"Стенограмата за КТБ: Добре, че някак се размина", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Почти три години по-късно дългоочакваната стенограма от консултациите при президента на 29 юни 2014 г. е публикувана. Предвидимо, тя не дава почти никакви нови данни около затварянето седмица по-рано на КТБ, нито за ликвидната криза обхванала и други банки и конкретно ПИБ, която на 27 юни (петък) посрещна над 800 млн. лв. тегления и това налагаше извънредните уикенд совалки и заседания. Така че място за финансов анализ практически няма, а основната новина по тази линия от устата на президента Росен Плевнелиев е, че през онзи понеделник преди близо три години се е очаквало още една банка със сигурност да подаде молба за подкрепа: "Ясно е, че следващите часове са важни, ясно е, че в понеделник очакваме трета банка да подаде молба, ясно е,че е възможно още 2-3 до края на понеделника и те да подадат молби. И повече от ясно е, че ние се надбягваме с времето, а факт е, че масовото теглене на пари води до паника."

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Пенсиите заместват само 60.5% от средния доход в страната" е водещo заглавиe на в. "Сега"

Адекватността на възнаграждението за стаж и възраст пада за трета поредна година

Адекватността на пенсиите продължава да намалява за трета поредна година, показват данните на Националния осигурителен институт. Това е основен показател в осигурителната система, който дава ясна представа каква част от последния доход на човек замества пенсията му. От 2013 г. този показател пада. 

За 2016 г. средната пенсия за осигурителен стаж и възраст замества 60.5 на сто от нетния среден осигурителен доход за страната, тоест заплатата след приспадането на данъците и осигуровките. През 2015 г. този процент е бил 61.8%, показват данните на Националния осигурителен институт.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Катар на нашия кантар" е заглавиe от в. "24 часа"

Емирът идва през ноември в София, защо трябва да сме про, а не анти

Емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад ал Тани се очаква да пристигне в България на официално посещение през ноември тази година. Визитата е договорена още преди началото на кризата в Персийския залив, в която на Катар бе наложен безпрецедентен бойкот от Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства, Бахрейн, Египет и още няколко страни. В София бе решено, пак преди този проблем да възникне, че е най-логично Катар да е първата арабска страна, която президентът Румен Радев трябва да посети в качеството си на държавен глава.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Губим в тапи 30 мин. по пътя за морето" извежда на първа страница в. "Монитор"

Забавени ремонти на съоръжения ни вкарват в задръствания по АМ "Хемус"

Пътят до Варна това лято може да се удължи поне с 30 минути, а в най-натоварените дни дори с час заради продължаващите ремонти по автомагистрала "Хемус". Причината е, че има сериозно забавяне от 3 месеца на ремонта на моста след тунел "Витиня" в посока Варна и това ще създава трудности на шофьорите, обясни министърът на регионалното развитие Николай Нанков. По думите му по трасето има оголени участъци, някои с размер над квадратен метър, останали са дупки от липсата на арматура и бетон по панелите на съоръжението. В момента се работи както по трасето, така и по основите на съоръжението. Подмяната им обаче е по-трудна заради недобрите метеорологични условия, обясни още Нанков.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Прокуратурата и ДАНС разследват ремонта на НДК" четем на първа страница на в. "Труд"

ДАНС и прокуратурата разследват действията на шефа на НДК Мирослав Боршош около ремонта на сградата за българското председателство на ЕС през 2018 г., научи "Труд". Сигнали в българското ФБР за нарушения и злоупотреби са подадени в началото на тази година. Агентите са разпитали свидетели, влизали са в Двореца на културата, откъдето е иззета документация. В края на март от ДАНС са изпратили материалите от проверката с приложени доказателства и свидетелски показания в Главна прокуратура, която постановява разследването да продължи, като преписката е прехвърлена по компетентност в Софийска градска прокуратура.

В сигналите до ДАНС са изнесени данни, че от преведените 17 млн. лв. от Министерския съвет на НДК се харчи за ел. енергия, за заплати на персонала, за Театър "Азарян".

Прочети още от в. "Труд"

"Караниколов: 8-9% годишен ръст на заплатите е реален", четем във в. "Стандарт"

Скоро ще има резултати от мерките, които ще бъдат взети за намаляване на административната тежест за гражданите и бизнеса, каза пред БНР министърът на икономиката Емил Караниколов. Той изтъкна, че анализът на възможностите за намаляване на административната тежест и повишаване на прозрачността се прави от всяко ведомство още от първия работен ден на правителството. "Мога да кажа, че сме доста напреднали, имаме ангажимент и към правителството, и към бизнеса на 15 юни да сме готови с този анализ", каза Караниколов. 

"За Министерството на икономиката мога да кажа, че в момента правим всичко възможно да оптимизираме сроковете за предоставяне на административни услуги, както и извършваме анализ на таксите, които се плащат за тях", каза министърът.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Какви, къде и колко небостъргача са нужни на София", пише в. "Капитал"

Правилният отговор е: никакви, никъде, николко. Няма как обаче да бъдат спрени. Небостъргачи ще има. Поводът да четем отново за тях е ясен: "Гаранти Коза" ще строи в "Младост", "Парадайз" на "Хладилника" и "Форт Нокс" на "Цариградско шосе" - вече имат нужното разрешение. "Милениум тауърс" на НИКМИ зад НДК вече са факт. Да, 50 - 70 етажа и над двеста метра сграда е съвсем приличен небостъргач (облакодер). Тези, които протестират, трябваше да се интересуват и реагират най-малко преди 11 години - когато техните избраници гласуваха плана и законите, които решават съдбата на града. Днес е късно.

Прочети още от в " Капитал"

"За 12 години личните лекари намаляха с една пета", пише в. "Сега"

Тенденцията за редуциране на броя на личните лекари у нас остава стабилна. Последните данни на здравната каса сочат, че за 12 години общопрактикуващите у нас са намалели с 1000, или общо с около една пета. Към момента личните лекари у нас са 4300. През 2005 г. те са били 5340. Намалението спрямо миналата година е с 57 джипита - през 2016 г. договор с НЗОК са имали 4357 общопрактикуващи. 

Според националната здравна карта у нас са необходими 4852 лични лекари, колкото сме имали преди 7-8 години.

Прочети още от в. "Сега"

"Икономистът Георги Ангелов пред "Труд": Размечтахме се прекалено много за еврозоната" пише в. "Труд"

С избора на Макрон се отваря голям шанс за реформи

- Г-н Ангелов, темата около въвеждането на еврото в България отново набира скорост. Премиерът беше категоричен тези дни, че това трябва да стане възможно най-бързо. При посещенията си във Франция и Германия Бойко Борисов получи уверенията на Макрон и Меркел, че ще ни подкрепят. Защо се бърза толкова?

- Мисля, че и поддръжниците, и противниците на българското влизане в еврозоната се размечтаха прекалено много - за бързо влизане в еврозоната не може и дума да става. И не само за България: еврозоната няма да се разширява още години наред. Първо, чисто технически влизането в еврозоната изисква поне няколко години (в някои случаи десетилетие) престой в механизма ERMII (т.нар. чакалня на еврозоната), а в момента в този механизъм няма нито една страна кандидат. Второ, и по-важно, еврозоната в момента е фокусирана върху собствените си реформи и разширяването не е приоритет.

Прочети още от в. "Труд"

"Пазарът на ниви отрезвява", пише в. "24 часа"

Цените на земеделската земя стигнаха максимума си, спекулативният интерес

се пренасочи към жилищата.

Има три нови тенденции в пазара на земеделска земя през последните месеци. Първо, оттеглят се инвеститорите, които търсеха накъде да насочат спестяванията си заради ниските банкови лихви по депозитите.

В резултат пазарът се успокоява, като висок остава само интересът към комасирани парцели. Трето, цените спират да растат, явно достигнали своя максимум.

Прочети още от "24 часа"