"Само италианците работят по-малко от българите в ЕС" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Трудовият живот в Швеция продължава 41.7 години, а у нас - 32.1 години. Рекордьори са исландците с 46.6 г.

Италианците, българите и гърците са с най-кратка трудова кариера според данните на европейската статистическа служба. Според Евростат 15-годишният италианец се очаква да се труди 30.7 години, преди да се пенсионира. Българин на същата възраст ще има 32.1 години трудов живот. Почти толкова дълга ще е трудовата кариера и на тийнейджъра в Гърция - 32.3 години. Данните са към 2015 г.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Износът расте с рекордните за последните шест години 26.5%", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Увеличението се дължи до голяма степен на покачване на цените на борсовите стоки

След едномесечно колебание българският износ на стоки и услуги продължава да ускорява темпа си на растеж през май. Увеличението е с 26.5% на годишна база, което е най-високият месечен ръст за последните шест години и се дължи на ускоряване на експорта и към ЕС, и към трети страни. Подобно на предходните месеци, увеличението е в голяма степен заради ценови ефекти - по-високите котировки на горива и метали, макар да има и покачване в обеми при някои групи. Така се компенсират спадовете през същия период на миналата година, когато борсовите цени на суровините бяха на многогодишни дъна. Ценовият фактор стои и зад отчетените 20.7% ръст на вноса през май.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Превъртането на километража вече е престъпление в ЕС" е заглавиe от в. "24 часа"

По идея на българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков всички пунктове за технически преглед влизат в мрежа

Централата за контрол да е в София, амбициран е авторът. Подкрепиха го и ЕК, и Международната автомобилна асоциация

Манипулирането на километража вече е престъпление в целия ЕС. Това постанови Европейската комисия (ЕК) по предложение на българския евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, автор на програмата. За нея бюджетът на ЕС отпуска 1,25 милиона евро - пари, които ще бъдат заложени в бюджет 2018 на общността.

Прочети ще от в. "24 часа"

"20 нови дроги зарибяват в морските курорти" извежда на първа страница в. "Монитор"

20 нови вида дрога вече заливат морето за летния сезон. Наркотиците са от т.нар. дизайнерски дроги, който са на основата на метаамфетамина и водят както до шизофрения, така и до невиждана агресия и дори смъртни случаи. Опиатите идват основно от азиатските страни и всеки ден на митниците залавят поне по два вида нови прекурсори за производството им. Идеята на различния химичен състав е, че пратките минават по-лесно, тъй като не са вкарани в списъка със забранените вещества. Въпреки това от агенцията ги задържат, докато не излязат окончателните проби. При най-малката индикация за съдържание на какъвто и да е вид дрога те се изпращат за унищожаване. Само за миналата година общото количество на прекурсори и дрога, заловено от митниците, е близо 4 тона.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"България става енергийният хъб за Европа" четем на първа страница на в. "Труд"

Балканите ще бъдат бъдещият енергиен газов хъб за Европа и ние съзнаваме добре този факт. Това обяви Бойко Борисов при откриването на 22-рия Световен петролен форум в Истанбул. "Най-големите енергийни компании извършват сондажи в Черно море. Ние ще имаме шанса да изпращаме газ за Европа", подчерта българският премиер.

По време на своето изказване Борисов представи проекта за европейски газов хъб "Балкан". И припомни значението на развитието на газовата инфраструктура за диверсифициране на източниците и на маршрутите на енергийните доставки. Премиерът специално отбеляза ключовата роля на България в региона на Балканите: "България работи активно за изграждането на нов газов интерконектор с Турция, Гърция и Сърбия, а с Румъния вече изградихме". "Едни от най-големите петролни компании в света правят проучвания за газ в териториалните води на Черно море. Активно разширяваме и газохранилището с в България", каза Борисов.

Прочети още от в. "Труд"

"Чуждите министри и премиери ще спят за 285 лв у нас", четем във в. "Стандарт"

Министерството на българското председателство на ЕС през 2018 г. обяви обществена поръчка за осигуряването на хотелско настаняване на ръководителите на делегации и придружаващите ги лица. 

Общата стойност на поръчката възлиза на 515 000 лв., с ДДС, а броят на нощувките, които трябва да бъдат осигурени срещу тази сума са 1808, което прави по 285 лв. на нощ за ВИП-персона. 

В периода на Българското председателство на Съвета на ЕС, през първата половина на 2018 година София ще бъде домакин на повече от 200 събития с очаквани над 20 000 делегати, предимно от държавите-членки на Европейския съюз. По програма повечето събитията в страната ще са с продължителност 2 дни.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Пътната агенция обяви търгове за ремонти за 170 млн. лв.", пише в. "Капитал"

Поръчките вероятно ще доведат до много оферти заради малкото бизнес на строителните компании

Агенция "Пътна инфраструктура" ударно обяви обществени поръчки на обща стойност 170 млн. лв., разделени в три порции. Планират се ремонти на 109 км участъци от пътищата София - Пловдив и София - Ботевград, финансирани от държавния бюджет (виж таблицата). Рехабилитацията на общо 87 км третокласни пътища в Южна България ще се финансира по оперативна програма "Региони в растеж", а за ремонта на отсечката Момчилград - Ивайловград средствата идват от програма ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България.

Прочети още от в " Капитал"

"Борисов, кажи си! Бареков ли източи КТБ?", пише в. "Сега"

Клептокрацията в България не краде, а си раздава - личи от втората стенограма за КТБ

Тази година няма да четем криминалета на плажа, защото след съдебни решения президентството разсекрети и двете стенограми от срещите през 2014 г. за фалита на КТБ. Вместо измислени герои получаваме реални действащи лица от елита, които, събрани в една зала, разплитат интригата кой открадна парите. Сумата 3.5 млрд. лв. е достатъчно голяма, за да превърне всички участници в потенциално заподозрени, защото от високите си постове трябва да са забелязали такава крупна далавера в държавата.

Прочети още от в. "Сега"

"Г-20: Eдна много различна среща В Хамбург" пише в. "Труд"

Решаването на проблемите няма да се сведе само до договорености между държавите. Темата за руска намеса в президентските избори в САЩ не можеше да бъде пропусната.

Хамбург се оказа домакин не просто на рутинна среща на Групата на най-развитите страни Г-20, а на събитие с непознат за последните години интензитет. И средище за сериозни дебати, отразяващи цялата многопластовост на противоречията на глобалния свят: икономически и социални (за правилата в световната търговия, споразуменията за климата, бедността, безработицата и т.н.) - в многостранния формат на проявата; политически (по практически всички "горещи проблеми") - на многобройните съпътстващи двустранни срещи. Тече процес на преконфигуриране на света - и по отношение на центровете на влияние, и като силови линии на съприкосновение на интереси и конфронтация.

Прочети още от в. "Труд"