"САЩ върнаха България на поправителен", четем на първа страница на в. "Сега"

Американците зарязаха дипломатичния тон и отново пратиха надзорник по корупцията у нас

В България скандалите са толкова много и толкова често, че понякога съществените новини минават почти незабелязано. Преди две седмици американският посланик Ерик Рубин направи многозначителен рейд в няколко знакови български институции, които управляващите се опитаха да омаловажат, преиначат и премълчат. В рамките само на няколко дни той отиде в кабинета на премиера Бойко Борисов, посети ръководството на БНБ и накрая даде интервю във възстановената поради недостиг на демокрация "Свободна Европа", където обяви, че заради проблемите с върховенството на закона и заради корупцията в посолството в София отново пристига специалист по въпросите на правосъдието.

Именно последната новина е от съществено значение за България - това е ясен сигнал, че положението в страната драматично се е влошило.

Прочети още от в. "Сега"

"Здравното министерство започва анализ на заплатите в сектора", четем в "Капитал"

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев до 20 дни ще представи пред Министерския съвет пълен анализ на заплатите в здравния сектор и мерки за увеличаване на възнагражденията на най-зле платените лекари и медицински сестри. Това каза той в отговор на въпроси на депутати от здравната комисия за протеста на медицинските сестри за увеличаване на заплатите и възможностите за това. 

Протестът беше насрочен преди правителството да вземе решение да отпусне 30 млн. лв. на болниците, като част от тях ще отидат за коригиране на възнагражденията според подписания през миналата година колективен трудов договор в сектора. Според него завеждащите клиники трябва да получават минимум 1350 до 1700 лв., лекарите със специалност - поне 1150 лв., а при медицинските сестри възнагражденията трябва да бъдат минимум 900 лв., а в университетските болници - 950 лв. До края на миналата година сестрите получаваха средно 700 лв., а в част от общинските клиники и в момента няма увеличение.

Прочети още от " Капитал"

"Горанов: Приемането на еврото ще вдигне цените под 1%" е заглавиe от в. "24 часа"

Фиксираният курс на лева ще се запази

Въвеждането на еврото в България ще доведе до вдигане на цените с под 1%. Това се казва в отговор на финансовия министър Владислав Горанов на питане на депутатката от ГЕРБ Евгения Ангелова.

"В страните, които са се присъединили в последните години, или изобщо не се отчита увеличение на инфлацията от приемане на еврото, или инфлационният ефект е минимален и не надхвърля 0,3%, като основен принос за подобно увеличение идва от закръгляването на цените от продавачите.

Дори и в най-лошия случай инфлацията вследствие на прехода към евро е много под 1%", посочва Горанов.

Той допълва, че повечето изследвания показват относително по-силен инфлационен ефект върху някои услуги (заведения, битови услуги и други), което съответно означава, че домакинствата и хората, които ползват тези услуги, в по-голяма степен могат да почувстват индивидуално инфлацията в по-голям размер.

Прочети ще от в. "24 часа"

"ЧСИ-та събират все повече пари на съдебната власт" извежда на първа страница в. "Монитор"

Частните съдебни изпълнители събират все повече пари на съдебната власт, съобщи председателят на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

През 2016 г. те са събрали 1,1 млн. лв., през 2017 г. - 2,23 млн. лв., през 2018 г. - 2,4 млн. лв., като данните за м.г. все още не са пълни.

"Откакто действа споразумението с ВСС, близо 6 млн. лв. са възстановени на съдилищата. Цифрата не е голяма, но това е, защото една огромна част от тези вземания всъщност са несъбираеми. Става въпрос или за осъдени, които са в затвора без никакво имущество, или за чуждестранни граждани, които са в чужбина и нямат никакво имущество у нас, или за хора, които не притежават имущество и доходи, от които да бъдат събрани тези суми", обясни Дичев.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Трима от аферата "НОИ-Силистра" остават в ареста", четем във в. "Стандарт"

Наказателният спецсъд реши снощи да остави задържани в ареста трима от обвинените за източване на НОИ-Силистра, включително директора на клона на осигурителния институт Милен Пенчев (известен и с това, че е баща на певицата Тита). По този начин съдът удовлетвори искането на прокуратурата. Задържани под стража за постоянно ще бъдат и началникът на сектор "Отпускане на пенсии" в НОИ-Силистра Стоянка Симеонова и Тодор Тодоров.

Останалите участници в престъпната схема за източване на НОИ-Силистра - Евгения Мутафчиева, съпругата и синът на Тодоров - Цветанка и Тодор, са пуснати под парична гаранция.

Прокуратурата поиска най-тежката мярка "задържане под стража", като се позова на събрани от МВР-Силистра и ГДБОП доказателства за престъпна група, която е изготвяла осигурителни документи с неверни обстоятелства и фалшиви трудови книжки с цел присвояване на пари от бюджета на НОИ-Силистра.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Enersys закрива завода за батерии за подводници в Търговище заради слабо търсене", пише в. "Капитал"

Производството ще бъде прекратено до края на 2019 г. и ще засегне около 80 работници

Американската компания Enersys ще прекрати производството на батерии за подводници в Търговище. Това ще стане до края на годината и ще засегне около 80 работници, съобщи SeeNews. Решението е взето от борда на директорите на 5 март и е изпратено до Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ. Така пет години след като закри голяма част от дейността си в страната, компанията окончателно ще се оттегли от България. 

Според ръководството на компанията бъдещото търсене на батерии за подводници няма да е достатъчно високо, за да оправдае по-нататъшната работа на предприятието предвид големия брой конкуренти на пазара. EnerSys планира да продаде или прехвърли завода и евентуално оборудването на други страни, ако е възможно, става ясно от решението на борда. 

Прочети още от в " Капитал"

"Конфликтът на интереси на Нели Кордовска падна в съда" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Бившата шефка на банковия надзор в БНБ била постъпила като много други граждани, като изтеглила депозита си в КТБ в последната минута

Реакцията на бившата шефка на банковия надзор в БНБ Нели Кордовска, когато е изтеглила депозита си в последната минута преди затварянето на КТБ, е била естествена и няма общо с факта, че е имала вътрешна информация. Това гласи решението на съдия Любка Петрова от Административния съд в София. С него се отменя актът на антикорупционната комисия (КПКОНПИ), че Кордовска, сега зам.-председател на фонда за гарантиране на влоговете, се е възползвала от служебното си положение и е в конфликт на интереси.

Според съдията по това време е имало достатъчно публична информация за състоянието на КТБ и не е било нужно да се ползва вътрешна информация. Съдът пропуска обаче, че останалите граждани, които знаеха, че КТБ фалира, не успяха да получат парите си в последната минута и трябваше да чакат 5 месеца, за да си получат единствено сумите до 196 хил. лв., които са гарантирани.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Германия хем подкрепи, хем отхвърли тезата на Макрон за ренесанса" пише в. "Монитор"

Pъководителката на германската консервативна партия, смятана за наследничка на канцлерката Ангела Меркел, представи план за Европа, отговарящ на вижданията за сигурността на френския президент Еманюел Макрон, но различаващ се в социален план.

Лидерката на германския Християндемократически съюз (ХДС) Анегрет Крамп-Каренбауер отвръща на плана за Европа на Макрон в статия за утрешния брой на в. "Велт ам зонтанг", цитирана от Франс прес.

"Нашата Европа трябва да стане по-силна" в свят, подкопан от протекционистки и националистически пориви, пише Крамп-Каренбауер в публикация под заглавие "Да се направи добре Европа".

Прочети още от в. "Монитор"

"И частници ще издават кадастрални скици" четем в "24 часа"

Не пускат в експлоатация сграда или тръбопровод, ако не са нанесени в кадастъра

И частници ще издават кадастрални скици, които да важат при сделки, без да е необходима заверка от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Те ще се признават за официални документи.

Това предвиждат промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, който вече е в парламента.

Геодезистите се водят като правоспособни лица, вписват се в регистър, подлежат на проверки и на санкции. Промяната се прави, за да се намалят опашките пред службите за геодезия, картография и кадастър и забавянето на най-често търсените официални документи - скици на поземлени имоти и сгради, схеми на самостоятелни обекти и удостоверения за наличие или липса на данни.

Прочети още от в. "24 часа"

"Проф. Вълканов разказа за формулите на Доган", пише в. "Стандарт"

"Ахмед Доган винаги има таблици с формули в джоба си, носи ги със себе си където и да се намира. Прекарал съм доста време с него и знам, че той е много начетен човек, познават го и много хора от БАН. Почетният председател на ДПС например знае всички формули за производството на електроенергия, за водородното гориво. Доган е явление за нашата държава, аз никога не съм крил възхищението си от него".

Това заяви проф. Николай Вълканов, председател на Управителния съвет на "Минстрой холдинг", на Минно-геоложката камара и зам.-председател на КРИБ, който бе гост в предаването "Беновска пита" в "Канал 3".

Според проф. Вълканов, Доган чете, знае и може и затова, колкото и на някой да не му се вярва, той всъщност се запознава и разбира в съвсем различни сфери, включително и в производство на електроенергия.

Прочети още от в. "Стандарт"