„Проверяват Марешки за ДДС и акцизи", четем на първа страница на в. „24 часа"
Целта била да се установи произходът на горивата

Изненадващи проверки във всички бензиностанции на бизнесмена Веселин Марешки започнаха Икономическа полиция, НАП и Агенция “Митници” в четвъртък.

Нито една от институциите не пожела да потвърди или отрече новината официално. Неофициално обаче бе казано, че има проверка, но без да се уточняват подробности по нея.

Според запознати целта на спецоперацията била да установи произхода на горивата за бензиностанциите, доставните цени, платени ли са ДДС и акциз за тях.

Прочети още от в. „24 часа"

"Парламентът одобри военни мегапоръчки за над 2 млрд. лв.", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
След като десетилетия отлагаше плавното модернизиране на военната авиация и флота, сега в рамките на идните 7 години държавата ще похарчи рекордно голяма сума - 2.312 млрд. лв. В четвъртък плановете на кабинета за покупката на една ескадрила бойни самолети и два многоцелеви кораба получиха финалното одобрение на Народното събрание. Депутатите с голямо мнозинство дадоха мандат на военния министър Николай Ненчев за започване на преговори за сделките. Закупуването на нови изтребители бе одобрено от 123 от 156 депутати, а "за" покупката на новото въоръжение за флота бяха 111 от 143-ма народни представители. Стартът на процедурите бе подкрепен от всички присъстващи депутати от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт. От БСП бяха против, както и от "Атака".

Прочети още от в “ Капитал Daily”

“Лекуваме се в Израел и Германия, Русия на здравен туризъм у нас” извежда  на първа страница  в. “Монитор”
Оправяме зъбите и очите на братушките и македонците. Немци окупират Бургас, за да си оправят ставите, ние търсим при тях лек за онкоболести.
Руснаци, македонци и германци съчетават почивката на морето у нас със здравен туризъм. В същото време българите, търсещи лечение в чужбина, се доверяват най вече немското и израелското здравеопазване. Това показват данни, предоставени по искане на „Монитор“ от НЗОК и Българския съюз по балнеология.

Страната ни отдавна се е прославила като център за евтино лечение на някои заболявания, но доскоро това ставаше главно на регионален признак. Така например гърци от години насам оправят зъбите си в Сандански и други места в Южна България.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“10 бона заплата за здравна чиновничка" четем на първа страница на в. “Труд”
Шефката на инспектората на Министерството на здравеопазването Пенка Белева получила близо 10 000 лв. заплата за месец. В момента премиерът Бойко Борисов се подписва под 4700 лв. месечна заплата, а президентът Росен Плевнелиев получава 5600 лв.

За март Белева е изработила над 100 часа извънреден труд и е начислено възнаграждение от 9795,85 лв., става ясно от фиш за заплатата й, с който „Труд“ разполага. Индивидуалната месечна заплата вписана във фиша е 3 700 лв. , към тях са добавени и още 1350 лв. за минал месец. Нанесени са и три графи за извънреден труд – първата за 87,27 часа – 3210 лв., втората за 13,11 часа – 551 лв. и още 984 лв.

Прочети още от в. “Труд”

“Минната камара и "Асарел-Медет" АД Представиха модела за подготовка на кадри”, четем във в. “Стандарт”

Икономическата криза от 2007 г. насам доведе до рязък спад на инвестициите в цяла Европа. Очевидна беше необходимостта от бърза реакция и измисляне на начин, по който да се възстанови икономиката на Европа. Така на 26 ноември 2014 г. Европейската комисия (ЕК) обяви спасителния пояс - План за инвестиции за Европа, или т. нар. план "Юнкер", кръстен на името на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Планът предвижда мобилизиране на средства от публични и частни източници на финансиране, при което всяко евро от публичните средства се използва за генерирането на допълнителни частни инвестиции, без да се създава нов дълг. Планът ще мобилизира 315 млрд. евро за проекти в държавите от ЕС, които носят възвращаемост. До момента от българска страна за свои проекти финансиране получават малки и средни предприятия чрез Българската банка за развитие и няколко български банки, които имат ролята на финансови институции посредници.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Държавата се натоварва с гаранции за нови заеми от 1,2 млрд. лв.” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Негативните ефекти от фалита на КТБ продължават. Вчера бюджетната комисия в парламента одобри даването на държавни гаранции за 1.2 млрд. лева заеми, които ще бъдат отпуснати на Фонда за гарантиране на влоговете в банките в България (ФГВБ). Фондът се изпразни до стотинка, защото се наложи да изплати защитените суми на спестителите в съсипаната банка и дори взе пари назаем от бюджета, за да разплати всичките 3.7 млрд. лева гарантирани депозити. В момента той дължи 1.7 млрд. лева на хазната.

Сега ФГВБ е на път да се натовари с два нови големи кредита по 300 млн. евро - от Световната банка и от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). За да отпуснат парите, двете институции искат държавна гаранция.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„"Албена инвест холдинг" може да се влее в "Албена"", пише в. “Капитал Daily”
Ръководствата на двете публични компании вече са приели план за преобразуване
"Албена инвест холдинг" планира да се влее в "Албена" АД, което при текущите пазарни цени би създало компания сред петте най-големи на борсата. Ръководствата на двете публични дружества вече са одобрили план за преобразуване, който трябва да мине през Комисията за финансов надзор, а след това да бъде гласуван и от акционерите на двете публични компании. Новината за намерението идва след няколко интересни сюжета около групата на един от най-големите курортни комплекси.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„До 80% от топлоенергията отива на вятъра", пише в. “Сега”
Топлофикациите са крайно неефективни. Загубите на енергия достигат до 80%, което носи негативи както за самите тецове, така и за потребителите. Това стана ясно от думите на директора на НЕК Петър Илиев, който участва вчера в открито заседание на енергийния регулатор, на което се обсъждаха новите цени на енергията от 1 юли. За парното и топлата вода се предвижда поевтиняване между 4 и 16%. Токът вероятно ще поевтинее средно с 0.02%. Недоволство от предложенията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) изразиха всички дружества - и държавни, и частни.

Според топлофикациите комисията редовно занижава разходите им и те остават без средства за поддръжка. "Не можем да признаем едно високоефективно производство на електрическа енергия и в същото време да изхвърляме 80% от топлинната енергия в атмосферата. Насърчаваме загубите, като най-ниският процент е при "Топлофикация-София" - 17%", възмути се Илиев.

Прочети още от в. “Сега”

“Сиренето за бедни на отделен щанд” пише в. „Труд"
Сиренето с палмова мазнина вече ще трябва да се продава на отделен щанд и да има надпис „Имитиращ продукт”. Това предлага Министерството на земеделието и храните с промени в Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, качена за обществено обсъждане.

Целта на мерките е да се затегне контролът върху имитиращите продукти, след като проверки на Българската агенция по безопасност на храните показаха, че у нас се продава сирене с немлечни мазнини, без това да е обявено на етикета.

Прочети още от в. „Труд"

“6355 минаха на карти“, четем във в. “Монитор”
Юрнаха се да купуват годишни, за да спестят 135 лева. Заредиха трамвая с монети, след като софиянци пропищяха, че ги жилят с рестото.
6355 софиянци предпочетоха да си извадят месечни карти, вместо да плащат по 1,60 лева за билет. На голям интерес се радва годишната заради по-ниската цена. Тя беше свалена от 500 на 365 лева, като пътуванията за цял ден излизат по-малко от левче. От нея вече са закупени 813 броя, похвалиха се от ЦГМ. Интересът към новата карта „Метро Плюс“ все още е малък, като столичани са закупили 217 броя. Причината е, че цената й е 43 лева, а хората предпочитат тази за всички линии, която е със 7 лева по-скъпа.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„Не плачете за цената на билетчето! Картите са само 8 лв! Няма такава цена в Европа!", пише в. „24 часа"
Тъй като чета, че подобно на спорта, всички започват да разбират от транспорт - да се включа и аз в агитката.

БИЛЕТЧЕТО НЕ СЪЩЕСТВУВА В БЪДЕЩЕТО!!!

Впрягането на толкова голям обществен ресурс в нещо, което предстои да изчезне е не само загуба на енергия, но и глупаво.

В бъдещето пътуването ще се таксува на база няколко фактора като разстояние, часова зона, абонамент за определени дестинации спрямо ползване на транспорт извън тях и други.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Пари от Брюксел за компании на борсата", пише в. “Стандарт”

Трябва да се обърне внимание на финансирането на бизнеса, извън банките. Големите IT и софтуерни компании се развиват бързо, но трудно получават банков кредит. Затова за тях е идеално да намерят капитал на фондовата борса. Това каза на дискусията "Бъдещето на борсовата институция" Васил Големански, изпълнителен директор на БФБ-София. Според него е добре да се фокусираме върху създаване и стимулиране на нови IPO-та (първично публично предлагане).

Той сподели, че подкрепя идеята на депутата Делян Добрев да бъде въведена грантова схема по ОП "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) за инвестиционни посредници. Така фирми ще получават европари за разходи по листване на БФБ. Камен Колчев, главен изпълнителен директор на "ЕЛАНА Финансов Холдинг" заяви, че също подкрепя идеята и че това показва, че управляващите са започнали да мислят за този пазар.

Прочети още от в. “Стандарт”