"Полската Maspex купува и минералната вода "Велинград"", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Полският собственик на соковете Queens - Grupa Maspex, разширява бизнеса си в България, като придобива местната компания "Акварекс-В", която бутилира минералната вода "Велинград". Сделката е през дъщерното дружество "Тимбарк България", което купува 99.84% от "Акварекс-В" срещу неоповестена сума. Продавач е компанията "Столарски и синове", която е еднолична собственост на председателя на Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ) Миролюб Столарски, чието семейство прите...

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Трима министри: Трябва втори лифт в Банско, еколози бойкотираха обсъждането" е заглавиe от в. "24 часа"

Граждани на Банско готвят протест срещу зелените

Хората не трябва да чакат на опашка, извозването с коли до пистите е много по-увреждащо за околната среда, отколкото това с лифт. Границите на концесионната територия няма да се променят, а дигитализирането на границите ще даде по-голяма възможност за контрол от страна на държавата за концесионера.

Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов на кръгла маса за Национален парк "Пирин" и "Ски зона Банско".

Прочети ще от в. "24 часа"

"НЗОК с четвърт милиард борч към чужди клиники" извежда на първа страница в. "Монитор"

Националната здравноосигурителна каса е с просрочени дългове към чуждестранни клиники в рамер на 263 млн. и 293 хил. лева. Те са натрупани от неплатени сметки за лечение на български граждани, които са изпращани за диагностика, операции и терапия зад граница след одобрени заявления от самата каса. Това съобщиха от НЗОК по настояване на "Монитор".

Оказва се, че 2 млн. и 635 хил. лв. са просрочени задължения още от периода 2010 г. - 2014 година. За 2015 г. общо дължимата сума е в размер на 73 млн. 372 хил. лв., а за 2016 г. е 99 млн. 049 хил. лева. От януари до 30 ноември тази година са постъпили фактури за изплащане в размер на 88 млн. 236 хил. лева.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Парите във взаимните фондове скочиха с 33%", четем във в. "Стандарт"

Гражданите и бизнесът все по-често търсят различни форми на спестяване, за да постигнат по-висока доходност за парите си. Средствата, управлявани от инвестиционните фондове, които работят в България, нарастват с 827,9 млн. лв. (33,6%) за година и в края на септември са 3,293 млрд. лв., сочат данните на БНБ.

Това е доста по-бързо увеличение спрямо депозитите в банките, които за година нарастват с 6,8% и в края на септември са 70,9 млрд. лв. Като абсолютна сума обаче банковите влогове се увеличават с 4,52 млрд. лв. за година. Явно въпреки падането на лихвите по депозитите под 0,4% повечето хора и фирми предпочитат да държат парите си в банка.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Каракачанов връща оръжейната зависимост от Русия", пише в. "Капитал"

След като в края на септември парламентът върна за преработка проекта за покупка на нови западни изтребители, министърът на отбраната Красимир Каракачанов предприе и първата конкретна стъпка от неколкократно заявените си намерения да ремонтира и дори да модернизира старите съветски самолети МиГ-29. В края на миналата седмица военното ведомство изненадващо пусна обществена поръчка на стойност до 81 млн. лв. за логистична поддръжка на базираната в авиобаза "Граф Игнатиево" ескадрила почти 30-годишни бойни машини.

Прочети още от в " Капитал"

"Китайското карго и Европа в неочаквана любов на Балканите", пише в. "24 часа"

Възможностите за привличане на инвестиции от Пекин и Брюксел стоят зад рязко подобрените взаимоотношения в региона. Да стискаме палци парите да не свършат, преди добрите чувства да са се наложили

В България китайското карго се свързва с контрабанда, източване на бюджета, кражби, мутри. Китайското карго обаче вече е добро. Защото то седи в дъното на рязко избуялата междусъседска любов на Балканите, в която от края на миналата година България заема все по-централна роля. А най-хубавото е, че на територията на Балканите изведнъж Европа и китайското карго работят заедно, въпреки че определено Старият континент и специално неговата по-стара част не са възторжени принципно от Китай и стремленията му към Източна Европа.

Прочети още от в. "24 часа"

"Харчим до 24% от месечните си доходи за подаръци по празниците" пише в. "Монитор"

Българските домакинства ще похарчат до 24% от месечните доходи за коледни подаръци. По този показател България е на пето място сред участвалите в изследването "Коледен барометър 2017" на Фератум Груп в 20 държави.

Мексико е страната, в която тази Коледа ще бъдат похарчени най-много средства - до 34,6%, от доходите на домакинствата за подаръци. Следвана е от Румъния (31,9%), Испания (29,6%) и Бразилия (28,2%). Нова Зеландия и Австралия също са в челните класации - домакинствата от двете страни разпределят 22 - 23% от месечната си заплата за празниците. Абсолютна противоположност са Хърватия (14,4%), Норвегия (13,4%), Финландия (12,3%) и Холандия (11,8%), които ще запазят позицията си от миналата година като най-малко харчещи за коледните празници

Прочети още от в. "Монитор"

"Как Тръмп обедини Европа", пише в. "Стандарт"

След решението на американския президент Доналд Тръмп да обяви Ерусалим за столица на Израел, анализаторите посочват, че близкоизточният мирен процес е блокиран. Последствията от решението на Тръмп трябва да бъдат търсени в няколко посоки. Те са глобални, а не регионални, макар че засягат съвсем конкретен казус като преместването на посолството на САЩ от Тел Авив в Ерусалим. Това конкретно решение предизвика няколко нива на промени. Първото ниво е най-абстрактното и най-дългосрочното - утвърждаването на нов тип лидерство, който преобръща традиционната ни представа за това понятие. Този нов тип, чийто най-ярък носител е Тръмп, е създаване на конфликти и предизвикване на разделения. Тук бих дала една парадоксална илюстрация - турският президент Ердоган, който е носител на същия тип лидерство, коментирайки казуса с Ерусалим, припомня това, че големите лидери са тези, които трябва да носят мир и решаване на конфликти, а не тези, които ги създават.

Прочети още от в. "Стандарт"