"Прокуратурата се постави над закона и засекрети делата за приватизацията" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Тези разследвания не са обществена информация, обяви заместник на Сотир Цацаров

Не е работа на данъкоплатците да знаят колко и кои приватизационни сделки се разследват от прокуратурата, има ли повдигнати обвинения, има ли дела, прекратени по давност. Зам. главният прокурор Пенка Богданова заяви в отговор на въпроси до в. "Сега" по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ), че информацията за преписки и дела не е обществена. От отговора й се разбира, че е тайна дали висшите прокурори са получавали доклад на премиера Бойко Борисов от октомври м.г., свързан с нарушения при приватизационни сделки и ако да - какви са прокурорските действия по него.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Три варианта за магистралата Русе - Велико Търново", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Дължината е около 133 км, а приблизителната цена - 600 млн. евро. Започват публични консултации за трасето

Откъде точно да минава така необходимата за Северна България магистрала от Русе до Велико Търново? Този въпрос ще дискутират през седмицата хората в региона, след като Агенция "Пътна инфраструктура" им представи доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение. Предвидени са общо 10 срещи в населените места, през които ще преминава аутобанът.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Как да не ни източат пари от банковата карта" е заглавиe от в. "24 часа"

Пазаруването онлайн остава рисково - искайте секретна парола

2/3 от българите имат поне една дебитна карта. Всеки втори има и кредитна карта, показват данни на БНБ.

Все повече хора се разделят с книжните пари и монетите и предпочитат да се разплащат с карти. И да пазаруват онлайн също с карти вместо с наложен платеж при получаване на стоката.

И докато хората с издути портфейли са обект на интерес за джебчиите, тези с банкови карти също се радват на интерес, но от друга категория крадци.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Банките смъкнаха лихвите за големите кредити" извежда на първа страница в. "Монитор"

Банките смъкнаха лихвите за големите кредити до и над милион. Това показват последните данни на Българската народна банка (БНБ) за октомври 2017 г. Оказва се, че лихвения процент при заемите до 1 млн. евро, договорени в левове е паднал от 4,20% на 3,88%. При тези договорени в евро пък спадът е в размер на 0,37 на сто. Така новият процент е 3,04%.

Продължава поевтиняването и на кредитите над 1 млн. евро както при тези договорени в евро, така и при тези изтеглени в лева. Новите лихвени нива са съответно 2,93% и 2,74 на сто.

Лихвите по потребителските кредити обаче продължават да вървят нагоре. Така, ако през септември сме си купили стока на изплащане в лева, то годишният процент на разходите (ГПР), в който освен лихвата се включват и всички такси, комисиони и разходи за сметка на клиента, е бил 10,34%. Месец по-късно обаче процентът скача на 10,40 на сто, което е увеличение с 0,06%.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"98% от колите са с "Гражданска"", четем във в. "Стандарт"

Над 98% от автомобилите в страната имат задължителната застраховка "Гражданска отговорност", заяви зам.-председателят на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ управление "Застрахователен надзор" Ралица Агайн-Гури.

Броят на застраховките като число, никога не е бил толкова висок, колкото е в момента, допълни тя. До края на декември международният консултант по системата "бонус-малус" трябва да представи своя доклад. След това ще започне подготовката на съответната Наредба за въвеждане на системата, която ще бъде подложена на обществено обсъждане. В резултат шофьорите, които правят нарушения на пътя ща плащат по-скъпа "Гражданска отговорност" от изрядните. Това става възможно след като от ноември стартира съвместен онлайн обмен на данни с МВР, което е сред основните успехи на КФН през годината.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Търговците на едро с лекарства: Държавният е-търг за болнични лекарства трябва да започне отново", пише в. "Капитал"

Здравното министерство е подготвило процедура само за един тип лекарства, иска невъзможно висок срок на годност и неустойки, което няма да доведе до по-ниски цени

Държавният електронен търг за най-ниска цена на лекарствата, по които болниците да ги купуват, все още е несъвършена процедура, която компаниите обжалват и смятат, че няма да доведе до очаквания резултат.

Прочети още от в " Капитал"

"Защо АЕЦ "Белене" да не се финансира и от плана "Юнкер"?", пише в. "Сега"

Нито една ВЕИ фирма не успя да си върне парите от незаконния 20%-ов данък "слънце", казва председателят на Българската фотоволтаична асоциация Меглена Русенова

- Госпожо Русенова, изненадаха ли Ви с нещо изводите от доклада на БАН за АЕЦ "Белене"? 

- Това, което очаквахме, беше стратегия за развитие на енергетиката, на основата на която да започне обществената дискусия за развитието на енергетиката с перспектива до 2050 г. Стратегията е и документът, от който се очаква да даде визията на България като страна, членка на ЕС, за това как енергийният ни сектор ще отговори на целите на Четвъртия енергиен пакет на ЕС, влизащ в сила от 2021 г. България, подобно на останалите държави, ще представи на ЕК своята визия в Плана си за климат и енергетика и това трябва да стане до края на следващата година. И тук няма време за губене.

Прочети още от в. "Сега"

"Зоран Заев се съгласил за ново име на Македония" пише в. "Монитор"

Премиерът на Македония Зоран Заев и воденото от СДСМ правителство в Скопие изглежда са постигнали съгласие за промяна на името на страната. В изявление за австрийски вестник кметът на Солун Янис Бутарис твърди, че приемливият компромис за Заев е налагането на името Република Нова Македония или Северна Македония, отбелязва скопското електронно издание "Курир".

Прочети още от в. "Монитор"

"Заплатите с най-голям скок от 7 години насам", пише в. "Стандарт"

Последните данни на НСИ показват годишен ръст от 9,9% на средната брутна заплата в страната през второто тримесечие на 2017 г. Това е най-голямото увеличение от третото тримесечие на 2009 г. насам, поне що се касае до номиналния ръст на възнагражденията. В реално изражение (ако вземем предвид промените в потребителските цени) средната брутна заплата през първото и второто тримесечие на 2017 г. нараства със съответно 7,3 и 7,5% на годишна база.

Това е малко по-бавен темп от наблюдавания през миналата година, като причина за това е завръщането на инфлацията в икономиката. Тенденцията за устойчив реален ръст в заплатите обаче е ясно видима, като от началото на 2015 г. насам основен двигател на този процес е по-бързото нарастване на заплащането в частния сектор.

Прочети още от в. "Стандарт"