"Необитаваните жилища в София вече са 24%" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Въпреки непрестанната вътрешна миграция към големите градове броят на необитаваните жилища в тях е голям . Така наречените тъмни прозорци в София са 24% от жилищата. В Софийска област те достигат 48%. Значителен е процентът и във Варна - 30 на сто, и в Пловдив - 26 на сто. Това сочат данни от доклад на Евростат за демографската карта на Европейския съюз, публикувани през миналата седмица.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Управляващите предлагат облекчения за строителството на ски съоръжения", четем в "Капитал"

Поправки в закона за горите ще позволяват изграждането на ски инфраструктура, без да се променя предназначението на земята

Лансираната от няколко месеци от вицепремиера Валери Симеонов законодателна промяна, която трябва да улесни изграждането на ски съоръжения на територията на цялата страна, вече е внесена в парламента. Става въпрос за промени на текстове в Закона за горите, които ще позволят изграждането на ски съоръжение, без да се налага промяна на предназначението на земята. Идеята бе лансирана периодично през годините, но срещу нея винаги са се обявявали от природозащитните организации. Сега текстовете са вне...

Прочети още от " Капитал"

"По-малки данъци за живот на село" е заглавиe от в. "24 часа"

В момента младите фермери издържали по 3 години и затваряли

Планът "Юнкер" е за богатите държави, ще страдаме, ако няма еврофондове, каза Илияна Йотова

Целенасочена държавна политика за селата, която да включва данъчни облекчения и преференции по европроектите, предложи в неделя вицепрезидентката Илияна Йотова. Така селата нямало да са зависими от големите градове и младите ще бъдат привлечени в тях, обясни тя в с. Делчево, където присъства на традиционно зарязване на лозе.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Всеки седми чужд студент у нас от Великобритания" извежда на първа страница в. "Монитор"

Най-много са следващите от Гърция, медицинските вузове пък най-предпочитани

Приблизително всеки седми чужд студент, записан в наш университет идва от Великобритания. Това показва справка на образователното министерство, предоставена на "Монитор". Чуждестранните курсисти у нас са общо 13 388, като 1917 са от Острова. И макар Великобритания да е топдестинация за нашите кандидат-студенти, се оказва и че българските университети са привлекателни за част от британците. Те следват основно в медицинските университети в Плевен, Пловдив и София.

Курсисти от общо 114 държави се обучават в родините вузове, като именно висшите училища, които подготвят лекари, са най-предпочитани.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Електронното правителство ще даде кадри на бизнеса", четем във в. "Стандарт"

Електронното управление, за което се говори от години, трябва да бъде въведено по-бързо. Първо, защото то ще подобри решително условията за правене на бизнес, ще намали корупцията, ще направи по-евтини и по-бързи услугите. Тяхното качество ще се подобри, както и ефективността на администрацията. Освен това, друг ефект от въвеждането на електронното управление може да е намаляването на самата администрация. Бизнесът има нужда от кадри, говорим за липса на много работна ръка, за внос на такава от трети страни. А след въвеждането на електронното управление администрацията също ще е източник на кадри. Отдавна има взето решение за електронното правителство, харчат се пари за него, но няма значими резултати.

Едва 8% от регистрите имат възможност за двустранен обмен т.е. да се интегрират. Все още една трета от тези регистри са книжни - администрацията се рови в хартиените документи, за да предостави съответната услуга.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Криптовалутите - новият Клондайк", пише в. "Капитал"

Румен чува за Bitcoin миналата пролет, когато цената на дигиталната валута рязко минава 1000 долара. Но информацията не остава задълго в съзнанието му, макар да се занимава професионално с информационни технологии. Като много други и той първоначално смята, че това е поредният балон или пирамида, която ще завърши с шумно фиаско и много загубени пари. Въпреки това през есента на 2017 г. Румен започва да се терзае от мисълта, че е сгрешил в преценката си. Bitcoin вече струва около 5000 долара и н...

Прочети още от " Капитал"

"Новият бюджетен трик на властта - надписване на разходите", пише в. "Сега"

Правителството демонстрира как и вълкът е сит, и агнето е цяло - при увеличени публични харчове приключва годината с излишък.

За втора поредна година консолидираният бюджет приключва с излишък - при очаквания за дефицит. Прогнозираният недостиг през 2017 г. бе 1.3 млрд. лв. А реално има преизпълнение на приходите над разходите в размер на около 850 млн. лв. На пръв поглед това изпълнение изглежда като фискална консолидация, но разбивката на приходите и разходите разказва друга история.

Бюджетното изпълнение през изминалата година показва своеобразно развързване на кесията, тъй като увеличението на разходите в сравнение с нивата им от 2016 г. е в размер на близо 2 млрд. лв., докато увеличението на приходите е около 1.4 млрд. лв.

Прочети още от в. "Сега"

"2,5 млрд. лева в индустриални зони. Бумът предстои" четем на първа страница на в. "24 часа"

В държавните вложенията са 390 млн. лв. Всеки по-голямград вече прави място за инвестиции

2,5 млрд. лв. са инвестициите в частни и държавни индустриални зона в страната, показват данни на Министерството на икономиката и на компаниите, които ги развиват.

В държавните зони инвестициите са 390 млн. лева в края на 2017 г. Част от вложенията на компаниите, които са избрали тези паркове, ще продължат и през 2018 г.

Прочети още от в. "24 часа"

"560 лв. дневно за издръжката за евроделегат" пише в. "Монитор"

Даваме още 600 000 лв. за организирането на събития за БГ председателството

Около 560 лева на ден излиза издръжката на един евроделагат, който идва у нас за събитията около БГ председателството на ЕС. Това показват данните от нова обществена поръчка, която ресорното министерство е обявило по неотложност. Тя е на стойност 600 000 лева и е за организиране на събития, хотелско настаняване на делегатите, вътрешен транспорт, кетъринг - от кафе-паузите до вечерите, през сувенирите, които всеки получава като подарък, до посещения в музей. Максималният брой участници за едно събитие е 200 души. Така крайната цена за нощувка със закуска на чуждестранните гости не трябва да надвишава 260 лева на човек. Цената на вечерята за единичен куверт ще е до 100 лева, а обядът - 50 лева.

Прочети още от в. "Монитор"

"Българските програмисти в Топ 5 по познания", пише в. "Стандарт"

България е сред петте държави в света, в които програмистите демонстрират най-голямо разнообразие от познания и интереси в различните технологии. Това показват данните на софтуерната компания DataArt, базирани на статистиките на платформата Skillоtron, чрез която софтуерни специалисти от различни части на света имат възможност да тестват своите умения и знания. За целите на проучването са използвани 3 критерия - оценяване на умения (какви резултати демонстрират участниците по отношение на познанията в различните технологии), спектър на познания (брой различни технологии, които участниците владеят най-добре) и време, прекарано в платформата за геймификация Skillotron.

В статистиките са включени общо 57 страни, представители на които са участвали активно в игровата платформа Skillotron.

Държавите, в които програмистите демонстрират най-голямо разнообразие от познания и интерес към различни програмни езици са Армения, Камбоджа, Иран, Узбекистан и България, показват обобщените резултати.

Прочети още от в. "Стандарт"