“Преспи на север, потоп на юг”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”
Западът се събуди в преспи, а източната част от страната се оказа под вода. Изсипалите се дъждове и снегове не успяха да блокират пътищата в страната, но оставиха без ток близо 500 000 домакинства. Причината са скъсани проводници от паднали дървета и натежал по жиците сняг. Екипи на трите ЕРП-та започнаха веднага отстраняване на повредите. Те обаче трудно стигат до местата на авариите заради дебелия сняг, навяванията и падналите клони и дървета. Голяма част от хората в близо 700-те села без ток се топлеха на печки с дърва.

Курортите Бодрост над Благоевград и Семково над Белица също останаха без електричество заради паднали по жиците дървета. "Един електрически стълб е паднал в симитлийското село Полето, няма пострадали хора, служители на ЧЕЗ са на място, за да го вдигнат", заяви областният управител на Благоевград Бисер Михайлов.

Леденият пристъп на зимата остави Лудогорието без ток и без вода. Липсата на електрозахранване спря работата на помпените станции и чешмите в засегнатите райони също пресъхнаха. От "Енерго-про" обясниха, че заради тежките зимни условия достъпът на аварийните екипи до прекъснатите трасета е затруднен дори и за високопроходимата техника, с която разполагат.

Прочети още от в. “Стандарт”

„16 млн. лева изтеглени чрез кражба на самоличност на висши мениджъри", четем на първа страница на в. „24 часа"
16 милиона лв. са били източени от 10 европейски клона на международни компании само за 90 дни. Ужилването е извършено чрез кражба на самоличност на висши мениджъри. Така са били изпратени 30 имейла и наредени 30 превода за суми между 100 хил. и 500 хил. евро до края на декември 2015 г. От тези пари измамниците са успели безпрепятствено да приберат 6 млн. лв., но благодарение на бързите действия на властите другите изпратени преводи за 10 млн. лв. са били блокирани по сметки в наши банки, преди да бъдат изтеглени.

Една от най-сериозните трансгранични банди за измами и пране на пари бе разбита преди десетина дни в Пловдив с ареста на 14 българи, които трябвало да изтеглят част от парите. За издирвания 15-и участник в аферата Георги Георгиев пък има оперативна информация, че все още се крие у нас с 2 млн. евро в брой у себе си.

Прочети още от в. „24 часа"

"Безработицата намалява, внасящите осигуровки - също” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Пазарът на труда се възстановява в последната година и безработицата намалява, но в същото време хората, които реално плащат осигуровки, също намаляват. На какво се дължи този феномен? Според мотивите към проекта за промени в Кодекса на труда основните причини са: напускане на големи работодатели от България, политически и икономически сътресения, промени в цените на електрическата енергия и горивата, структурни промени в редица предприятия, формиращи добавена стойност, а също и в държавното управление. Мотивите са подписани от почти всички парламентарни групи - без "Атака" и независимите.

Само за девет месеца работещите и осигуряващи се хора, които на практика издържат пенсионната система, са намалели с 219 хиляди. Депутатите цитират справка на НОИ, според която през 2014 г. осигурени са били 2 165 339 българи. За деветте месеца на миналата година заетите, плащащи осигуровки в НОИ, са били 1 946 339. Безработицата обаче е намаляла от 10.7 на сто към края на 2014 г. на 8.3% към септември.

Прочети още от статията на в. “Сега”

"Синдиците на КТБ се активизираха срещу прихващанията", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Синдиците на Корпоративна търговска банка (КТБ) се активизираха в делата срещу кредитополучатели, които са правили сделки по прихващания на заемите си със закупени депозити. През първите дни на януари в Софийския градски съд (СГС) са били подадени нови искови молби, по които са образувани производства срещу шест търговски дружества. Сред тях за първи път има и фирми, водещи към депутата от ДПС Делян Пеевски.

С действието си синдиците демонстрират, че вече атакуват сделки на по-широк кръг. Досега основните действия бяха насочени към Едуардо Миролио, Гриша Ганчев и мажоритарния собственик на фалиралата банка Цветан Василев. Въпросът сега е дали интересът ще бъде отстояван качествено, а не проформа.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Колите на трупчета най-рано от март” четем във в. “Монитор”
Дерегистрацията на леките коли заради липса на задължителната автозастраховка „Гражданска отговорност“ ще започне най-рано от средата на март. Това научи „Монитор“ от източници от застрахователните компании. Поне два месеца са необходими за изграждането на връзката между Гаранционния фонд и КАТ. Чрез нея КАТ ще научава в онлайн режим кои автомобили не са си подновили полицата и ще ги дерегистрира по служебен път.

В Кодекса за застраховането е предвиден срок от шест месеца, в който да се изпълни новото изискване за колите без задължителната полица. Нагласата както на КАТ, така и на Гаранционния фонд обаче е това да стане в рамките на два месеца. През този срок освен онлайн връзката ще трябва да се уточни и цялата процедура по дерегистрацията. Освен това от страна на МВР трябва да бъдат разписани и някои подзаконови нормативни актове, смятат от застрахователите.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Син на върховен съдия пребил полицаи" четем на първа страница на в. “Труд”
Синът на съдията от Върховния касационен съд Евгени Стайков е
бил хванат да отглежда и разпространява наркотици в началото на 2015 г. в
София. Марк Стайков се съпротивлявал брутално на задържалите го
полицаи, като им нанасял удари и заплашвал, че баща му е виден юрист, научи „Труд”.

След няколко опита да му се връчи призовка Марк Стайков използвал
различни поводи, за да не се яви на разпити в прокуратурата. В момента той е привлечен като обвиняем. Тъй като софийските магистрати са отказали да гледат делото, случаят е прехвърлен в Смолян.

Прочети още от в. “Труд”

The Economist: Икономиката на България ще расте средно с 3.2% до 2020 г.", пише в. “Капитал Daily”
Икономиката на България ще расте средно с 3.2% през следващите пет години. Това е прогнозата на The Economist Intelligence Unit - аналитичното звено на британското списание The Economist. Факторите, които ще помогнат за ускоряването на растежа (спрямо 2.8% през 2015 г.), са подобряването на пазара на труда, съживяването на кредитирането и нарастването на външното търсене. Има и рискове обаче, а те са свързани с по-слабото възстановяване на държавите в Европейския съюз, които са основни търговски партньори на България. Другите фактори, които могат да ограничат растежа, са свързани с проблемите в Гърция, както и с фискалната консолидация, която пък може да засегне вътрешното търсене.

Анализаторите отчитат и трудната политическа среда в България - най-вече разнородния състав на управляващата коалиция. Политическата стабилност в страната ще остане под натиск предвид резултатите от местните избори през есента, в които ГЕРБ отново беше най-голямата политическа сила, но не и с убедителна преднина, пише в доклада. Също така се посочва, че реформите ще протичат бавно заради напрежението в управляващата коалиция.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Най-големите общини свиха бюджетите си за 2016 г.", пише в. “Сега”
Най-големите български общини смятат да харчат през настоящата година по-малко пари в сравнение с миналата, сочи проверка на "Сега". Намалението в бюджетите е основно за сметка на мащабни строителни проекти. В момента текат обсъжданията, а гласуването в общинските съвети ще е следващите седмици.

Бюджетът на София е 1.2 млрд. лв. - с около 250 млн. лв. по-малко от 2015 г. Свиването идва от по-малкото предвидени строителни проекти. Със сигурност ще се работи по третия лъч на метрото - от булевард "Владимир Вазов" до квартал "Овча купел". За него ще отидат 180 млн. лева европейско финансиране и около 20 млн. лв собствени средства. Макрорамката на варненския бюджет за 2016 г. е 221.67 млн. лв., което е с около 40 млн. лв. по-малко.

Прочети още от в. “Сега”

“Бензинът и дизелът на цени от 2009 г.” пише в. „Труд"
Цените на бензина и дизела за пореден път бяха намалени в големите вериги бензиностанции у нас, като нафтата вече е с около 5 ст./л по-евтина от масовия А 95.
През уикенда цената на дизела в София се установи на нива 1,88-1,90 за литър, а най-използваният бензин А 95 се продаваше за 1,94-195 лв./л.

Това е най-ниското ценово ниво на горивата от 6 години. Преди това подобни стойности бяха регистрирани през декември 2009 г.
С последното поевтиняване понижението на цените от началото на годината е 7,38% при дизела и 3,48 на сто при бензина.

От Българската петролна и газова асоциация прогнозират, че цените на горивата ще продължат да падат до края на 2016 г. Все още обаче не може да бъде дадена реална прогноза какъв е пределът.

Прочети още от в. „Труд"

„Беден си, ако вкъщи не е 21 градуса", пише в. „24 часа"
България да приеме национална дефиниция кои са енергийно бедните и тя да включва критерий за поддържане на нормална температура в жилището. Това предлага доклад на председателя на Икономическия и социален съвет Лалко Дулевски до Народното събрание, внесен в началото на януари.

Документът ще бъде разгледан от социалната комисия в парламента тази седмица, обясни председателят ѝ Хасан Адемов. Той е изготвен заради либерализацията на пазара на ток от 2016 г., която според документа ще донесе 15-20% увеличение на цената в първите месеци.

В България да се приеме критерият на СЗО, че във всекидневната трябва да се поддържа температура от 21 градуса, а в останалите помещения поне 18 градуса по Целзий, предлагат от съвета. Според техни изчисления по този критерий енергийно бедни ще се окажат 70% от домакинствата в страната.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Китай може да спъне ръста на икономиката ни", пише в. “Стандарт”
Положителен фактор са евтините горива, които позволяват на бизнеса да намали разходите си. IT индустрията, фармацията и пластмасите ще продължат да са най-печелившите отрасли, казва Десислава Николова от Института за пазарна икономика (ИПИ)

- Г-жо Николова, наскоро премиерът Бойко Борисов заяви, че се надява да постигнем 4,5% икономически растеж за 2016 г. Според Вас възможно ли е това да се случи и кои ще са определящите фактори?

- Лично на мен един такъв процент на растеж ми се струва прекалено оптимистичен като очакване предвид международната икономическа конюнктура в момента. По линия най-вече на китайската икономика, тази година се очакват сериозни рискове пред растежа в Европа, пък и в България. Знаете, че китайската икономика се забавя с доста притеснителни темпове, доста по-бързи от очакването. Това "приземяване" може да бъде доста твърдо през 2016 г., тоест Китай може да ни изненада неприятно. България изнася за Китай все по-големи количества всяка следваща година като Китай е в топ 3 на партньорите ни извън ЕС.

Прочети още от в. “Стандарт”