"Евроодитът: Повече права на главния прокурор", четем на първа страница на в. "24 часа"

Делата срещу известни хора трябва да ги решава той. Контролът в парламента не може да е по конкретни случаи. Бонуси за прокурори, които разследват подкупни политици.

Да има кой да го разследва, ако извърши престъпление. Корупцията да е в специализирания съд Депутатският имунитет да е за изказвания, не общ Повече права за главния прокурор.

Това са предложенията, включени в евроодита на прокуратурата, който направиха 5-има прокурори от Великобритания, Испания, Германия и Нидерландия под надзора на Европейската комисия. Одитът бе поискан от българското правителство и започна през юни, а резултатите бяха получени във вторник в Министерството на правосъдието.

Прочети още от в. "24 часа"

"Парното скача от Нова година с около 4%" четем във в. "Монитор"

Регулаторът одобрява по-малко поскъпване на газа

Парното от началото на следващата година може да поскъпне между 3 и 4 на сто. Така за жилище над 100 квадрата, което се отоплява изцяло1 сметката би скочила с 10-12 лв на месец. За неголемите апартаменти, плащали по стотина лева, повишението ще е в рамките на 3-4 кинта. Това стана ясно след като се разбра, че Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) няма да удовлетвори искането на "Булгаргаз" за драстичен скок на цената синьото гориво от 1 януари 2017 г. с 13,53% до 302,99 лева за 1000 куб. м без ДДС и таксата за пренос.

Според регулатора че няма основание за толкова голям скок, а той ще е в рамките на 5 на сто. От комисията предлагат поскъпването да е за увеличение до 280,21 лева за 1000 куб. м без въпросните надценки. От "Булгаргаз" обосноваха искането си за по-скъпо синьо гориво с нарастващите котировки на долара и петрола сорт Brent, които най-пряко влияят на стойността на природния газ, който купуваме от Русия.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Борисов: Битката предстои" четем на първа страница на в. "Труд"

"Говорите, все едно че съм умрял, така се говори на гробища - "беше"... Тепърва ще има битка - да не мислите, че така ще им се дадем на празните им приказки и обещания?" Това обяви в Смолян премиерът в оставка Бойко Борисов. Там той откри участък от обходния път, който осигурява безопасна връзка с основни пътни артерии и ще облекчи значително движението. Строежът на новия участък започва преди 30 години и е преустановен през 2004 г. поради липсата на средства. Близо 28 млн. лв. са инвестирани в изграждането на пътя и пътните съоръжения, включващи тунел в квартал "Устово", пет моста над реките Бяла и Черна, три кръгови кръстовища, както и подпорни, укрепителни и облицовъчни стени.

Докато ГЕРБ, РБ и ПФ преговаряха без успех за ново правителство в София, в родопския град министър-председателят се похвали, че благодарение на борбата с корупцията и контрабандата в бюджета са постъпили 4 милиарда лева повече.

Прочети още от в. "Труд"

"Политическите мъки по съставянето на нов кабинет приключиха", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Нов кабинет в рамките на този парламент няма да има, не сме в състояние да постигнем съгласие за съставянето му, така че отиваме към предсрочни парламентарни избори. С тези думи председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов оповести във вторник провала на продължилите близо седмица преговори в Народното събрание между ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт. Развръзката бе очаквана въпреки очевидното желание на част от реформаторите за формиране на правителство, намеците на премиера в оставка, че това е все пак възможен сценарий, и няколкодневните преговори.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Увеличението на пенсиите провалило преговорите за правителство" е водещo заглавиe на в. "Сега"

БСП настоя Р. Плевнелиев да състави служебен кабинет, а ДПС - сегашният МС да остане до 22 януари

Интригата дали ще има правителство в рамките на този парламент се разплете вчера с признанието на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт, че не е възможно да се намерят допирни точки между трите участници в преговорите. Като причини бяха посочени "принципни различия по секторни политики", но без уточнението за какво става въпрос. "Сега" научи от няколко източника, че истинската причина е била неотстъпчивостта на ГЕРБ за увеличение на пенсиите, предложено от патриотите. От ПФ се отказаха от минимална пенсия от 300 лв. и са били склонни на 200 лв. Освен това отстъпили увеличението да се случи от 1 януари 2018 г., въпреки че според източниците ни е било постижимо отделянето на 220 млн. за това.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Решение на ВАС спаси стотици милиони на държавата", пише в. "Капитал Daily"

Ревизионен акт, издаден от служител в НАП, който не е изрично посочен в закона, не е нищожен. Това гласи дълго чаканото тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), публикувано на 13 декември. То идва, след като временно бяха блокирани стотици данъчни дела, тъй като имаше опасност всеки ревизионен акт, издаден след 2013 г., да бъде обявен за нищожен от съда.

Казусът възникна през октомври, когато стана ясно, че над 25 от обжалваните ревизионни актове, разглеждани от Първо отделение на съда, са обявени за нищожни. Спорът е по процесуални нарушения, свързани с промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) от 2013 г., а не по съществото на присъдените данъчни задължения на фирмите. Практиката на съда обаче поставяше под въпрос всички ревизии, извършени от НАП от 2013 г. насам, защото те могат да бъдат отменени със същите аргументи. Така държавата можеше да се окаже длъжник за стотици милиони.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Още не е ясно откъде ще дойде вторият милиард за санирането", пише в. "Сега"

Досега ББР е договорила 250 млн. евро, но е похарчила малка част от тях

Все още няма яснота откъде ще дойдат допълнителните 1 милиард лева за увеличаване на финансовия ресурс по програмата за безплатното саниране. Миналата сряда правителството в оставка гласува увеличаване на ресурса на програмата от 1 на 2 милиарда лева. За това обаче е нужно и одобрение от отиващото си Народно събрание.

Прочети още от в. "Сега"

"Имотите поскъпват с 10% догодина" пише в. "Труд"

Повишение на цените се очаква в районите на бул. Черни връх и ул. Сребърна, бул. Шипченски проход, кв. Красно село, Бъкстон, кв. Витоша

Имотите ще поскъпнат с 10% догодина, прогнозира Полина Стойкова от агенцията за недвижими имоти "Бългериън пропъртис".

По думите й през 2017 г. подемът в София и другите големи градове ще продължи и отново ще бъде движен от местното търсене.

"През 2016 г. за първи път от 2008 г. измерваме двуцифрен ръст в цените на имотите в София - очертава се годината да приключи с около 12% ръст на цените в София. Това е двойно по-голям ръст от миналата година, когато измерихме нарастване от 6%", допълни Стойкова.

Тя обясни, че продажбите на жилища ново строителство са около 50% от общия обем продажби в София, а цените на които се предлагат, са по-високи от тези на имотите на вторичен пазар средно с около 80-100 евро на кв.м.

Прочети още от в. "Труд"

"Най-рядко използваме таблети в ЕС", четем във в. "Монитор"

Българите и чехите са на последно място в ЕС по използването на таблети, сочат данни на Евростат, представени вчера от ЕК.

В ЕС средно 44% от потребителите на мрежата ползват таблет, докато в България и Чехия делът им е 19 на сто. Най-често българите ползват за Интернет смартфони (71 на сто), при средно равнище в ЕС от 79 на сто. У нас настолните компютри се ползват по-често (58 на сто), в сравнение с останалите страни в ЕС (54 на сто). Преносими компютри за достъп до мрежата ползват 51 на сто от българите и 64 на сто от останалите в ЕС.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Елен Герджиков: Не може 20 г. да се връщат земи, трябва да има краен срок", пише в. "24 часа"

Искането на Мая Манолова длъжници на столичното парно да не плащат и адвокатски хонорари е незаконно, казва председателят на Столичния общински съвет

-Гн Герджиков, кои са приоритетите в бюджет 2017 г. на София? - Бюджетът следва приоритетите в програмата на кмета на София, който само преди година получи сериозна подкрепа от софиянци. Запазват се основните - транспорт, образование и екология. Повишаваме средствата за междублокови пространства, наблягаме на кварталните улици и развитието на веломрежата. Продължава строителството на детски градини, акцент е и спортната инфраструктура, защото през 2018 г. София ще е европейската столица на спорта. Ще се инвестира и в зелени политики, защото превръщането на София в зелен град е основна задача. Затова през 2017 г. за озеленяване и реконструкция на паркове се планират 30 млн. лв.

Прочети още от статията на в. "24 часа"