“Обсъждат Кристалина на вечеря при Меркел”, четем на първа страница във в. “Стандарт”
Номинацията на Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН е била една от темите на снощната вечеря при германския канцлер Ангела Меркел, в която са участвали лидерите на Латвия, Литва, Португалия, Малта и Кипър. Това разкриха за "Стандарт" дипломатически източници, след като по-рано през деня Ройтерс съобщи за предстоящата среща в Берлин. Според кипърски медии вечерята при канцлерката е част от цикъла срещи, които тя провежда с лидери на страни от ЕС преди срещата на върха в Братислава на 16 септември за бъдещето на съюза след Брекзит.
България обмисля да номинира еврокомисаря Кристалина Георгиева за генерален секретар на ООН, предаде вчера Ройтерс в обширна статия по темата. Длъжностни лица и дипломати в София, Брюксел и на други места заявиха пред агенцията, че има интензивни преговори по темата с номинацията на Георгиева, като окончателно решение се очаква в близките дни.
“Седем държави наддават за БГ лекари” извежда на първа страница в. “Монитор”
Седем водещи европейски държави буквално наддават за наши лекари. Това са Великобритания, Германия, Белгия, Швеция, Норвегия, Дания и Ирландия, съобщиха от регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив, където на 8 септември ще пристигнат около десет чуждестранни фирми за набиране на персонал, медицински центрове и болници. Те ще представят офертите на лечебните заведения на 8 октомври в Пловдив, когато се открива Петнадесетото издание на международните изложения за работа на медицински персонал „Кариери в бяло”. На следващия ден, 9-и идния месец, наетите фирми ще търсят медици в София.
Работодателите търсят не само лекари без специалност, които не само у нас, но и в цяла Европа са най-ниско платени.Издирват също така специалисти и зъболекари. Освен това седемте държани набират и рехабилитатори и кинезитерапевти за старческите домове и хосписите, а от тази година и здравни асистенти, както вече се наричат фелдшерите, и медицински сестри.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
“Данъците без промяна, повече пари за здраве и образование" четем на първа страница на в. “Труд”
Бюджет 2017 ще бъде планиран с минимален дефицит, клонящ към нула, а във финансовата рамка на държавата за догодина не е заложена промяна на данъчната политика. Това обявиха пред „Труд“ заместник-председателите на Комисията за бюджет и финанси в парламента Диана Йорданова (ГЕРБ) и Димитър Танев (Реформаторски блок). Те са единодушни, че основни параметри в бюджета ще са секторите здравеопазване и образование.
„В момента вървят процедури и се водят разговори с експерти от различните министерства. Скоро ще имаме конкретни параметри по отделни пера“, уточни Диана Йорданова.
Бюджет 2017 трябва да бъде внесен за гласуване от Министерски съвет в парламента до края на октомври.
"Износът на електроенергия се сви почти наполовина", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Очакванията на производителите и търговците, че високите летни температури ще неутрализират драстичния спад на износа на електроенергия от началото на тази година, не се оправдаха. Към началото на септември от България към външни пазари е изтъргувана с 45.7% по-малко енергия в сравнение със същия период на 2015 г. Причината - в региона предлагането е голямо, а оттам и цените са ниски, като основен конкурент на страната е Румъния. Влияние оказват и евтините горива. Така годината със сигурност ще е по-слаба от 2015 г., когато нетният ръст в износа беше 11%.
Малко компенсиране на срива все пак има - към април този спад беше 56.4%, но големият минус си остава. Традиционно лятото потреблението се вдига, а оттам и цените, като по наблюдения на търговци този сезон увеличението е било с 3-4 евро на мегаватчас в сравнение с пролетта.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„Меглена Кунева: 140 млн. за образование - нека някой каже, че няма полза от членството в ЕС", четем на първа страница на в. „24 часа"
- Г-жо Кунева, как ще започне новата учебна година? Имате ли притеснения за спокойствието в училищата при всички промени, които трябва да се случат след влизането в сила на новия Закон за предучилищно и училищно образование? - Всяка нова учебна година е специална, но за тази думата “нова” е с много повече и по-дълбоко съдържание, защото започва най-мащабната реформа от началото на 90-те. Нов закон, нови образователни стандарти, нови програми в 1-и и 5-и клас. Нови политики и мерки за справяне с отдавна известни проблеми: ранно отпадане от училище, необходима подкрепа за децата със затруднения, за децата с таланти, за децата, чийто майчин език не е българският и изостават. И още – необходимост от по-голяма свобода за учители, ученици и родители, от по-интересни методи на преподаване, за да останат децата в училище и да успяват в живота след това. Казвам първо учители – казах го и на нашия събор: целта на реформата са децата, но двигателят са учителите. Без тях няма да се справим. Събрахме се, за да кажем, че има проблем, че учителите ще са двигателите на реформата, но се нуждаят от подкрепата на цялото общество. За да ги има и за да помогнат на нашите деца. Бях много откровена: повишаването на авторитета и социалния статус на българския учител е приоритет в работата на Министерството на образованието и науката и моя водеща политическа задача. И го повтарям!
Прочети още от в. „24 часа"
"Работещите пенсионери са най-много за последните 6 г.” е водещo заглавиe на в. “Сега”
Възможностите за ранно пенсиониране у нас са довели до рекорден брой работещи пенсионери през миналата година. Все повече хора с пенсия за стаж и възраст работят като охранители и като чиновници - това са двете групи, в които традиционно работещите пенсионери са най-много. Това показват данните на Националния осигурителен институт за 2015 г.
Почти 156 хил. българи миналата година получават пенсия за стаж и възраст и се осигуряват. Това е най-големият брой от 2010 г. насам. Преди този период няма публични данни от НОИ. Тогава например само 68 хил. българи с пенсия от НОИ са работили. А през 2014 г. работещите пенсионери са били с около 15 хил. по-малко, отколкото през м.г. Двата сектора, в които най-често се реализират тези пенсионери, са охранителният и бюджетният. Всеки осми пенсионер миналата година е работил като охрана - малко над 20 хиляди, с над 2 хиляди души повече от предходната година.
Прочети още от статията на в. “Сега”
„"Сиксти кей" ще расте с още 300 служители", пише в. “Капитал Daily”
"Сиксти кей" ще наеме още 300 служители до края на годината, каза за "Капитал" Джонатан Гладуиш, основател и изпълнителен директор на компанията за аутсорсинг. Бизнесът на "Сиксти кей" е с фокус в обслужването на клиенти и спада към класическите контактни центрове. В момента компанията търси засилено служители с немски език както за софийския си офис, така и за пловдивското звено. Гладуиш оглежда и други големи областни градове за следващи локации, като не изключва и откриването на офиси в Румъния и Сърбия в близко бъдеще.
Основаната през 2008 г. компания е на осмо място по приходи и на пето по брой служители в целия сектор през миналата година в България. Вероятно предвид очакванията да запази ръста на оборотите от 60% и през 2016 г. "Сиксти кей" ще се изкачи в класацията.
Прочети още от в “ Капитал Daily”
„АЕЦ "Белене": 12 години тайни, лъжи и нагло погазване на законите", пише в. “Сега”
Осъждането на България в началото на лятото на 2016 г. да плати на руската фирма "Атомстрой експорт" обезщетение на значителна стойност възобнови дискусиите около АЕЦ "Белене". Има ли смисъл от проекта, да се продават ли реакторите, до какви рискове и загуби може да доведе евентуален опит за възобновяването му? Към отговор на тези въпроси е логично да се пристъпи едва след равносметка и припомняне на обстоятелствата, които съпътстваха движението на този проект през последните 12 години.
Според българското законодателство строеж на ядрена централа може да започне само след като преди това е прието решение от Министерския съвет. И наистина, проектът "Белене", прекратен през 1992 г., бе рестартиран с решение на кабинета "Сакскобургготски" от 29 април 2004 г.
“Над 55% от българите купуват фалшив оцет” пише в. „Труд"
Над 55% от хората в България използват фалшив оцет, който само наподобява на истински. Това сочат данни на НСИ и Евростат. Вместо оцет потребителите купуват т.нар. имитиращи продукти, които се произвеждат от синтетична оцетна киселина, за която като суровина се използват петролни деривати. Най-големите производители на синтетична оцетна киселина са гигантите в петролната и химическата промишленост „Бритиш петролиум кемикълс и селаниз“.
По закон в България под наименованието „оцет” в търговската мрежа може да се предлагат само продукти, получени чрез оцетно-кисела ферментация или алкохолна и оцетно-кисела ферментация на вино, плодове (всяка тяхна част и/или сок), плодово вино и етилов алкохол от земеделски произход. Изкуственият заместител, който масово се купува, съдържа Е250, което е синтетична оцетна киселина. Когато тя е повече от допустимите 6%, може при консумация да доведе до силни химични изгаряния при контакт с лигавицата или кожата, защото тя е силно токсична при високи концентрации. Консумацията на такива продукти е неподходяща за деца под 7 г. Когато пък Е250 е под допустимите 6% или бива заместена с лимонена киселина, продуктът, който я съдържа, няма нужните консервиращи качества, за да бъде подходящ за направата на туршии.
“Разпродажби свалиха цените на дрехи със 70%“, четем във в. “Монитор”
Намаленията на дрехи в търговските вериги стигнаха до 70%, установи проверка на „Монитор“. Цените на голяма част от дрехите са свалени наполовина. Редукцията важи за артикулите от лятната колекция на конфекциите. Разпродажбите се правят традиционно в края на летния сезон, за да се разчистят летните модели в подготовка за есенно-зимния сезон. В последните години мнозина очакват намаленията с нетърпение и тогава оборотът ни скача, споделят в магазините.
В някои търговски обекти са намалили цените от 30 до 70%, а в други обявяват промоции от типа купуваш един артикул – получаваш още един подарък. Рискът тогава обаче е да не намерите точно вашия размер.
В столичен мол известна марка за дрехи смъкна цените с до 40%. Така за 16,99 лв. можете да се сдобиете с нова тениска или блуза за 29,99 лв. Противно на очакванията, че в момента можем да намерим единствено летни стоки по магазините, някои търговци пуснаха на промоция и пуловери, и елеци.
Прочети още от статията на в. “Монитор”
„10% алтернативен налог пести разходи", пише в. „24 часа"
Две алтернативи за облагане на фирмени активи, използвани освен за лични и за служебни цели от собственици, управители и служители, ще има от тази година. Първата е фирмите да останат в режима на действащия данък уикенд, разписан в закона за ДДС и в сила от 1 януари. (Съвети, за тези, които ще решат да останат в този данъчен режим- виж по-долу) Втората възможност ще бъде въведена с промени в закона за корпоративното подоходно облагане. Тя дава възможност използването на фирмени автомобили, телефони и други активи и за лични нужди от собственици и служители на фирмите да се облага с еднократен данък от 10%, вместо работникът и работодателят да дължат върху сумата данък общ доход, пенсионни и здравни вноски.
Прочети още от статията на в. „24 часа"