"Прокурорски честитки за министър, кмет и ексшеф на разузнаването", четем на първа страница на в. "24 часа"

На 16 януари, обявен като най-депресиращия ден на годината Ген. Киров на съд, присвоил 5,1 млн. лв. от НРС На 16 януари - обявен за най-депресиращия ден на годината, министър, кмет и ексшеф на разузнаването имаха челен сблъсък с прокуратурата. Само в рамките на часове прокуратурата внесе обвинителни актове срещу ген. Кирчо Киров и Николай Ненчев, поиска отстраняването на кмета на Пловдив Иван Тотев. Един човек обаче бе оневинен - прокуратурата отказа да образува дело за "голите" снимки на училищния директор Асен Александров и проверката показа, че някой е занесъл колажа в жълт седмичник, но никога това не е било качвано на училищния сайт.

Прочети още от в. "24 часа"

"Очакваме 1,7 млн. туристи за зимния сезон" четем във в. "Монитор"

Българинът предпочита тридневните почивки, Вече има 6000 предварителни записвания за лятото

- Г-н Драганов, каква е равносметката за туристическия бранш от изминалата година, готови ли сте с анализа?

- Миналата година беше една от най-успешните за българския туризъм и една от първите, в която виждаме мащабна реализация за инвестициите, направени в бранша през последните 15 години. Те успяха да устоят на големия натиск през лятото по отношение на интереса на чуждестранни туроператори и индивидуални посетители да бъдат в България в замяна на техни пътувания към съседна Турция, Египет и Тунис, които бяха затворени. Обслужили сме рекорден брой чуждестранни туристи - над 8 милиона. Броят на чуждите посетители, пресекли границата ни, пък ще прехвърли 10,3 млн. души. Като цяло годината беше рекордна и по отношение на приходната част - както от продажба на основни и допълнителни услуги, но и от увеличаване на събираемостта от данъци в туризма. Това се видя особено по Южното Черноморие, след като от Агенцията по приходите проведоха мащабни акции. В някои населени места, като Созопол например, събираемостта надхвърли 202%.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Ядем пестициди за 60 милиона лева" четем на първа страница на в. "Труд"

Опасните продукти идват от Турция, Сърбия и Македония и са спряни от употреба в ЕС

Над 60 милиона лева е стигнал нелегалният внос на продукти за растителна защита у нас през миналата година, съобщи за "Труд" председателят на Българската асоциация за растителна защита доц. д-р Петър Николов. За сравнение през 2015 г. той е възлизал на около 30 млн. лева.

Тези продукти са канцерогенни и са опасни както за селскостопанската продукция, така и за пчелите например, допълни той. Най-големите количества идват от Турция, но внос има и от Сърбия и Македония. Голяма част от продуктите, които влизат от Турция, в миналото са били бойни вещества, а повечето от тях са забранени за производство и употреба в Европейския съюз, обясни доц. д-р Николов.

Прочети още от в. "Труд"

"Партиен референдум за трудни решения", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Идеята за вътрешнопартийните референдуми е начин да се покаже демократичност вътре в самата партия. Обикновено към този ход се прибягва, когато широката публика има съмнения в демократичността на дадена институция или вътре в самата партия има нужда от прелигитимиране на определени личности или решения. В този смисъл трябва да запитаме защо имат нужда двете партии - ГЕРБ и СДС, от подобно нещо. Струва ми се, че при ГЕРБ става по-скоро въпрос в навечерието на новите избори за знак за промяна в политическия образ на партията, с оглед на евентуални коалиции. Отново на ГЕРБ им е нужна, както беше нужна по време и след изборите през 2014 г, една допълнителна демократична легитимност, защото ще трябва да търсят партньори най-вероятно вдясно.

Това е едно от нещата. При Реформаторския блок нещата изглеждат малко по-различно. Основната причина е свързана с необходимостта да се преброят редиците, един път и да се покаже на широката общественост, че коалиционната структура е жива все още. Има още един план, който не бива да го пропускаме. Вътрешният референдум е начин за вземане на определено решение, в което лидерите да не носят отговорност.

Прочети още от в. "Стандарт"

"БДЖ ще ремонтира влаковете Siemens в спорна поръчка за 137 млн. лв.", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

На финала на сегашното управление държавната "БДЖ Пътнически превози" пусна най-голямата си поръчка - тя е за ремонт и поддръжка на мотриси Siemens, за 137 млн. лв. без ДДС и е за 5-годишен период. Проблемите около търга са три. Първо, единственият български производител на локомотиви, който работи с частните жп компании, беше елиминиран. Второ, след като избере изпълнител, БДЖ може да му отдаде 4 от депата си, където да се извършва въпросната дейност при условия, договорени след подписването. Третият - и най-съществен - е цената, която според представители на пазара е можело да бъде доста по-ниска.

Поръчката е обявена на 3 януари, като ще бъде плащано със средства от самото дружество, което от години е в тежко финансово състояние. Крайният срок за подаване на оферти е 7 февруари. Тя е за ремонт и поддръжка на 22 дизелови мотриси и на 24 броя електрически мотриси Siemens, които бяха закупени преди малко повече от 10 години.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"За първи път НЗОК може да плати на болниците над лимитите" е водещo заглавиe на в. "Сега"

За пръв път от 2 години здравната каса може да плати на болниците над бюджетните лимити, които им е определила. Това може да стане, защото разходите на касата след въвеждането на пръстовия отпечатък намаляват с по 5-6 млн. лв. месечно, поясни пред БНТ здравният министър в оставка Петър Москов. "Има възможност разходите на болниците над таваните, определени като прогнозни, да бъдат заплатени, защото системата на контрол и системата на ясна прозрачност за това има ли реално такъв пациент и той лекува ли се сработва и тя дава около 5 милиона по-малко разходи на месец. Това дава възможност болниците да бъдат финансирани допълнително там, където работата е доказана", обяви Москов.

Данните на Москов за 5-6 млн. лв., спестявани месечно от въвеждането на задължителната идентификация при прием в болница, са третите поред за спада в разходите. При старта на новата система през ноември от касата обявиха цели 15 млн. лв. по-нисък разход само за 2 седмици.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Ревизиите по данък "уикенд" са и за години назад", пише в. "Капитал Daily"

Данъчните буквално се пазарят с ревизираните компании какъв процент от използването на фирмените активи - най-често автомобили, да бъде определен като за лични цели

Зачестяват ревизиите, при които данъчните държат бизнесът да декларира лично ползване на фирмени активи за няколко години назад. В масовия случай обаче преди да бъде въведен т.нар. данък "уикенд" фирмите не поддържаха нужната документация. Например пътните листи на автомобилите отразяваха само служебните пътувания. В този случай данъчните буквално се пазарят с ревизираните компании какъв процент от използването на фирмените активи - най-често автомобили, да бъде определен като за лични цели.

Това стана ясно от изказванията на данъчни консултанти на конференция по темата, организирана от "Бизнес брифинг". Бизнесът от своя страна изтъкна, че все още има проблеми с практическото приложение на новите изисквания. Това важи особено за по-малките компании. Затова и много фирми предпочитат да прехвърлят доскоро фирмените автомобили на лицата, които реално ги ползват.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"От данък не можеш да избягаш, но от глоба - винаги", пише в. "Сега"

Представяте ли си какво ще ви се случи, ако пропуснете да декларирате 5 лв.? Или не платите 5 лв. данък? Данъчните ще ви загреят телефона и имейла, за да се явите веднага да платите под страх от тежки наказания. Нищо чудно да ви изпратят заплашителни писма, да напишат наказателно постановление, да ви глобят дори 500 лв., задето не сте се издължили. Възможно е дори да ви дадат на съдебен изпълнител, който да тръгне да събира петте лева принудително. Принципът, че от две неща не можеш да избягаш у нас - от смъртта и от данъците, важи с пълна сила.

Представете си, че не си платите тока, да речем, за два месеца. Какво следва? Ще ви го спрат със сигурност. Ако не си платите парното, водата, мобилния телефон, кабелната - също ще ви гонят до дупка.

Прочети още от в. "Сега"

"Чип или камера", четем във в. "Монитор"

Българите сме странни хора - собствената си горделивост величаем в достойнство. Безхаберието към комфорта на човека до теб приемаме за заслужено надмощие. Незачитането на законите пък е нещо, залегнало в народопсихологията ни. Нека си припомним само емблематичната шопска философия "Я не сакам на мене да ми е добре, а сакам на Вуте да му зле".

Преди десетилетия един бивш премиер каза, че за да се променят нещата у нас, трябва да сменим чипа си. И до днес обаче не направихме това, въпреки че десет години България е пълноправна членка на Европейския съюз. За това време не сме станали нито по-отговорни, нито по-толерантни към околните. Изключение правят инциденти като този в Хитрино. Въпросът е в отношението към делничните неща, например шофирането, в които си личи какви сме.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Томислав Дончев: Ако не се случи някоя глупост, през 2017 г. ръстът може да е над 4%", пише в. "24 часа"

- Г-н Дончев, напускането на тристранката от работодателите в петък ще има ли отражение на влизането в сила от 1 януари на 460 лв. минимална заплата и на линията на бедност, която е 314 лв., или с 14 лв. повече в сравнение с 2016 г.? - Няма нужда от повторно свикване. Темата не е нова, въпросът е обсъждан с комисия към тристранката още през декември. Това, че решиха да напуснат съвета, е тактиката, която избраха, да изразят несъгласието си с решенията. - Как минават последните ви седмици като вицепремиер? Спокоен ли сте за снабдяването с ток, ще има ли режим? - Няма да има режим. Вярно е, че имаме пикова консумация от 7800 мегавата заради ниските температури, което е рекорд за 20 г. Мобилизиран е студеният резерв, знаете, че има три централи, които не са сработили веднага, те ще получат глоби. Ситуацията може да е сложна, но няма нищо екстремно, управляема е. И коментарите за необходимостта от нова ядрена мощност заради 20-годишен пик в потреблението също са несериозни.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"10 години в ЕС: Защо не си кажем истината?", пише в. "Стандарт"

Каква България в каква Европа" на доцент д.ю.н. Атанас Семов, носител на катедра "Жан Моне" на ЕС и ръководител на Международната магистърска програма "Право на ЕС" в Юридическия факултет на Софийския университет.

Да, твърдя, че 10 години след началото му българското членство в Европейския съюз е провалено. Не постигнахме никакъв значим напредък, очевидни са множество негативни последици. Готов съм отделно да анализирам фактите по-подробно - най-вече и да приема аргументи за поне една реална и истински значима полза.

Разбира се: не смятам, че влизането ни в ЕС е грешка. Напротив, смятам го за най-значимото събитие в историята ни през 20-и век. Именно затова ме боли разочарованието, че не се възползвахме от него, за да станем добре развита, стабилна и обичана от гражданите си държава, желана за живеене, а не лесна за напускане. По-съществено ми се струва да разберем, че неуспехът на членството ни в ЕС е част от провала на "прехода",

има същата логика (политическа лъжа и повсеместен властови грабеж, почти без значими полезни управленски решения) и се дължи на същите причини:

•произходът и контролът на "новия" политически елит от механизмите на ДС.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Защо и левите в Германия ще гласуват за Меркел" пише в. "Труд"

Представете си следната сцена. Вие сте германец с ляво ориентирани политически убеждения и живеете в Берлин - или Бремен, или Хамбург или дори Тюбинген. Обикновено гласувате за кандидати на Зелените или за Социалдемократическата партия на Германия (СДПГ). Един ден спирате в местния супермаркет (от която и да е верига), облечени със зимното си яке за високопланински условия и всекидневни обувки от градски тип. Докато сортирате пластмасовите си бутилки, за да получите отстъпка на касата, виждате приятел/ка, който/която също споделя левите ви политически убеждения, и ви пита кого ще подкрепите на предстоящите избори (б. р. - за Бундестага, датата през 2017 г. все още не е определена).

Оглеждате се, за да се подсигурите, че никой от съмишлениците ви от Зелената партия не е наоколо.

"Меркел", казвате с приглушен глас.Той/тя също се оглежда, преди да се изчерви: "Аз също".

Според проучване на германския всекидневник "Тагесшпигел", публикувано миналия четвъртък, 20% от германците обмислят за първи път в живота си да подкрепят кандидати на коалицията ХДС/ХСС (б. р. - Християндемократическия съюз на Ангела Меркел и техните партньори от баварския Християнсоциален съюз).

Прочети още от в. "Труд"