват с много от аргументите на държавния глава.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„Билки с добавена стойност", пише в. “Капитал Daily”
Три истории на млади компании, които произвеждат натурални продукти
България е най-големият производител и износител на билки в Европа и е шеста по експорт в света. По данни на Министерството на околната среда и водите годишно в страната се събират и обработват между 15 хил. и 17 хил. тона, като около 50% от тях са от култивирани растения. Пропорционално на площта си България изпреварва по обеми дори Индия и Китай, но около 90% от събраните количества се продават зад граница с нищожна добавена стойност, отчита анализ на фондация "Информация и природозащита".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„НОИ печели от пенсионната реформа. Засега", пише в. “Сега”
Първите резултати от последната пенсионна реформа са по-добри за държавното обществено осигуряване,отколкото бе очаквано, но естествено не са в полза на хората от най-масовата категория работещи. Разбира се, това не е новина - целта на промените от миналото лято бе да се ограничи възможността на хората да се пенсионират, за да се балансира, доколкото е възможно, бюджетът на НОИ. Тоест да се дава по-малко от хазната за покриване на дефицита в първия стълб.

Резултатите, макар и само за първите шест месеца, са по-обнадеждаващи, отколкото се очакваше. Ако тенденцията се запази, НОИ може да приключи годината с много по-добър баланс от прогнозирания.

Прочети още от в. “Сега”

“Занаят не означава зле платен труд” пише в. „Труд"
Геноцидът срещу професионалното образование продължава

Остават дни до влизане в сила на новия образователен закон. За реформите, които той налага има много информация в медиите. Чакахме дълго тази реформа и в нея има много положителни страни. Например разделянето на степените на образование – четвърти, седми, десети, дванадесети клас. Завършването на основно образование в седми клас отразява една реалност. Резултатите от изпитите след седми клас ще определят развитието на бъдещите гимназисти. Дори и ако детето не ги издържи министър Кунева е помислила и за това.

Прочети още от в. „Труд"

“Следим онлайн цената на сянката на плажа“, четем във в. “Монитор”
Проверяваме тарифите на над 90 ивици и коя ни е най-близка
От днес летуващите могат да проверяват онлайн какви пари ще им искат концесионерите на плажа за чадър и шезлонг. Това става през специален модул на сайта на Министерство на туризма, съобщиха от ведомството за „Монитор“.

Проверката за цената на чадъра и шезлонга ще е възможна за повече от 90 плажа. Към тях ще води специален банер поставен на заглавната страница на ведомството. Един клик върху него препраща към карта, на която са изписани имената на плажовете, както и стойностите за един чадър и шезлонг.

Към момента тази информация е налична само за отдадените на концесия или под наем ивици, уточниха от министерство на туризма. Амбицията на ведомството обаче е модулът да бъде надграден, като се сложат снимки на ивиците, допълнителна информация за услугите на тях и др.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Данъкоплатците няма да платят нищо за фалита на КТБ", пише в. „24 часа"
България най-вероятно ще е първата и последната страна в Европа, която ще спази правилото при фалит на банка данъкоплатците да не плащат нищо.

Това правило бе въведено през 2013 година от Еврокомисията. Тогава финансовите министри на ЕС и Европейската централна банка си обещаха повече никога да не се товарят националните бюджети, когато банка е обявена в несъстоятелност. Тезата им бе, че това е отговорност на собствениците, акционерите, облигационерите и вложителите. Сега се оказа, че европейските банки имат над 500 млрд. евро необслужвани заеми и че са се "набълбукали" с над 70 трилиона долара токсични деривати.

За да бъде избегнат финансовият колапс, лидерите на Германия, Франция и Италия лобират пред ЕК правилото да бъде отменено.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Антисистемен играч ще разбие политическия картел", пише в. “Стандарт”

България. 21 век. Бедни хора, измъчени лица, отчаяни погледи, пропилени животи. Не, това не е апокалиптична картина. Това е реалността у нас. Такава, каквато я виждат хората като мен, които живеят повече време зад граница и всеки път, когато се приберат за някоя друга седмица у нас. 113-то място в класацията за свобода на словото, 129-о място в подреждането на най-нещастните държави в света. На дъното по почти всички показатели на икономическо развитие в ЕС. Това ли е нашата България?

На фона на този песимизъм, който се вижда май само зад границите на Родината, на 111-те хиляди квадратни километра кипи усилен пиар. Предстоят президентски избори. С изключение на това, че не знаем на кого се прави пиарът. За пръв през тази седмица в медиите се заговори за реални кандидати, след като досега всички спрягани имена си правеха самоотвод или пък бяха неглижирани.

Прочети още от в. “Стандарт”