“Търсят над 3000 шофьори със заплати от 3500 лв.”, извежда  на първа страница  в. “Стандарт”

Имаме недостиг от над 3000 шофьори на тежкотоварни автомобили, въпреки че заплатите им стартират от 3500 лв. и стигат над 4500 лв. заедно с командировъчните. Това обясни Христо Христов, член на УС на КРИБ и основател и изпълнителен директор на компанията за международен автомобилен транспорт и спедиция "Дискордиа". Проблемът с тоталната липса на водачи е един от основните приоритети на бранша, на които спешно ще търсим решение, включително и с помощта на КРИБ, обясни Христов. Преди 1-2 години не ни достигаха около 2000 водачи, тази година - 3000, а след 2-3 години - ще са над 5000, тъй като бизнесът се разраства, а с това и необходимостта от водачи, каза Христов. Възнагражденията на водачите продължават да се вдигат, което също е показател за недостиг.

Прочети още от в. “Стандарт”

"Рекорден растеж на икономиката заради еврофондовете", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Другият фактор за увеличения БВП е възстановяването в Европа и слабото евро.
Икономиката на България е нараснала реално с 3.1% през последното тримесечие на 2015 г. спрямо същия период на предходната година. Това показва експресната оценка на Националния статистически институт (НСИ), която е най-ранната картина за състоянието на икономиката. Ако направим сравнение между четвъртото и третото тримесечие на 2015 г., растежът е 0.8%. И двете числа са рекордни за периода след началото на кризата в България през 2009 г. Двете числа предстоят да бъдат ревизирани няколко пъти.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„4 начина да спрем турската агресия", четем на първа страница на в. „24 часа"
И поне 3 причини защо вятърът се обърна в полза на България

Kакво повече да чакаме - да дойдат турските танкове? Защото в политическата ни територия вече очевидно има чуждо нахлуване. Само така могат да се тълкуват събитията, които се увенчаха с турската забрана срещу Доган и Пеевски.

Тук изобщо не става дума дали ги харесвате, или не. Става дума за очевидния опит от страна на Анкара да вземе на пряко подчинение българския политически процес. Този опит засега май е осуетен, но агресията продължава и ако не предприемем нещо, утре мюсюлманското население ще козирува на Ердоган. Крайният ислямизъм винаги побеждава умерения секуларизъм. Гаранция-Франция.

Прочети още от в. „24 часа"

"Централна и Източна Европа страдат от недостиг на работна ръка” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Недостиг на работна ръка отчитат държавите в Централна и Източна Европа, съобщи агенция "Блумбърг". Голям недостиг на служители отчита Чехия, където икономиката нарасна с 4.7% през третото тримесечие, а през декември безработицата е 4.5% - най-ниската в ЕС заедно с Германия. Асоциацията на чешката индустрия призова властите да помогнат за намирането на 150 000 служители, които ще бъдат необходими тази година. Правителството се ангажира да опрости процедурите за издаване на визи на работници от страни извън ЕС. В Словакия, която е най-големият производител на автомобили на глава от населението, фирмите се затрудняват да намерят специалисти в този индустриален сектор. В същото време компанията "Ягуар Ленд Роувър" планира да започне строеж на четвърта фабрика в страната. В Унгария и Полша липсата на работна ръка се дължи на голямата емиграцията - хората в активна трудова възраст отиват да работят във Великобритания и Германия, където заплатите са по-високи. Подобна е ситуацията в целия регион от балтийските държави до Балканите, където евтината работна ръка и неразработените пазари привлякоха десетки милиарди евро инвестиции след падането на Желязната завеса.

Прочети още от статията на в. “Сега”

“Над 9 млн. направления за безплатен преглед” четем във в. “Монитор”

Над 9,3 млн. направления за лекар специалист ще заплати НЗОК. Това съобщиха за „Монитор“ от Министерството на здравеопазването. Бройката им е с над 630 хил. повече в сравнение с предходната година. С това увеличение ведомството гарантира, че пациентите няма да бъдат връщани заради липса на направление. Ако това наистина се случи, джипитата повече няма да препращат нуждаещите се хора от прегледи за следващия месец. Както „Монитор“ вече писа, здравният министър д-р Петър Москов обеща 40 млн. лв. повече за доболнична помощ през 2016 година. Средствата за увеличение на броя на направленията ще се вземат от резерва на касата, който е 316 млн. лв.

Освен повечето направления са предвидени и над 5 млн. броя нови изследвания в доболничната помощ. Това означава, че лекарите вече ще могат да ни пращат на скъпи изследвания без да се налага да чакаме с месеци. Увеличават се и профилактичните прегледи на децата - с 240 хиляди. Промените влизат в сила с новия рамков договор.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

“Алексей Петров пред "Труд": Нямаме бъдеще, докато просим милостта на министъра и чиновника" четем на първа страница на в. “Труд”
- Г-н Петров, прегледах току-що предишното ви интервю пред „Труд“. Било е преди 6 години. Разговаряли сме с вас в деня, когато подадохте оставка от поста си в ДАНС, в първия кабинет на Борисов. Помните ли заглавието? „Бойко, свали лихвите!“ КТБ беше във възход тогава, между другото. Малко по-късно ви арестуваха.

- Помня това интервю и въпросите в общи линии. Отговорът беше метафоричен... Лихвите отдавна паднаха с падането на КТБ. Сега проблемът е в каква степен ще успеем да минимизираме щетите, които най-вероятно могат да стигнат 10 милиарда лева.

Прочети още от в. “Труд”

„НЕК изненада търговците с бърз и скъп търг за ток", пише в. “Капитал Daily”
Търг за продажбата на електроенергия, обявен от Националната електрическа компания (НЕК), изненада търговците от сектора. След като над половин година държавната компания не предлагаше електроенергията от водните си централи за свободния пазар (като се изключат количествата, предлагани на борсата по споразумение между БЕХ и ЕК), през миналата седмица тя се опита да продаде 200 мегавата базов товар с общо количество 67 200 MWh за минимална цена от 4.6 млн. лв.

Петъчният търг беше обявен от НЕК на тяхната онлайн платформа за търговия. Тя е е идентична с тази на ТЕЦ "Марица-изток 2", но с една съществена разлика - системата на НЕК не съдържа информация за резултатите от проведените търгове като продадени количества и цена. Затова и сегашният резултат е неизвестен, но според търговци интересът е бил слаб заради краткия срок за подготовка и доставка и заради високата цена.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Лошият човешки материал мина браздата", пише в. “Сега”
Срещите на Бойко Борисов с български общности зад граница ни отвориха очите за две големи истини. Първата научихме на 3 февруари 2009 г. от Чикаго, където изрече забележителното си прозрение, че в България е останал "лош човешки материал", защото всичко по-качествено се е изнесло в чужбина. Втората разбрахме на 3 февруари 2016 г. в Лондон, където лъсна, че лошият материал също е минал браздата, за да го чака зад граница и да му задава неподходящи въпроси. Накъдето и да се завърти - все лошо. След шест години, ако е още на власт, и в Космоса няма да намери свестен българин.

Емиграцията ли се промени, или Борисов вече не е същият.

А може би промените са двупосочни. Да разгледаме първата хипотеза, според която емиграцията е снижила равнището си и вече не е достойна за срещи с български премиер.

Прочети още от в. “Сега”

“Цената на водата се вдига, в София - с 20%” пише в. „Труд"
Цената на питейната вода ще се вдига. Това е заложено още преди две години с одобрението на Стратегията за развитие на отрасъл Водоснабдяване и канализация. Това заяви председателят на българската асоциация по водите инж. Иван Иванов по БНТ.
„Има аргументи, които сочат, че това трябва да се случи, ако имаме претенции по отношение на постоянната доставка и чистотата на водата”, добави той.
„За София концесионерът обмисля поскъпване на водата с 20%. В момента най-скъпа е водата в Търговище. – 2,66 лв. От значение са местните условия, като всеки концесионер преглежда разходната част и определя цените”, допълни още инж. Иванов.
По думите му въпреки допълнителните над 2 млрд. лева инвестиции по новата оперативна програма, цената на водата на някои места ще се вдигне.

Прочети още от в. „Труд"

“Нито кокала яде, ни на други го дава“, четем във в. “Монитор”
Стари къщи - паметници на културата на по 100 - 200 и повече години, се рушат във Велико Търново и заплашват да убият туристи и пешеходци. Местната община обаче е с вързани ръце и не може да ги събори, тъй като сградите си имат законни собственици, които трябва да разрешат това да бъде направено. Част от тези собственици са внуци и правнуци, които никога през живота си не са и стъпвали в старопрестолния град, а спомените за бабите и дядовците им са свързани единствено с пожълтелите снимки в семейните албуми. Те живеят и са се устроили в София, Варна, Париж, Лондон или Ню Йорк и изобщо нямат и намерение да се върнат и да ремонтират старата къща на дедите си, за да живеят в нея. В същото време обаче размахват заплашително пръст, заплашват със съд и не дават и дума да се издума опасната паянтова къща да бъде съборена, за да не убие някого. За такова поведение българският народен творец мъдро е казал: „Нито кокала яде, нито на други го дава.”

Прочети още от статията на в. “Монитор”

Шефът на ските Цеко Минев: Блокират се за нищо огромни проекти без никакви последствия", пише в. „24 часа"
Усилията ни дават резултат. Децата масово се връщат в зимните спортове и това вероятно не се харесва на някого

- Г-н Минев, България за първи път в историята беше домакин на четири старта при жените от европейската купа. Как се справиха домакините в Пампорово и Боровец?

- Смея да кажа, че организацията беше на много високо ниво. Метеорологичните условия в Пампорово бяха на моменти по-трудни, но въпреки това стартовете се проведоха и вярвам, че делегати, спортисти и зрители останаха доволни. В Боровец времето беше перфектно, организацията също и всичко мина по ноти.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Берлин и Вишеград на нож за бежанците", пише в. “Стандарт”

Тази седмица Европа ще се изправи пред сериозен вътрешен сблъсък по горещата тема с бежанците. Вече заваляха и предупреждения, че ако Старият континент не намери общо решение, ще тръгне процес на постепенен разпад - издигане на стени по границите и суспендиране на Шенген, и може да приключи с разглобяването на Евросъюза.

Днес в Прага ще се срещнат привържениците на твърдия подход - Вишеградската четворка /Полша, Унгария, Чехия и Словакия/, със специалното участие на българския премиер Бойко Борисов и президента на Македония Георге Иванов. Визията на четворката, вдъхновена от унгареца Виктор Орбан, е безкомпромисна - затваряне на балканския маршрут за бежанците, запечатване на българската и македонската граница с Гърция, военноморска блокада в Средиземно море, разбиване на мрежите на каналджиите, силово връщане на промъкналите се мигранти. Лидерите на Вишеградската четворка смятат, че гигантската бежанска вълна е смъртна заплаха за континента.

Прочети още от в. “Стандарт”