"Екскурзия в чужбина е хитът сред кандидатстудентските бонуси за 2018 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Някои университети предлагат специални стипендии, други намаляват таксата при ранно записване или довеждане на приятел

Намаление на таксата, отстъпка при довеждане на приятел, запазване на място в любима специалност или пък специална стипендия - това са само част от бонусите, които т.г. родните университети измислят в опита си да привлекат повече кандидат-студенти. Някои от вузовете са подходили доста по-прагматично и предлагат "уникални" стимули като лаптопи, таблети, почивки в български курорт, та дори и екскурзия за двама в чужбина. Това показва проверка на "Сега" в началото на кандидатстудентската кампания за академичната 2018/2019 г.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"OneCoin и спиралата на собствеността", четем в "Капитал"

Българските компании, свързани с "криптовалутата" на Ружа Игнатова, се оказаха без краен собственик

Създадената през 2014 г. от българката Ружа Игнатова OneCoin от години кара много анализатори, медии, регулатори и следователи по цял свят да се чудят дали става въпрос за финансова пирамида. Ако се съди обаче по последните промени в структурата на собствеността на българските компании, свързани с криптовалутата, изглежда, се залага на друга геометрична форма - безкрайна спирала.

Прочети още от " Капитал"

"Запазената марка - вече и като видео или мелодия" е заглавиe от в. "24 часа"

Холограмните изображения също ще могат да се регистрират

Мултимедия, холограма, мелодия - това са част от вариантите, чрез които може да се представи една търговска марка пред Патентното ведомство, за да получи защита. Това гласят част от правилата, които се въвеждат с новата европейска директива за сближаване на законодателствата на държавите членки относно марките. Част от въведените видове са се приемали от някои от патентните ведомства и досега, включително и в българското. Директивата обаче дава по-ясни критерии и включва нови видове файлови формати.

Прочети ще от в. "24 часа"

"20 000 камери ни пазят от крадци" извежда на първа страница в. "Монитор"

Бройката им скача двойно до 2020 година

20 хиляди камери са впрегнати в борбата с битовата престъпност. Те са монтирани в градовете и селата, показва справка на "Монитор", като се очаква до 2020 година да има устройства дори в най-малките населени места. Вече 39 общини са заявили участие в оперативна програма "Региони в растеж", която ще финансира доизграждането на видеонаблюдението. То е свързано както с кметствата, така и с районните управления. Само в София има над 4 хил. монтирани такива камери, които следят за всякакъв вид престъпления и нарушения.Те се контролират от общ център, в който участие имат Столична община и СДВР.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Националистите като трън в петата", четем във в. "Стандарт"

Каква ще е съдбата на малкия коалиционен партньор в българското правителство. Това е въпросът, който отново надвисна със страшна сила след старта на кампанията на европейските либерали. Форумът, който ДПС като част от политическото семейство на АЛДЕ, организира в София в края на миналата седмица, постави много въпроси за бъдещето на Европа.

Част от тези въпроси са определящи - като общата европейска отбрана, бъдещето на кохезионната политика, Европа на една скорост. Основният акцент на форума обаче беше и бъдещето на Балканите и каква ще е ролята им в обединена Европа. Отговорът даде председателят на ДПС Мустафа Карадайъ - Балканите трябва да са зона без популизъм, национализъм и радикализъм. Позицията на европейските либерали не се отличава съществено от тази на европейската десница.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бургас и Русе на бунт срещу новите райони", пише в. "Сега"

Подготвяното от МРРБ ново планово деление очаквано се оказа хапка, трудна за преглъщане в Бургас. Местната общественост се надигна, тъй като не ще Варна за "столица" на общия им район. Няколко пъти през последния месец различни представители на държавата даваха сигнали, че вариантът с четири планови области, при който двата морски града се обединяват, е най-вероятен. По-миналата седмица БСП-Бургас остро повдигна въпроса, а през миналата бургаските депутати "на пожар" привикаха в парламента регионалния министър Николай Нанков. На срещата присъства и кметът Димитър Николов, а инициатор бе съпартийката му от ГЕРБ Ивелина Василева.

Прочети още от в. "Сега"

"Заплатите в туризма скочиха двойно" пише в. "Монитор"

Може отново да се наложи внос на работна ръка от Украйна и Молдова

В туристическия бранш започнаха да назначават хора месеци преди началото на сезона. Така предвидливите работодатели си осигуряват персонала, който ще им е необходим в разгара на лятото. Тогава едва ли ще имат избора, който им се предлага в началото на годината. Целта им бе и да подготвят хотелите за нормалния прием на гостите. Това коментира шефът на регионалната служба по заетостта във Варна, Божидар Михайлов. Според цитираните от него данни, броят на безработните във варненска област е намалял през последния месец с 1028 души. През март пък регистрираните в бюрата по труда в областта са били 1092, което е с 2656 по-малко от същия период на предходната година. И сега хотелиерите търсят работници за летния сезон, като обикновено договорите се сключват на минималната работна заплата. При сервитьорите се дават и 5% от оборота и доходът им не пада под 1500 лева, без да се смятат бакшишите.

Прочети още от в. "Монитор"

"Хиперактивните деца - бъдещи вождове или лузъри", пише "24 часа"

Те са импулсивни, разсеяни и нервни, но издържат на стрес и натоварване и са в състояние да движат успоредно по няколко дейности.

Отиват им артистични професии

30% от тях остават със симптоми и в зряла възраст

Ана е на 6 години и прави средно по сто движения в минута - вместо да ходи, подскача на куц крак, ръцете й шарят навсякъде, закача се с всеки, който мине покрай нея, обикаля на бегом цялата класна стая. Дори когато всички останали са притихнали в час. Неуморима! Разсеяна - често ще я забележите да шепне на детето до нея, докато другите са вперили взор в учителката. Обича да пее и често си тананика нещо в час, без да се притеснява, че пречи. Будно, но и безцеремонно дете.

Прочети още от "24 часа"

"Отстрелване на олигарси в Русия", пише в. "Стандарт"

На 6 април САЩ въведоха санкции срещу 24 руснаци, сред които и мнозина олигарси. Засегнати от антируските мерки се оказаха общо 38 юридически и физически лица. Веднага след въвеждането на санкциите акциите на редица руски компании започнаха стремително да се обезценяват. Още в деня на обявяването на мерките, руският Олигарх Олег Дерипаска, който бе един от най-засегнатите, загуби 957 милиона долара. Контролираните от него компании "Русал" и En+ поевтиняха с 20 процента на Московската борса. На 9 април "Русал" предупреди, че има опасност да изпадне в неплатежеспособност.

В съобщението на компанията се казваше, че санкциите ще окажат силно негативно въздействие на бизнеса и перспективите за развитие на "Русал". Веднага след това акциите на компанията на борсата в Хонконг се сринаха с 41 процента. Последваха сривове и на другите световни борси. Така до 19 април, т.е. за 13 дни, ценните книжа на компанията поевтиняха три пъти.

Прочети още от в. "Стандарт"