"Цените на горивата тръгнаха нагоре" четем във в. "Монитор"

Нафтата и бензинът с 8 ст. по-скъпи спрямо януари 2016 година

Цените на горивата по бензиностанциите тръгнаха нагоре, показа проверка на "Монитор".

На колонките на една от веригите безоловният бензин А-95 вече са продава с 4 стотинки за литър по-скъпо, като цената му стигна 2,06 лв. Цената на дизела в същата верига също скочи с 4 стотинки до 2,03 лв. за литър. От началото на тази седмица увеличение на цените на горивата с по 2-3 стотинки се наблюдава и на останалите бензиностанции у нас. Средната цена на бензина в момента е 2,01 лева, а на нафтата - 1,98 лева за литър.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Минималните осигурителни прагове няма да се вдигат догодина", пише в. "Капитал Daily"

Минималните пенсии ще се увеличат с 2.4% от средата на годината , според проекта на бюджет на ДОО, изготвен от ведомството на Бисер Петков.

След няколко години силен административно наложен ръст на минималните осигуровки по сектори догодина промяна няма да има. Това става ясно от проектобюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО). Все пак за работодателите ще има още разходи - осигуровката се вдига с 1 процентен пункт (и още толкова от 2018 г.), а минималната заплата с почти 10%, повече ще плащат и самоосигуряващите се.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Нова година по-скъпа с 40%" четем на първа страница на в. "Труд"

Хотелите в България вдигнаха цените

Посрещането на Нова година в хотел в България ще ни струва с 40% по-скъпо отколкото миналата година, показа проучване на "Труд". Офертите за три нощувки в хотел с 4 или 5 звезди за празничните дни стигат 1400 лева за двойна стая, докато миналата година вървяха по 1000 лева. Или 230 лв. ще плати човек на ден, като в цената влиза закуска и вечеря. Увеличение има и при хотелите от по-нисък клас. Три нощувки в двойна стая ще ви струват 900-1000 лв. при 700 лв. през 2015 г.

У нас искат по 230 лв. на човек на ден, в Сърбия и Румъния - наполовина

Цените са по-високи тази година, потвърди пред "Труд" Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. По думите му въпреки поскъпването във Велинград например хотелите са резервирани още през септември. Подобно е и положението във Велико Търново, Банско и Пловдив. Общо за страната за новогодишните празници хотелите вече са 60 процента заети.

Прочети още от в. "Труд"

"Парите от ЕС вдигнаха заплатите с 15 на сто", извежда на първа страница в. "Стандарт"

Икономиката нарасна с близо 12% благодарение на фондовете на Европа

Парите от ЕС са довели до вдигане на заплатите с над 15% и до нараствате на Брутния вътрешен продукт на страната с близо 12%. Това става ясно от доклад на Министерството на финансите за ефекта на фондовете на ЕС върху икономиката на страната от приемането ни за член на Общността до края на 2016 г.

През първия за страната програмен период (2007-2013 г.) беше получен достъп до средства от ЕС в размер на 9,4 млрд. евро. Към 30 юни 2016 г. усвоените средства от европейските фондове са над 9 млрд. евро, като степента на усвояване е 96,6%. Над 60% от привлечените в икономиката средства от ЕС са усвоени в периода 2013-2015 г.

Прочети още от в. "Стандарт"

"IT компания с български корен привлече още 29 млн. долара", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Стартиращата компания Leanplum, в която съосновател е 32-годишният българин Момчил Кюркчиев, получи ново финансиране от 29 млн. долара. За четири години от създаването си досега базираната в Сан Франциско технологична фирма, която прави платформа за мобилен маркетинг, е привлякла общо 46.3 млн. долара. Водещият инвеститор в новия рунд финансиране е известният в Силициевата долина фонд Canaan Partners, като участват и досегашните инвеститори Kleiner Perkins Caufield & Byers и Shasta Ventures.

Със средствата ще се увеличи екипът в Сан Франциско, но и в София, където сега са 10 души, но ще нараснат четворно догодина, обяснява Кюркчиев

Прочети още от в " Капитал Daily"

"1 млрд. долара прави годишно ИТ бизнесът в България", четем на първа страница на пише в. "24 часа"

"Файненшъл таймс": България иска да стане технологична столица на Балканите ИТ бизнесът в България прави по 1 млрд. долара годишно, като над 50% от парите идват от износ. Това сочат данните на Българската асоциация на софтуерните компании. Според нея технологичният сектор вече дава близо 2% от БВП на страната. Ако се добави и аутсорсингът, то тогава делът в БВП се качва на 3%. Секторът на информационните и комуникационните технологии в България има над петкратен ръст за последните 10 г. и трикратно увеличение на дела от БВП, твърдят от Министерството на икономиката.

В този бизнес били заети 35 000 души, имало потенциал за още 30 000 работни места Компаниите в ИТ сектора били близо 7000.

Прочети още от статията на в. "24 часа"

"НОИ планира рекорден приход от вноски за пенсия за 2017 г." е водещo заглавиe на в. "Сега"

Решението на ГЕРБ да увеличи през 2017 г. с 1 процентен пункт вноската за пенсия и продължаващата пенсионна реформа ще донесат рекорден ръст за последните 8 години в приходите на НОИ. Дефицитът в държавното обществено осигуряване ще намалее с над 300 млн. лв., а заради по-трудното пенсиониране разходите за пенсии ще се увеличат само с 200 млн. лв. Въпреки по-голямата осигурителна тежест няма да има увеличение на нито едно от обезщетенията, плащани от осигурителния институт. Въвежда се обаче нов вид плащане - майките, които се върнат на работа, преди детето да навърши една година, ще получават до първия му рожден ден половината от високоплатеното майчинство. Това предвижда проектът на бюджета на ДОО за 2017 г., който вчера бе обсъден в надзорния съвет на НОИ.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"Обществото не може да бъде подведено с имитации на реформи", пише в. "Сега"

Законите се правят на тъмно и с пазарлъци, казва бившият вицепремиер и сегашен зам.-шеф на плана за инвестиции "Юнкер" Илияна Цанова

- Госпожо Цанова, каква е вероятността да получа финансиране от плана "Юнкер", ако имам малка ИТ фирма или цех да производство на кабели?

- Ресурс за финансиране на по-малки проекти има. Важното е вашият проект да е смислен и добре подготвен, да има възвръщаемост, вие да вярвате в него и да сте готова да инвестирате и ваши средства заедно с нас. Това е и един от основните приоритети на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), известен като плана "Юнкер". До момента над 26% от целия портфейл е за финансиране на по-малки компании. То се осигурява в партньорство с търговски банки по места, с които сключваме споразумение. Това позволява на банките да отпускат заеми за малки и средни предприятия (МСП) при изгодни условия, както и да бъдат по-гъвкави по отношение на изискванията за обезпечение.

Прочети още от в. "Сега"

"62 на сто от фирмите в криза за кадри" пише в. "Труд"

62% от работодателите в България изпитват затруднения да запълнят своите свободни работни места тази година. Това показва проучване на ManpowerGroup сред 621 фирми у нас. За сравнение през миналата година криза за кадри са изпитвали 50 на сто от компаниите.

Квалифицирани работници, инженери и шофьори са най-търсените професии, показва още изследването.

"Тази година най-търсени от работодателите в България са квалифицираните работници, които сменят мястото си в класацията с инженерите, които бяха най-дефицитни през миналата година. ИТ талантите са на десето място през 2016 г. спрямо четвърта позиция през 2015 г. Търговските представители и ръководителите на проекти са сменени от общи работници и оператори на производство. И тази година, дисбалансът между търсените и предлаганите умения е на доста високо ниво", коментира Надя Василева, управляващ директор на ManpowerGroup България.

Прочети още от в. "Труд"

"Софийската и Българската стокова борса се обединяват", четем във в. "Монитор"

Стоки за над половин милиард се търгуват на трите борси

Две от стоковите борси - "Софийска стокова борса" АД (ССБ) и "Българска стокова борса" АД (БСБ) ще се обединят в началото на следващата година. Това съобщиха Васил Симов, главен изпълнителен директор на ССБ и Георги Найденов, председател на Съвета на директорите в БСБ. Русенската и софийската борса вече са подписали и меморандум за предстоящото сливане.

След обединението русенската борса ще се влее в софийската, като правата на борсовите членове на БСБ ще бъдат прехвърлени безвъзмездно в ССБ, посочи Васил Симов.

По този начин ще се намалят и таксите, които плащат брокерите, тъй като до момента за да търгуват на двете места им се е налагало да плащат два пъти.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Светът е на ръба на нова информационна революция, според известен икономист",пише в. "24 часа"

Светът е на ръба на нова информационна революция, заяви световно известният икономист д-р Кьел Нордстрьом. По думите му, в момента има огромно количество данни, но за да успеем, трябва да се научим да ги управляваме. Светът се променя толкова бързо, че бъдещето вече е днес, допълни икономистът. "Мисля, че ние трябва да свикнем с факта, че нещата се променят с такава бързина, че бъдещето вече е днес, а не утре. Трябва да свикнем, че технологиите и нуждата от тях ще променят коренно живота ни във всички възможни сфери.

Прочети още от в. "24 часа"