"ЕК писа тройка на България за борбата с корупцията" е водещo заглавиe на в. "Сега"

За 10 години членство в Европейския съюз (ЕС) България не може да се справи с един от големите си проблеми - корупцията. Няма достатъчно осъдени политици, делата започват с шумни обвинения и приключват плачевно. Това е основният извод в поредния доклад на Европейската комисия (ЕК) за правосъдието и вътрешните работи. Дадена е и оценка: "на този етап не може да се заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен".

Въпреки че през годините различните правителства са предприемали някои мерки, резултатите са недостатъчни, отбелязват от комисията. Нещо повече - проблеми, посочвани и преди 10 години като мудния съдебен процес, все още не са решени и вместо резултати ЕК получава оправдания от българските власти. Любимата фраза на управляващите - че имат политическа воля да се справят с проблемите, този път липсва в доклада.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Служебният кабинет e добре балансиран", четем във в. "Монитор"

ЩЕ Е НА ВЛАСТ ОКОЛО 3 МЕСЕЦА, 44-ОТО НС ЩЕ БЪДЕ ПАК ШАРЕНО. КАМПАНИЯТА ЗА ВОТА ЗАПОЧНА ОСТРО, ДА НЕ ГОРЯТ МОСТОВЕ

- Проф. Константинов, какъв сигнал дава новият президент Румен Радев с имената в служебния кабинет, който ще се оглавява от проф. Огнян Герджиков?

- От пръв поглед може да се каже, че това е един добре балансиран служебен кабинет и мисля, че удачно е избран и служебният премиер. Това е човек с опит в два парламента, бил е председател на Народното събрание, уважаван юрист. Проф. Герджиков е добро попадение.

- Той получи добри оценки и в парламента.

- Това е видно, да. Той е един от хората, които имат много добра репутация.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Бойко Борисов: Направихме доста, сигурно можеше повече" четем на първа страница на в. "Труд"

Не се обяснявайте на БСП, каза министър-председателят

Хората очакват от нас да кажем какво ще се надгради в тази държава. Насочете се към тях, посъветва премиерът министрите

Това е последно заседание. Да благодаря на всички вас, на медиите, които ни отразяват повече от две години. Направихме доста. Сигурно можеше и повече. Това заяви Бойко Борисов в началото на сбирката на кабинета на "Дондуков" 1.

Той уточни, че предаването на властта ще стане в петък и призова подчинените си да имат готовност за нея.

По време на самото заседание правителството реши да отпусне останалите 9 630 000 лева за осигуряването на летателната готовност на самолетите МиГ-29 на българските Военновъздушни сили. Тези средства са от общата сума от 30,52 млн. лв. по проекта.

Прочети още от в. "Труд"

"До 55% е доходността на взаимните фондове", четем във в. "Стандарт"

Доходност до 55% за година са реализирали взаимните фондове, които работят в България, показа проучване на в. "Стандарт". Инвестиционният фокус на фонда, който е постигнал такава впечатляваща доходност за година, са Русия и страните от бившия Съветски съюз. Друг български фонд е постигнал годишна доходност от 30,42%. Неговият портфейл следва структурата на борсовия индекс SOFIX, който през 2016 г. се представи много добре като се повиши с 27,23%. Три от българските договорни фондове са постигнали годишна доходност от 27-28%, а още толкова - 23-24%. Това са отлични резултати на фона на падащите лихви по банковите влогове. В резултат договорните фондове стават все по-популярни в страната. А управляваните от тях средства вече са 980 млн. лв. Постигнатата по-висока доходност обаче върви заедно с по-високия риск.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Бюджетен излишък от 1 млрд. лв. и за януари", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Миналата година завърши на плюс от 1.5 млрд. лв. заради повече ДДС и по-малко капиталови разходи

Януари бюджетът ще е на излишък от 1 млрд. лв., обяви премиерът Бойко Борисов на последното заседание на кабинета. В контекста на това в какво финансово здраве оставят държавата министрите разгледаха и подробна разбивка на бюджета за миналата година. Той е с излишък от 1.47 млрд. лв., или 1.6% от прогнозирания брутен вътрешен продукт (БВП). По план бюджетът трябваше да е на дефицит от 1.8 млрд. лв. за годината, като държавата беше завършвала на минус и предходните седем години.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Затруднение! Денят на изборите с 1 час по-къс - сменяме времето", четем на първа страница на в. "24 часа"

Да има машини за гласуване във всяка секция, задължава Изборният кодекс. Но няма откъде да се намерят 12 500 бройки за 2 месеца, ЦИК се чуди какво да прави Насрочените от президента Румен Радев за 26 март предсрочни парламентарни избори съвпадат с преминаването към лятно часово време. Тогава ще преместим стрелките с час напред, което означава, че всички, свързани с организацията на вота, трябва да станат час по-рано. Както и избирателите, които имат и други планове за деня, а държат преди това да гласуват. Съвпадението може да затрудни най-вече секционните комисии. На всеки вот има случаи на закъснения или неявяване на техни членове, сега рискът да се успят е по-голям. Съвпадението на вота със смяната на времето не се случва за първи път.

Прочети още от в. "24 часа"

"Кабинетът прие "предсрочно" постановлението за санирането", пише в. "Сега"

На последното си заседание и само ден преди да сдаде властта, кабинетът в оставка прие "предсрочно" постановлението за продължаване на санирането - повече от седмица преди да изтече нормативният срок за обществено обсъждане. Според одобрения текст обновяването на жилищата по програмата за енергийна ефективност на ГЕРБ вече няма лимити и може да продължи, докато има пари и докато не се обнови и последната панелка или стара тухлена кооперация.

Финансовият ресурс за саниране се увеличава от 1 на 2 млрд. лева. Това стана възможно, след като миналата седмица парламентът одобри увеличението на парите на практика без обсъждане, въпреки информациите, че програмата е непрозрачна, а дейностите по нея струват необосновано скъпо.

Прочети още от в. "Сега"

"3000 кораба минават през българските пристанища" четем във в. "Монитор"

Около 3000 кораба годишно минават през българските пристанища. Това каза Ангел Забуртов, генерален директор на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ), при представяне на нова електронна система за обслужване на едно гише. Той уточни, че средно за 24 часа има 10 съда, като основно те превозват товари.

Пристанище Варна е най-натовареният порт, при конвенционалното карго, обясни още Забуртов. По думите му около 90 на сто от приходите на компанията идват от морските пристанища, а останалите - от тези по р. Дунав.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

""Язаки България" изгражда завод за елинсталации за "Мерцедес" и "Даймлер"", пише в. "24 часа"

Инвестицията е за 45,5 млн. лв., работните места - 3150 Меморандум за разбирателство с японския инвеститор "Язаки България" одобри на последното си заседание правителството. Той е за изпълнение на инвестиционен проект - завод за производство на електрически инсталации, които да се вграждат в автомобили "Мерцедес" Клас А и Клас Б, на "Даймлер". Заводът ще бъде край с. Крепост, община Димитровград. Очаква се производството да започне през април 2017 г. Инвеститорът е заявил инвестиция в размер на 45 500 000 лв., която ще бъде реализирана на няколко етапа в периода до 2019 г. Очакваните новооткрити работни места, пряко свързани с проекта, ще бъдат 3150.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"Експертен кабинет, но с премиер ярък политик", пише в. "Стандарт"

За съставения от президента Румен Радев кабинет могат да бъдат казани няколко неща. Първо, отпада подозрението, че това ще е кабинет, зависим от БСП. И социалистите, и Радев си дадоха ясна сметка, че никой не получава полза от това да държи отговорността в предизборен период. Второ, Радев е постъпил по-скоро смело, защото можеше и да направи изцяло експертно звучащ кабинет. Той обаче направи един експертно звучащ кабинет с пълноценен политически привкус, защото начело стои политик. Трето, този кабинет поне засега е доста елегантно решение, защото наистина изглежда центристки, без крайности, обединяващ. Това е и смисълът на президента. Потенциалният позитив от това, че начело на служебното правителство стои ярък политик, е в това, че той може да бъде грамоотводът на отговорността.

Т.е. отговорността да не я носи само Румен Радев, което вероятно не е добра идея за него, а да я носи една ярка фигура. Ако министър-председателят не беше такава фигура, това щеше да е по-трудно.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Експертът по международна сигурност Симеон Николов: Радикалният ислям е идеологическа заплаха за една велика Америка" пише в. "Труд"

Организацията, която обучаваше джихадисти, сега обучава младежите на Ердоган

САЩ настояват хибридната война да бъде повод за задействане на член 5

- Името Доналд Тръмп днес звучи като революция или може би като бедствие за световния ред. Ще се промени ли фундаментално светът?

- Фундаменталните промени, които се очакват с идването на Доналд Тръмп на власт, е логично да се отразят на сигурността в света като цяло. Проблемът е, че огромната съпротива на статуквото и неясната продължителност на периода на преход носят рискове, които са трудно предвидими. За новия лидер на САЩ могат да се направят две прогнози: Той или ще бъде свален, преди да е достигнал реализация на политическите си цели, или ще има успешен втори мандат.

- Американският вятър на промяната ще обрули ли Европа?

- Заблуда е да мислим само в две крайности: или че Европа ще остане непристъпна крепост на либерализма, отбранявайки успешно статуквото, или че либералният модел ще бъде сринат до основи.

Прочети още от в. "Труд"