"Вносът на репички по-контролиран от горивата" четем на първа страница на в. "Труд"
6 млрд. лв. загубила държавата от контрабанда на бензин и дизел за 5 г.
Кои са най-често използваните схеми за източване на ДДС при вноса на горива за българския пазар? Защо мерките на държавата не дават ефект? Защо този сектор за милиарди левове от икономиката ни е оставен встрани от приоритетите на официалната власт? На тези и още много въпроси "Труд" дава отговор в новата си поредица "Пробойните в пазара на горива".
В следващите няколко дни на читателите на вестника ще бъде представено разследване, което показва как контрабандата сериозно изкривява пазара на горива. От това страдат всички - легалните доставчици; държавата, която търпи колосални загуби, и крайният потребител, въведен в заблуда, че когато купува на малко по-ниска цена, получава качествено гориво.
"Почти цял випуск медици напуска България всяка година" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Лекарите, които годишно напускат България, се равняват на 90% от студентите, завършващи медицина. Докторите у нас застаряват - повече от половината са над 55 години, а 30 процента са надскочили 60-те. Данните са на Българския лекарски съюз и са цитирани в последния доклад на Европейската комисия за макроикономическите дисбаланси на страната ни. Заключенията по отношение на здравната и социалната политика, както и на пазара на труда остават тежки, а от страната ни се очаква да предприеме стъпки за отстраняване на натрупаните проблеми.
В доклада се посочва и огромният недостиг на медицински сестри, което заедно с липсата на лекари създава сериозни проблеми в регионите и по направления.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Третият лъч на метрото свързва концертните зали с "Орлов мост"" четем във в. "Монитор"
Разклонението дълго 6 км със 7 станции
Разклонението на третия лъч на метрото към столичния район "Слатина" ще спира до трите големи концертни зали- "Универсиада", "Фестивална" и "Арена Армеец". Отсечката ще е дълга близо 6 км и ще има общо 7 спирки. Експертен съвет обсъди в петък вариантите за разширение на метрото от "Орлов мост" към "Слатина" и избра отклонението да започне от "Орлов мост" през румънското посолство, до зала "Фестивална", оттам към "Арена Армеец ", през бул. "Цариградско шосе" и да стигне до The Mall.
На заседанието беше отхвърлен вторият вариант, според който от "Арена Армеец София" метрото достига до "Дружба" и бул. "Брюксел". Това развързва ръцете на проектантите, които могат за започнат да работят по бъдещия проект, които да се реализира след 2020 г, като финансиране за него все още не е осигурено.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Тютюнопроизводители ревнаха от гърци", четем във в. "Стандарт"
Гръцката фирма "Лийв Табако Михайлидис" дължи над 1 200 000 лева на тютюнопроизводители от благоевградския регион, алармираха пред БНР от асоциацията в бранша.
Тя не е изплатила 70% от предадения още месец ноември миналата година тютюн, заяви Цветан Филев. Той разкри също, че има писмо срещу компанията от финансова институция, която има издаден изпълнителен лист и е стартирана процедура по принудително събиране.
"Първи 534 млн. лв. потеглят към кредиторите на КТБ", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Над половината от сумата е била налична при отнемането на лиценза на банката, а не е резултат от работата на синдиците
Над две години след като лицензът на КТБ бе отнет и гарантираните вложители получиха парите си, поне частично това ще се случи и с останалите кредитори на банката. В петък, 24 февруари, синдиците на КТБ публикуваха в Търговския регистър първата си частична сметка за разпределение на събраното досега. От нея става ясно, че наличната сума е 570 млн. лв. От нея 534 млн. лв. са определени за разпределение между 7022 кредитори, а останалите са заделени за спорни вземания, за които текат съдебни дела.
Огромната част от сумата - малко над 409 млн. лв., ще отиде във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), който след като изплати по до 196 хил. лв. на вложителите, стана най-големият кредитор на КТБ с около 3.7 млрд. лв.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Стари муцуни се връщат във властта служебно", пише в. "Сега"
Позната схема се разиграва из коридорите на властта, откакто управлява служебното правителство на Огнян Герджиков. В различни сфери на високи постове се връщат стари муцуни. Най-интересни, на моменти с елементи на водевил, са рокадите в БДЖ, въздухоплаването, пътищата и кадастъра. Там, освен че идват познати лица, привидно "падат глави" на шефове. Някои от тях уж са наказани, а всъщност пак си остават в същата служба или в друга, но пак в системата и на топло. Всъщност транспортът и строителството станаха нарицателни с "кръговрата" на едни и същи лица, които изгряват и временно залязват според политическите промени. Засега прави впечатление, че в първата вълна идват кадри от някогашното управление на НДСВ и на тройната коалиция.
"Илко Семерджиев: В училище лекарят се деквалифицира, стои и дава бележки" пише в. "Труд"
Министерството на здравеопазването не обмисля да връща лекарите в училищата. Това стана ясно от думите на служебния министър д-р Илко Семерджиев пред БТВ във връзка с трагичния инцидент, при който 11-годишно момиче почина в столично училище.
"Не може да въдворите някого някъде. Обикновено в училище има здрави деца, един лекар се деквалифицира там, стои и дава медицински бележки", коментира той.
"Ето защо, като видяхме, че няма желаещи лекари да работят там, решихме, че фелдшери и сестри ще бъдат приети добре и ще могат да оказват известна медицинска помощ. Където има 800 деца, сестрите са на пълен работен ден", отбеляза Семерджиев.
"Как се намират хора", пише в. "Капитал Daily"
Има европейски държави, които успешно попълват липсите на пазара на труда с целенасочени стратегии. В България основните решения засега идват от бизнеса
Ако има положителна новина в недостига на кадри, то тя е, че прави бизнеса активен в търсенето на решения. Някои компании се обръщат към училищата и университетите и работят заедно с тях за обучението на специалисти. В България, където целенасочена държавна политика по този проблем няма, това засега е основният начин на попълване на липсите на бизнеса.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Бум на фирмени фалити", четем във в. "Монитор"
Бум на фирмени фалити през 2016 г. са регистрирали в Агенцията по вписванията. Само през миналата година два пъти повече дружества са обявили фалит спрямо кризисната 2008 г., а икономисти вече виждат спад в броя на заетите с около 20 хил. души, съобщава Би Ти Ви.
Според анализатори, много компании спират да функционират, но така и не обявяват несъстоятелност заради тежката процедура, а броят на работниците се намалява поетапно.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Българинът тича винаги в обратната посока на света", пише в. "Стандарт"
Българинът се смята за много интелигентен и "отворен". Знае всичко. За всички световни проблеми има готов отговор и решение, но не и за своя живот, който смята за опропастен по рождение. Защото се е родил тук, на кръстопътя на световете, където световните сили правят с нас каквото си поискат, а ние сме изначална жертва. Но историята и практиката показват, че не това е проблемът. Бием се в гърдите, че знаем китайската мъдрост: "Когато се зададе буря, едни строят стени, други вятърни мелници".
Знаем я, но не я разбираме и не я прилагаме. А залягаме и се окопаваме, докато утихнат ветровете. Така вървим след събитията като държава, икономика и народ. Нашето мислене е от 19-и век, а бъдещето е там, някъде другаде, и пак ще ни подмине.
Социализмът насади клишето, че трите ключа, на колата, къщата и вилата, са признак за безпределно щастие. Границите на критериите за богатство. А и трите задържат, а не развиват обществения процес и икономиката. Много малко хора могат да проумеят, че имотът не е инвестиция, а разход, който не е за всеки.